Centrální vláda v Madridu oficiálně požádá katalánskou vládu v Barceloně, aby jasně řekla, zda v úterý vyhlásila nezávislost Katalánska, nebo ne, uvedl ve středu španělský premiér Mariano Rajoy.

V krátkém prohlášení k tisku dodal, že katalánský vůdce Carles Puigdemont záměrně rozsévá zmatek. Reakce kabinetu v dalších dnech tak bude podle něj záležet na odpovědi katalánského separatistického vedení.

Rajoy také řekl, že chce nadále postupovat "opatrně a odpovědně".

"Tuto výzvu činíme před jakýmikoliv opatřeními, která by vláda mohla přijmout v rámci článku 155 naší ústavy. Chceme, aby občané měli jasno a jistotu, jaké si takto důležitá otázka žádá," řekl Rajoy s odkazem na část základního zákona, která umožňuje pozastavit Katalánsku autonomii.

Světové tiskové agentury interpretují Rajoyovy výroky jako skrytou pohrůžku. Podle agentury Reuters je tato formální žádost prvním krokem k aktivaci článku 155.

Katalánský premiér Puigdemont v úterý sice podepsal text deklarace o nezávislosti schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání.

Během této doby hodlá přesvědčit Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Otázky a odpovědi:
Proč chce Katalánsko samostatnost? A jaký bude další vývoj situace?

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis ve středu označil úterní vyhlášení nezávislosti Katalánska a jeho následné pozastavení za trik.

Katalánští separatisté podle něj říkají jednu věc a současně její opak.

"Chápu to jako takový fígl, kličky, co dělají, když říkají jednu věc a zároveň její opak," řekl Dastis.

Dastis v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 dodal, že španělská ústava poskytuje prostor pro vyjednávání.

"Aby ale část Katalánska rozhodovala za všechny, to upřímně řečeno není možné," uvedl šéf španělské diplomacie ohledně nedávného katalánského referenda zakázaného španělským Ústavním soudem.

V něm se podle místních úřadů při 43procentní účasti vyslovilo pro odtržení přes 90 procent hlasujících.

Španělský velvyslanec ve Francii Fernando Carderera uvedl, že deklaraci o nezávislosti lze podle něj považovat za státní převrat. "Nevidíte akorát lidi, co se střelnými zbraněmi v rukou vstupují do parlamentu, ale o to je to horší (protože tak jedná legitimní vláda)," dodal Carderera, kterého citovala agentura AFP.

"Koneckonců, nezávislost je jako těhotenství. Buď jste těhotná, nebo nejste. Buď vyhlásíte nezávislost, nebo ne," uzavřel.