Růst české ekonomiky přitahuje stále více francouzských průmyslových firem, což odráží i jejich účast na MSV Brno 2017. Druhý den veletrhu, tj. dnes, 10. října od 16 hodin proběhne na stánku V51 Francouzsko-italský koktejl za účasti velvyslanců obou zemí.
Francouzský pavilon na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos již po 15. pořádá Francouzsko-česká obchodní komora. V rámci pavilonů V, B a G1 se na 280 metrech výstavní plochy představí 18 francouzských výrobců strojů a strojírenských a plastikářských komponentů. Mezi vystavovateli najdeme malé a střední podniky i velké korporace s nadnárodní působností.

Za první pololetí letošního roku překonal český export do Francie 100 miliard korun, meziročně vzrostl o 6,2 procenta. Dovoz z Francie přesáhl 70 miliard korun, což znamená meziroční růst o 9,3 procenta. Tempo růstu francouzského dovozu do ČR za poslední tři roky doposud pokaždé překonalo rok předchozí a k rekordním výsledkům spěje i letos.

"Česko je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Francie z nových členských států Evropské unie. Svědčí to mimo jiné o důvěře francouzských firem v české protějšky. Francouzští podnikatelé oceňují na ČR snadnost vstupu na místní trh, stabilitu, u výrobních firem přesnost, spolehlivost a kvalitu. Česko je pro francouzské podniky navíc díky své centrální poloze strategickým výchozím bodem pro operace po celé střední a východní Evropě," říká obchodní manažer a zástupce ředitele Francouzsko-české obchodní komory Michal Macko.

Od vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004 se objem českého exportu do Francie ztrojnásobil. Za stejné období vzrostl vývoz opačným směrem 1,6 krát. V loňském roce navíc překonala vzájemná obchodní výměna magickou hranici 10 miliard eur, tedy 270 miliard korun. Mezi nejčastěji vyvážené i dovážené komodity patří silniční vozidla, elektrická zařízení, stoje a zařízení a kovové výrobky. Přes celkovou obchodní bilanci ve prospěch ČR, má Francie jednoznačnou pozitivní bilanci v oblasti farmaceutického průmyslu a kosmetických přípravků.

"Francie je dlouhodobě pátým nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky a také pátým největším investorem. Celková hodnota dosavadních francouzských investic se odhaduje na 165 miliard korun (6,1 miliardy eur), za poslední rok vzrostl jejich objem o 9,5 %. Roční obrat 500 francouzských firem působících v ČR přesahuje 350 miliard korun," uvedl Michal Macko.

K nejvýznamnějším investičním projektům posledních let patří výzkumné a vývojové centrum "chytrých aut" Valeo, které v roce 2017 získalo Cenu Francouzsko-české obchodní komory v kategorii Technologická inovace. Do nové výrobní linky na výrobu čelních skel automobilů investoval Saint Gobain Sekurit 30,5 milionu korun. Tisíce lidí našly práci u francouzských aktérů automobilového průmyslu Faurecia nebo TPCA.

Mezi vystavovateli najdeme 14 malých a středních podniků a čtyři velké firmy s nadnárodní působností. Ropný gigant francouzského původu Total působí ve 130 zemích světa, Air Liquide je světovou jedničkou v průmyslových plynech, výrobce těsnění Hutchinson zaměstnává přes 30 000 lidí v 95 továrnách po celém světě, z toho v Rokycanech přes 600 a chytré telekomunikační technologie společnosti Arkadin využívá přes 37 000 zákazníků ve světě. Nové francouzské technologie se představí i na MSV v Brně. V rámci Francouzského pavilonu ukážou vystavovatelé například 3D tiskárny, speciální obráběcí stroje, odstředivky, průmyslové váhy nebo klimatické komory pro testování výrobků.

Francouzský koktejl přímo mezi vystavovateli na Francouzském pavilonu zahájí v 16 hodin JE Roland Galharague, velvyslanec Francie.