Na tiskové konferenci jste se vyjádřil, že MSV je i váš - míněno ministerstva - veletrh. Mohl byste to ještě našim čtenářům přiblížit?

Jsem velmi rád, že si Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně svou pozici stále drží. Myslím si, že k tomu přispívají dvě skutečnosti. Za prvé, Česká republika byla vždy historicky vnímána jako průmyslová země s technologickými kompetencemi a inovativním přístupem právě v různých oblastech strojírenství a i dnes české firmy dokáží na tuto tradici navazovat a nabízet neotřelá řešení. A za druhé, každý ročník MSV svým zaměřením vhodně reaguje na nejnovější průmyslové trendy. Kromě toho jsou na veletrhu zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Součástí veletrhu je bohatý doprovodný program odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata. To vše láká zejména odbornou veřejnost, ale i laický návštěvník určitě najde řadu zajímavých exponátů. Každoročně se tak veletrhu účastní přes 1500 vystavovatelů, letos to bude 1610 z 32 zemí. Přibližně polovina firem je ze zahraničí, což znamená nejpočetnější mezinárodní účast nejen v rámci České republiky, ale i střední Evropy. Značný je i zájem veřejnosti - každoročně na veletrh zavítá cca 80 000 návštěvníků.

Na stejné tiskové konferenci také z úst ředitelky vašeho největšího a nejvýznamnějšího partnera v oboru - Svazu průmyslu a obchodu zaznělo, že se na jeho Sněmu, tradičně pořádaném právě "na Brně", dá očekávat nějaká kritika na vaše ministerstvo, ale že budou i nějaké pochvaly. Odkud, jakou a za co čekáte kritiku a za co si myslíte, že si ministerstvo zaslouží pochvalu právě na Mezinárodním strojírenském veletrhu?

V první řadě bych rád zmínil konstruktivní spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR. To, že budou k něčemu výhrady, je přece přirozené. Převažují však dobré výsledky naší spolupráce. Co se týče práce samotného Ministerstva průmyslu a obchodu, za pozornost jistě stojí příliv nových investic do České republiky v objemu 181,2 miliardy korun a vytvoření 31 997 nových pracovních míst. Významného výsledku jsme dosáhli také v případě exportu, jehož celkový objem se od roku 2012 zvýšil z 2,7 bilionu korun na 3,3 bilionu korun v roce 2016. S tím souvisí otevření nových trhů pro naše podnikatele v zahraničí. Nesoustředíme se však pouze na velké firmy, prostřednictvím programu ZÁRUKA pomáháme rozvíjet malé a střední podnikání. V neposlední řadě se intenzivně připravujeme na technologickou revoluci a inovace v oblasti průmyslu. V rámci toho vznikl materiál Iniciativa Průmysl 4.0 a byl ustaven Výbor Průmysl 4.0, jehož úkolem byla příprava výzvy Technologie 4.0 v programu OPPIK.

Letošním hlavním tématem je průmyslová automatizace, proč právě ona?

Průmyslová automatizace, měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky patří mezi progresivní strojírenské obory. Automatické technologické celky a zařízení se uplatňují ve všech oborech, zvyšují stabilitu výrobního procesu, produktivitu práce a tím i konkurenceschopnost. Bez průmyslové automatizace by se nemohl realizovat Průmysl 4.0, který přináší digitalizaci a s ní související automatizaci výrob. Je tedy zjevné, že jde o obory budoucnosti, bez jejichž rozvoje bychom stěží mohli držet krok se zahraniční konkurencí.

Jakým způsobem se bude na veletrhu prezentovat MPO?

MPO se již tradičně prezentuje spolu se Svazem strojírenské technologie v pavilonu P (č. stánku 090). Jako spoluvystavovatelé se představí také CzechInvest, API (Agentura pro podnikání a inovace), Český metrologický institut, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a Strojírenský zkušební ústav. Stejně jako loni bude MPO rovněž přítomno ve venkovní expozici "Exportní dům" na volné ploše K vedle pavilonu P, společně s MZV, EGAP, Ministerstvem obrany a agenturou CzechTrade. Zde se budeme podílet zejména na provozu Klientského centra pro export. CzechTrade organizuje i letos Meeting Point, na který přijede rekordní počet zástupců zahraničních kanceláří agentury, celkem 31. Je to příležitost pro podnikatele a exportéry prodiskutovat své exportní záměry a získat informace o podmínkách exportu v té které zemi. Zájem bude jistě i o teritoriální seminář zaměřený na strojírenský a plastikářský průmysl v Německu. Mohu návštěvníky pozvat i na semináře MPO s trochu odlišným obsahem, ale dle mého názoru s obsahem velmi zajímavým pro podnikatele a exportéry, např. o podpoře exportu a růstu firem s využitím práv průmyslového vlastnictví, o implementaci dohod o volném obchodu (včetně ochrany zahraničních investic), o možnostech levného dovozu atd. Zájemcům o informace nejen s exportní tematikou, ale i problematikou vnitřního trhu EU, budou k dispozici pracovníci CzechTrade a MPO jak v pavilonu P, tak v Klientském centru pro export v Exportním domě.