Milý Jardo,

myslel jsem, že se letos budeme vídat pravidelně, ale nakonec je všechno jinak. A pěkně narychlo. Ještě minulé pondělí ses klouzal po kladenském zimáku a dneska už jsi v Kanadě, v Calgary, kam Tě zavedlo volání Tvé milované NHL. Nezbývá než si to říct alespoň takhle na dálku.

My dva se známe řadu let. Pravda, jen napůl: já znám Tebe, Ty nejspíš vůbec neznáš mě. Ale máme společnou jednu důležitou věc: hokejové Kladno. I když jsem Pražák, fandím mu odmala. Poprvé jsem Tvůj mateřský klub viděl jako dítě v době, kdy to tu vedli soudruh Husák a spol. Bylo to ještě předtím, než ses tam objevil Ty, s číslem 15 na dresu s logem paní Poldi a s plexisklovým štítem chránícím obličej šestnáctiletého dorostence. Na zápas v Edenu proti Slavii mě tehdy vzal táta, také letitý kladenský fanda. Kladýnko zrovna sestoupilo a jeden rok hrálo druhou nejvyšší soutěž.

A jak dobře víš, úplně stejně jsme na tom i teď. Akorát s tím rozdílem, že už nejsme Poldi, ale Rytíři a v ­patře pod extraligou se potácíme už čtvrtou sezonu. Ne a ne se prokopat zpátky. Nevím, jestli se k Tobě doneslo, jak téhle druhé nejvyšší lize přezdívají skalní fanoušci. Prales. Žumpa. Přidržím se toho botanického označení.

Když se tedy letos objevila šance, že by "Džegr" mohl pomoct svému klubu prosekat se z pralesa ven, všem to zrychlilo tep. Nejen nám, kteří Kladnu jezdíme fandit i na stadiony soupeřů, ať se daří, nebo ne.

Když Ti v NHL neprodloužili smlouvu na Floridě, začalo napínavé léto. Pro Tebe i pro nás Kladeňáky. Stal ses volným hráčem bez smlouvy, ale nikdo po Tobě hned neskočil. Nějaké nabídky jsi údajně dostal, ale prý byly urážlivé. Jakože co se týče peněz. Noviny psaly, že po poslední roční gáži 5,5 milionu dolarů nechceš jít s platem o moc dolů. Kdo by chtěl, viď. Ale že pětačtyřicetiletému hráči už takovou vatu prý nikdo nenabídne.

Ty nabídky měly být urážlivé i v tom smyslu, že nechceš hrát druhé housle. "Miluju NHL, chtěl bych tam hrát, ale ne za každou cenu. Než abych seděl někde ve čtvrtý lajně a hrál občas, to budu platnější na Kladně nebo kdekoliv," řekl jsi v jednom z rozhovorů. A také jsi prohlásil: Moje rozhodnutí, kde hrát, musí být prospěšné Kladnu.

Dávalo mi to smysl. Přál jsem Ti, aby sis tu NHL ještě zahrál, trhnul rekord Gordieho Howea a stal se hokejistou, který v nejslavnější soutěži odehraje nejvíc zápasů v dějinách. Ale říkal jsem si, že když už se tam nevrátíš, nemůžeš přece jít jinam než k nám.

Hrát českou extraligu "za cizí" by byla blbost, zakopat se někde v Rusku v KHL ještě větší. Proč bys to dělal? Pro prachy? To snad ne. Prostě mi z toho od začátku vycházelo Kladno. Vždyť ho už pár let vlastníš, je to Tvůj klub, jsi tu doma. Kdo jiný by mu mohl pomoct ven z pralesa?

Byl bys tu hvězda, hrál bys v prvním útoku a neskutečně bys nakopl ten tým mladých hráčů, kteří buď tahali kačera, nebo ještě vůbec nebyli na světě, když jsi s Mariem Lemieuxem pil šampaňské ze Stanley Cupu. A svým působením v "pralesním biotopu" bys z letošní extraligy udělal odvar. Koho by zajímaly zápasy nějaké extraligy, kdyby za Rytíře válel Jágr?

Bylo by to vtipné. Jardo, jen si představ ten humbuk, kamkoliv bys s Kladnem přijel. Třeba Benátky nad Jizerou. Tam mají tak miniaturní stadion, že je v něm jako v mrazáku − ledová plocha vnitřek té malé haly spolehlivě vymrazí za jakékoliv venkovní teploty. Letos v lednu, kdy tam hráli naši, přišlo 335 diváků. Na začátku byly uvnitř minus tři stupně Celsia, usilovným fanděním se nám ke konci zápasu podařilo vyhnat rtuť teploměru až na přijatelnou nulu.

Kdybys ale přijel Ty, určitě by bylo vyprodáno a díky tomu bychom to zahřáli rychleji. Nehledě na to, že by to dost možná chtěla vysílat televize. (Akorát nevím, jak by se jim dovnitř ty kamery vešly a jak by se Robertu Zárubovi v té kose mluvilo.)

Tohle prostě v NHL nezažiješ. Ani v Calgary, kde jsou prý také docela slušné zimy.

Jasně, nejdřív ty úvahy vypadaly jako pohádka. Ale jak nabídky pořád nepřicházely a čas běžel, začalo se to zhmotňovat.

Rytíři vyrazili do zbroje, Ty jsi je pozoroval jen z hlediště. S Kadaní, se Vsetínem. V zámoří se rozeběhly kempy a týmy se začaly sehrávat. Tobě zápasy scházely. Což byl s každým dalším dnem handicap, pokud by Ti z NHL to lano přece jenom hodili a Ty bys musel skočit mezi rozehrané borce. A tak jsi začal intenzivně trénovat s Kladnem. Proč, to je jasné. Abys za něj mohl nastoupit naostro. A možná nejen jednou.

Pravda, sám jsi nic takového neslíbil. Opakoval jsi, že prioritou je dál NHL. Ale sled událostí to vytvaroval do naprosté jistoty.

Nevím už, jestli tu mediální jágromanii jako první zažehl "Hořák" − tedy trenér Miloslav Hořava. Na každý pád novinářům řekl, že jestli chceš odehrát zápas v pralese, musíš s týmem aspoň čtyřikrát trénovat. Žurnalisti Ti pak poctivě odpočítali každý trénink, a když se dobrali k cifře čtyři, bylo vymalováno.

Celé to umocnil mluvčí klubu Vít Heral, když vypustil chytlavý titulek Návrat krále. "Na start Jardy Jágra jsme připraveni a v této chvíli je pravděpodobnější varianta sobota. Je to jedna z reálných možností," řekl.

Ta sobota, to bylo pralesní utkání s Přerovem poslední zářijový víkend. Do začátku NHL zbývalo jen pár dní a ze zámoří ticho. Vše do sebe zapadalo. Že Ty sám jsi návrat krále nepotvrdil, nikomu nevadilo. Prostě se to tak bralo.

Lístky na Přerov se vyprodaly raketovým tempem, takže jsem byl rád, že mám permici. Někteří skalní fandové, kteří na kladenský zimák stejně jako já chodí Jágr Nejágr, brblali o "jágročumilech". Ale já jsem lidem, kteří normálně nechodí, nijak nezazlíval, že mají chuť vyrazit do pralesa, když se v něm má prohánět Tarzan. Alespoň bude plno, dobrá atmosféra, tak to mám rád. No, nedočkali jsme se.

Tarzan den před zápasem řekl, že houpání po pralesních liánách se zatím odkládá. Jen šest dní před startem NHL proskočila zpráva, že St. Louis Blues by s Tebou rádo zalátalo sestavu rozleptanou zraněními. "Za Kladno hrát nebudu, protože pořád probíhají nějaká jednání v NHL. Ty týmy si nepřejou, abych hrál. To musím respektovat," řekl jsi.

Z fanouškovského hlediska jsem moc nechápal, proč by týmům z NHL mělo tak moc vadit, kdybys nastoupil. Jejich hokejisti hrají jednu přípravu za druhou a zranit se můžou také v ní. Ale O. K.

Řada "jágročumilů" tedy zůstala doma, i tak ale dorazila slušná návštěva čtyř tisícovek diváků včetně jednoho Jágra v hledišti. A všichni s napětím čekali, jaké tahle detektivka s Tebou v hlavní roli bude mít rozuzlení. Tak nějak se nabízelo, že jestli si s nikým neplácneš do startu NHL, konečně obuješ kladenské brusle.

Chybělo málo. Snad dva dny.

Pak z Twitteru vyletěla zpráva od novinářů z Kanady, že ses na poslední chvíli dohodl s Calgary Flames. Za milion dolarů plus další navrch v podobě bonusů za 50 zápasů a postup do play-off. Upřímně: nevím, jestli se to neblíží těm urážlivým podmínkám, co jsi měl už v létě, kdy Plameny mezi zájemci byly. Kdybys to rovnou vzal, mohl sis ušetřit nervy, dát celou přípravu s týmem a být komplet rozehraný. Ale to už je fuk, předpokládám, že ostřílený mazák jako Ty do toho vpluje bez potíží.

Novinářům tady v Česku jsi řekl, že z dohody s Calgary máš smíšené pocity. Že jsi čekal dlouho a teď je vše hodně narychlo. A že jsi už byl rozhodnutý za Kladno hrát. "NHL sice byla mojí prioritou, ale já už měl připravenou variantu, že nikam nepůjdu a budu tady. Měl jsem v plánu jet už ve středu do Litoměřic," prohlásil jsi.

Do Litoměřic jsme tedy jeli bez Tebe, urvali jsme tam výhru 2:1 po nájezdech. Vyprodáno nebylo a televize to nevysílala. Prostě klasický prales se vším všudy. Ty už jsi v té době pózoval v Kanadě před novináři v dresu s hořícím céčkem. Koukal jsem na záznam tiskovky, viděl jsem, jak jsi šťastný.

Jardo, také mám radost, že Ti to klaplo, i když se tedy v téhle sezoně nebudeme potkávat. Legenda jako Ty má z NHL odejít v plné parádě, a ne tak, že už jí nikdo nenabídne smlouvu. Může se Ti podařit krásná rozlučka.

Řekl jsi, že na 99,9 procenta je to Tvá poslední sezona v NHL. Tak si ji užij, přepiš dějiny, překonej toho Howea a dotáhni ty mladé kluky calgarské co nejdál. A pak udělej poslední krok: příští léto se hlas v kabině na Kladně. Tady taky máme tým plný mladých kluků, které máš co učit. Doufám, že letos se z pralesa konečně prokopou i bez Tebe. Ale na příští sezonu už Tě budou potřebovat. Tu tečku své kariéry schovej pro klub, odkud jsi do NHL vyletěl. Pro Kladno.

Tak se měj a ať Ti to střílí!

Štěpán

P. S. Hořící céčko na dresu Calgary je pěkné. Ale příští rok můžeš mít na dresu jak kladenského Rytíře, tak i dál céčko. To kapitánské.