Statisíce lidí vyšly v neděli do ulic katalánské metropole Barcelony, aby demonstrovaly za jednotu Španělska. Podle organizátorů 930 až 950 tisíc lidí – podle policie 350 tisíc – dalo v ulicích najevo svůj nesouhlas s kampaní současné vlády Katalánska za odtržení této autonomní oblasti od zbytku země.

Ukázka síly stoupenců zachování jednoty země se konala týden po španělskými úřady neuznaném referendu, v němž se 90 procent zúčastněných katalánských voličů vyslovilo pro nezávislost regionu. Účast v hlasování dosáhla ale jen 43 procent. Nedělní demonstrace podle agentury Reuters ukázala, jak je Katalánsko rozdělené.

Nad hlavami manifestujících, kteří se shromáždili na jednom z náměstí v centru města, vlály španělské i katalánské vlajky. "Nenechte se oklamat, Katalánsko je Španělsko" či "Spolu jsme silnější", ozývalo se z davu, který skandoval i další podobná hesla, včetně výzev zavřít předsedu regionální vlády a vůdce separatistů Carlese Puigdemonta do vězení.

Organizátoři chtěli zmobilizovat "tichou většinu" lidí v Katalánsku proti odtržení. "Lidé, kteří přišli demonstrovat, se cítí spíše Španěly než Katalánci," uvedl čtyřicetiletý inženýr Raúl Briones v dresu španělské fotbalové reprezentace. "Jsme rádi, jak se věci dosud mají, a chceme, aby to pokračovalo," dodal.

Demonstraci do správního centra Katalánska svolala Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem "Dost! Vraťme se ke zdravému rozumu". Na pochod do katalánské metropole podle agentury AP přijelo i hodně lidí z jiných regionů.

"Španělská demokracie přetrvá a žádné spiknutí stoupenců nezávislosti (Katalánska) ji nezničí," řekl v emotivním projevu před statisíci lidí nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, který má kromě peruánského i španělské občanství. Barcelonu označil za "španělské hlavní město kultury", otevřené světu.

"Cítíme se být obojí: Katalánci a Španělé," řekla dvaasedmdesátiletá Araceli Ponzeová. "Čelíme děsivému neznámu. Uvidíme, co se stane, ale musíme promluvit velmi hlasitě, aby se vědělo, co chceme," vysvětlila agentuře Reuters, proč přišla na demonstraci.

V sobotu se už v Madridu konala velká demonstrace za zachování jednoty Španělska. Souběžně s tím účastníci manifestace v Barceloně volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích. V podobném duchu se nesly akce v pěti desítkách měst po celé zemi.

Ztráta Katalánska je pro španělskou vládu téměř nemyslitelná. Země by přišla zhruba o 16 procent obyvatel, pětinu hospodářské produkce a více než čtvrtinu vývozu. Katalánsko je také nejpřitažlivější destinací pro zahraniční turisty, zhruba čtvrtina z celkového počtu návštěvníků Španělska připadá na Katalánsko.

Nepokoje škodí katalánské ekonomice

Firmy se sídlem v Katalánsku, španělském regionu prožívajícím vážnou politickou krizi, která by mohla vést k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, jsou "mimořádně znepokojeny", uvedl v neděli šéf hlavní španělské organizace zaměstnavatelů. "Vidíme, že v barcelonských hotelech prudce poklesly rezervace. Bylo by velice znepokojivé, kdyby se tato tendence upevnila," řekl konzervativnímu listu ABC prezident Španělské konfederace podnikatelských organizací (CEOE) Juan Rosell, který se obává o cestovní ruch.

Jde o klíčové odvětví ekonomiky Katalánska. Tuto přední turistickou destinaci loni navštívilo 18 milionů turistů, což byla čtvrtina z celkového počtu návštěvníků Španělska.