Sázka na českou korunu se letos investorům a obchodníkům vyplácí, když vůči euru zpevnila nejvíce ze všech měn světa. Ve středu česká koruna svou bilanci navíc opět o něco vylepšila − její kurz se na mezibankovním trhu dostal až na hodnotu 25,87 za euro. Krok po kroku se tak přibližuje úrovním před zahájením intervencí České národní banky v listopadu 2013.

Koruna předběhla zlotý

Koruna je nejsilnější od konce intervencí. Euro se obchoduje za méně než 25,90

"Úterní posílení pod hranici 25,9 koruny za euro bylo taženo vývojem v regionu, jelikož vůči euru sílil výrazně jak polský zlotý, tak maďarský forint," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Od začátku roku již koruna vyrostla vůči euru o více než čtyři procenta, což je dáno i tím, že ji až do dubna centrální banka uměle oslabovala ve snaze odvrátit deflaci, podpořit ekonomiku a zrychlit růst spotřebitelských cen. Domácí měna navíc sílí i proti americkému dolaru, kde již dosáhla zhodnocení přes 16 procent.

Mírou zpevňování vůči euru od začátku roku se koruně z ostatních měn přibližují pouze mosambický nový metical, srbský dinár a také polský zlotý. Právě ten byl přitom po velkou část tohoto roku premiantem.

Proti euru začal zlotý posilovat na konci minulého roku, poté co postupně opadávaly obavy investorů z dopadů ekonomické politiky nacionalisticky laděné polské vlády na příliv zahraničního kapitálu a možného zhoršení úvěrového hodnocení země.

Polské ekonomice se však daří a její návrat do přízně investorů se pozitivně odráží na poptávce po vládních dluhopisech a také akciích na varšavské burze, kde index WIG letos vzrostl bezmála o 24 procent.

V průběhu léta však zlotý část svých zisků vůči euru odepsal, když centrální bankéři dali najevo, že zatím nepočítají se zvyšováním úrokových sazeb. A tak zatímco v květnu bylo zhodnocení zlotého vůči euru zhruba pět procent, nyní je přibližně "jen" 2,5 procenta.

I tak je ale Polsko v průběžném pořadí nejvíce posilujících měn čtvrté a je na tom vůči euru lépe než mnohé jiné měny. Například britskou libru táhnou dolů obavy z brexitu a letos zatím oslabila téměř o čtyři procenta. Více než pět procent ztratil proti euru třeba ruský rubl a přes 10 procent odepsal americký dolar. Zde hrají roli mimo jiné nenaplněné sliby prezidenta Donalda Trumpa v oblasti hospodářské politiky USA.

Měnu podporuje zvyšování sazeb

Tuzemská měna by si prvenství mohla udržet i ve zbytku roku, jelikož analytici předpokládají její další posilování. "V průběhu příštích týdnů by se kurz koruny k euru mohl dostat i k 25,50," řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Důvodem je očekávání, že ČNB bude díky příznivému vývoji ekonomiky a snaze "ochlazovat" inflaci, která se pohybuje nad dvouprocentním cílem centrální banky, pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Koruna nabízí zajímavé zhodnocení

Poprvé tak téměř po 10 letech učinila ČNB v srpnu, další pohyb směrem nahoru pravděpodobně nastane na nejbližším jednání bankovní rady 2. listopadu. Vyšší sazby v Česku jsou atraktivní pro investory, kteří hledají, kde zhodnotit své volné peníze. Právě příliv zahraničního kapitálu bude společně s rychlým růstem ekonomiky dál tlačit na posilování koruny.

Zpevňování měny pak podle analytiků mělo a má vliv i na vyšší zájem o české akcie ze strany zahraničních investorů, protože se jim jejich investice zhodnotí i díky pohybu kurzu. "České akcie jsou navíc, pokud bereme index PX v porovnání s řadou zemí, podhodnocené," dodal analytik BH Securities Martin Vlček. Investoři tak mohou vydělat nejen na růstu cen akcií, ale i na dividendách.