Pro spoustu fanoušků byly dva loňské koncerty americké kapely Pearl Jam na chicagském stadionu zvaném Wrigley Field impozantní. O pár měsíců později se na témže stadionu přihodilo něco, co pro změnu vyrazilo dech baseballovým fanouškům zdejšího týmu Chicago Cubs.

Jak píše agentura AP, fotografa a filmového režiséra Dannyho Clinche obě události zaujaly, a tak je zkombinoval.

V jeho novém dokumentárním snímku nazvaném Let's Play Two dva koncerty Pearl Jam slouží coby hudební doprovod okamžiku, kdy baseballový tým Chicago Cubs po 108 letech dosáhl na vítězství ve Světové sérii, tedy finále play-off americké baseballové ligy.

Ve snímku se světy rockové hudby a sportu prolínají mimo jiné skrze frontmana Pearl Jam Eddieho Veddera, rodáka z chicagského předměstí a tudíž dlouholetého fanouška týmu Cubs.

Nahrávka koncertů Pearl Jam je pod názvem Let's Play Two dostupná již od uplynulého pátku. Film se teprve promítat začíná, v seznamu vybraných světových lokací zatím Česká republika chybí.

Clinchovy kamery zachytily, jak Pearl Jam 20. a 22. srpna 2016 na stadionu odehráli dva tříhodinové koncerty. Film i deska z nich zaznamenávají sedmnáct písní včetně hitů Last Exit, Jeremy či Inside Job. "Začali jsme tím, že jsme natočili dva koncerty Pearl Jam. Hráli skvěle, s velkou energií," popsal pro AP režisér Clinch.

Když prý o několik měsíců později dokončoval postprodukci, všem ve střižně prý "tak nějak běželo hlavou", že koncerty se uskutečnily na stadionu Wrigley Field, že tamní tým Chicago Cubs je zrovna v nebývalé formě a že frontman Pearl Jam Eddie Vedder tomuto týmu fandí.

"Proto jsem zašel za Eddiem a za Theem Epsteinem, generálním manažerem Cubs, a zeptal jsem se jich, jestli by jim vadilo, kdybych se s kamerami vrátil v případě, že Cubs budou mít reálnou šanci na úspěch v play-off," popsal režisér.

Agentura AP jeho film popisuje jako "milostný dopis Chicago Cubs i městu Chicagu se soundtrackem od Pearl Jam".

Také režisér Clinch v interview hovoří o tom, jak bylo zajímavé zaznamenávat "naději a oddanost z obou stran – od fanoušků Pearl Jam i Cubs".

Filmař si prý respekt muzikantů musel získat postupně. "Teď už mě znají, vědí, že to není tak, že bych si natáčel film a oni v něm hráli. Pearl Jam nejsou ten typ kapely, která ze zákulisí nahrává materiál na Instagram nebo na Snapchat," upozorňuje Clinch.

Od Pearl Jam prý nakonec dostal volnost i v sestavování setlistu koncertního záznamu, kdy mohl volně přehazovat pořadí, v němž písně oba večery zazněly. "Pearl Jam začínají zlehka a postupně své koncerty gradují. To jsme se ve filmu pokusili zachovat," poznamenává Clinch.

Podle amerického listu Chicago Times se film na několika místech snaží hledat paralely. Tým Chicago Cubs je ve snímku vykreslen jako outsider, který konečně vyhrál ligu, stejně jako se dokument snaží ukázat Pearl Jam coby kdysi obskurní kapelu, která teď navzdory všemu vyprodává baseballové stadiony.

Podle recenzenta Chicago Tribune je tato paralela sporná, Pearl Jam vyprodávali stadiony takřka okamžitě po svém vzniku v 90. letech minulého století.

"Tvrdé fanoušky Pearl Jam pak může odradit, když zjistí, že film je zároveň i minihistorií týmu Cubs včetně baseballových komentářů a poznatků," varuje Chicago Tribune.

Deník New York Times v recenzi uvedl, že film Let's Play Two neposkytuje tak ucelený vhled do koncertů Pearl Jam jako jejich dřívější DVD nazvané Touring Band 2000 nebo Pearl Jam Twenty, což je dokumentární film režiséra Camerona Crowea z roku 2011.

Poslední třetina nového snímku se trochu táhne. Přesto film díky baseballové lince pohlíží na zpěváka Eddieho Veddera způsobem, jejž si fanoušci užijí, dodávají New York Times.