Dvořákova kantáta Te Deum a Symfonie č. 6 D dur v sobotu v zaplněném Rudolfinu uzavřely desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

Program doplnila Tragická předehra Johannese Brahmse.

Ve skladbě Te Deum se představili slovenská sopranistka Simona Šaturová, basbarytonista Adam Plachetka a Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem. Vídeňské symfoniky dirigoval Tomáš Netopil.

Kantáta Te Deum měla Dvořáka uvést na americkou půdu a zároveň oslavit 400. výročí objevení Ameriky připadající právě na říjen 1892 – tehdy mělo Te Deum premiéru v newyorské síni Carnegie Hall.

Vídeňští symfonikové s Tomášem Netopilem v úvodu přednesli Tragickou předehru rodinného přítele Dvořákovy rodiny Brahmse a na úplný závěr Dvořákovu Symfonii č. 6 D dur.

"V závěrečném koncertu Dvořákovy Prahy se prolíná hned několik festivalových programových linií. Kantáta Te Deum pro letošek uzavírá Dvořák Collection, ve které zazněly Stabat Mater nebo Requiem a která uvedením dalších kantátových děl pro orchestr a sbor pokračuje i v příštím roce," vysvětlil umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Letošní ročník Dvořákovy Prahy zahájilo 7. září Dvořákovo oratorium Stabat Mater, v němž své síly spojil kvartet sólistů – tvořili jej lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, český tenorista Richard Samek a německý basista René Pape.

Festival nabídl 22 koncertů, které podobně jako v loňském ročníku navštívilo celkem 16 tisíc posluchačů.

"V hlavě mi utkvěly vrcholy jako například Dvořákovo Requiem pod taktovkou Jakuba Hrůši, recitál Ivana Klánského nebo skvělý Londýnský filharmonický orchestr s Vladimirem Jurowským. Byla to skvělá oslava nejen Dvořákovy hudby," pochvaluje si umělecký ředitel festivalu Vrabec.

U příležitosti 10. ročníku festivalu byla udělena také Cena Antonín Dvořáka, jejímž laureátem se stal klavírista a pedagog Ivan Klánský.