Vysoké školy požadují minimálně třímiliardové navýšení rozpočtu pro rok 2018. Pokud ho nedostanou, spustí v prvním říjnovém týdnu protesty. "Nyní je na vysokých školách zhruba 300 tisíc studentů. My ale máme prostředky pouze na obsloužení 200 tisíc studentů," uvedl místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek.

Vysoké školy původně ve shodě s ministerstvem školství požadovaly 4,5 miliardy navíc. "Uvědomujeme si, že i ostatní resorty mají spoustu požadavků, se skřípěním zubů jsme ochotni akceptovat částku tři miliardy korun. Nikoli ale 2,2 miliardy korun, o kterých se hovoří mezi politiky," doplnil Bek.

Peníze navíc se měly použít na zvýšení platů pedagogů, navýšení doktorských stipendií a také na podporu některých státem poptávaných oborů. Například aby vysoké školy mohly přijmout více mediků nebo studentů pedagogických oborů.

"Pokud dostaneme jen tři miliardy korun, nebudeme schopni splnit požadavky na vyšší počet vzdělávaných lékařů či učitelů a omezila by se možnost zvýšení doktorských stipendií," vysvětluje Bek.

Jestli vláda neschválí alespoň třímiliardové navýšení rozpočtu, který nyní činí 21 miliard korun, hodlají protestovat i demonstrovat.

Vláda o definitivní podobě rozpočtu rozhodne na pondělním jednání.

"Jsem v kontaktu s ostatními ministry a věřím, že alespoň tři miliardy navíc vysoké školy dostanou," uvedl ministr školství Stanislav Štech.

První říjnový týden plánují vysoké školy Týden vzdělanosti, kdy chtějí veřejnost upozornit na hluboký problém podfinancování českého vysokého školství. Plánují i happeningy či pochody. "V úterý máme jednání se zástupci vysokých škol. Pokud vláda nerozhodne alespoň o třech miliardách navíc, charakter těch akcí se jistě změní a od informování veřejnosti se přesune k demonstracím a protestním pochodům," uvedl Bek.

Rozpočet vysokých škol je nyní na úrovni roku 2006. "Dochází ke ztrátě konkurenceschopnosti vysokých škol. Může nastat větší odliv vyučujících do zahraničí," upozornil místopředseda vysokoškolského odborového svazu Petr Baierl.