Severokorejský vůdce Kim Čong-un v pátek pohrozil Spojeným státům nejtvrdšími protiopatřeními v historii v reakci na slova Donalda Trumpa o zničení KLDR. Americký prezident, který v úterním projevu v OSN adresoval severokorejskému vůdci řadu ostrých slov, je podle Kima choromyslný. Trumpův projev plně ospravedlňuje pokračování jaderného programu KLDR, dodal vůdce podle oficiální agentury KCNA.

Severokorejský ministr zahraničí uvedl, že jeho země by mohla provést dosud největší jaderný test v Pacifiku.

Šéf Bílého domu, který vůči severokorejskému diktátorovi používá velmi rázná slova, v úterním projevu před Valným shromážděním OSN označil severokorejský režim za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost než Severní Koreu zcela zničit.

Kim v pátek na jeho výroky reagoval nezvykle obsáhlým prohlášením. "Jeho poznámky... mě přesvědčily, spíše než aby mě zastrašily či zastavily, že cesta, kterou jsem vybral, je správná a je cestou, po které musím jít až do konce," uvedl Kim v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

V rámci boje za "důstojnost a čest" svého národa hodlá prý Kim zajistit, aby "muž disponující výsadou nejvyššího velení USA za svou řeč draze zaplatil".

Severní Korea 3. září oznámila, že uskutečnila svůj šestý a zatím nejsilnější jaderný test. Rada bezpečnosti OSN v reakci na tuto zkoušku schválila minulý týden přísnější sankce vůči KLDR.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v New Yorku Kimova slova na novinářský dotaz doplnil vyjádřením, že by země brzy mohla v Pacifiku provést dosud nejsilnější test vodíkové bomby. Podle jihokorejské agentury Jonhap však dodal, že přesné plány vůdce mu nejsou známy. Očekávaný projev šéfa diplomacie KLDR se v OSN uskuteční v pátek.

Na slova severokorejského ministra zahraničí reagoval japonský ministr obrany Icunori Onodera, podle kterého KLDR možná připravuje test rakety s jadernou hlavicí.

Onodera se domnívá, že Severní Korea může provést zkoušku rakety středního doletu nebo mezikontinentální balistické rakety s jadernou hlavicí, vzhledem k pokrokům v raketovém a nukleárním zbrojním programu KLDR v poslední době. "Nemůžeme přitom vyloučit, že tato střela přeletí nad naší zemí," dodal Onodera.

Vipin Narang, expert na jaderné strategie působící na americkém Massachusettském technickém institutu, řekl, že takový test by mohl představovat nebezpečí pro lodní a leteckou dopravu, i kdyby Pchjongjang vyhlásil v oblasti zónu bez leteckého a námořního provozu.

"A pokud by test nešel podle plánu, mohlo by se ocitnout v ohrožení také místní obyvatelstvo. Mluvíme tady o nasazení skutečné jaderné hlavice na raketu, která byla v minulosti testována jen několikrát," upozornil Narang.

Trump ve čtvrtek stupňoval tlak na Pchjongjang a sdělil, že vydal nařízení umožňující vystavit sankcím osoby a firmy obchodující s KLDR a banky financující a umožňující obchod se Severní Koreou. Do bankovních postihů se podle něho zapojí rovněž Peking, klíčový obchodní partner KLDR.