Václav Klaus se často odvolává na první republiku. Hlásí se k Masarykovi a Benešovi. Jenže kdyby oba prezidenti meziválečného Československa žili, nad dnešním Klausem by nestačili lomit rukama. Pomysleli by si o něm, že poškozuje české národní zájmy.

Václav Klaus objíždí předvolební shromáždění německé politické strany Alternativa pro Německo. Z pódií řeční k jejím příznivcům. Chce, aby Alternativa získala co nejvíc hlasů.

O německé kancléřce Angele Merkelové Klaus na těchto akcích mluví jako o protivnici svobody a demokracie. Merkelovou jmenoval hned vedle svých úhlavních nepřátel, což jsou v Klausově podání "politická korektnost, multikulturalismus, humanrightismus, feminismus, genderismus a agresivita homosexualismu". To jen namátkou.

Merkelová a spol. podle Klause vedou proti svobodě a demokracii válku. Lidi s batůžkem, cyklisty nebo konzumenty kuřecích řízků bývalý prezident tentokrát mezi smrtelné nepřátele lidstva nezařadil.

Ale vážně − co má tento způsob myšlení společného s Klausovým odvoláváním se na Masaryka a Beneše, to je záhada. Každý, kdo aspoň trochu zná historii, by měl vědět, že od německých nacionalistů nikdy v dějinách pro Čechy nic dobrého nevzešlo. Proč by to mělo být jiné v případě Alternativy pro Německo, této nacionálně populistické politické strany? Klaus se s ní přesto spojuje.

Německou Evropu nechceme

Masaryk s Benešem si uvědomovali, že pro Československo je životně důležité, aby v Německu nevládli vyhranění nacionalisté. Najdeme desítky soukromých i veřejných vystoupení, ve kterých to opakovali. Dokud byli v Berlíně u moci politici ochotní aspoň k jisté formě mezinárodního dorozumění, nemusela se první republika o svou existenci bát. Jakmile se mocenské poměry změnily… Výsledek všichni dobře známe.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se