Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně od tohoto úterý vystavuje díla Jiřího Koláře.

Přehlídka je koncipovaná jako průřez Kolářovým dílem, vysvětluje kurátor Pavel Petr. Expozice nazvaná Aristokrat umění – legenda světové koláže potrvá do 26. listopadu.

"Koláže a další díla, jež mohou návštěvníci vidět na výstavě, pochází ze soukromé sbírky světoznámého tenisty Jana Kukala," říká kurátor Petr.

Z Kolářovy tvorby jsou k vidění různé techniky koláží – roláže, proláže, chiasmáže, kolorované koláže či kolážované objekty, jak je Kolář nazýval.

"Mám velkou radost, že na výstavě se objevují také kubokoláže, máme tady Černou Madonu, Červenou Madonu i Svatou rodinu z roku 1991. Na výstavě můžeme vidět i Exotickou krásku z roku 1970," upozorňuje kurátor.

Nechybí ani oficiální plakát pařížského tenisového turnaje Roland Garros z roku 1986, jejž Kolář vytvořil.

Galerie výstavu doplnila Kolářovými rukopisy, které pocházejí z Památníku národního písemnictví v Praze. Jde o ukázky z deníků i dopisů, v nichž se autor vyjadřuje k tvorbě koláží. 

Ve Zlíně je vystaven také portrét Jiřího Koláře z roku 1947 od Kamila Lhotáka, zapůjčený z pražského Musea Kampa od Nadace Jana a Medy Mládkových.

Básník, výtvarník, dramatik, překladatel a experimentátor Jiří Kolář, jenž žil v letech 1914 až 2002, spoluzaložil Skupinu 42. Byl organizátorem neoficiální české literatury 50. let a od 60. let se soustředil na metodu koláže. Vytvořil nové varianty této techniky.

Jako signatáři Charty 77 mu československé úřady odmítly prodloužit vízum a Jiří Kolář zůstal ve francouzském exilu. Zde žil se svou ženou Bělou do roku 1998, kdy se vrátil zpět do vlasti.