Po loterijní společnosti Fortuna, kterou chce její většinový vlastník Penta pouze pro sebe, může pražská burza přijít o další akciový titul. Firma R2G, jež spravuje peníze bývalého spolumajitele České gumárenské společnosti Oldřicha Šlemra a dvou zakladatelů antivirové firmy Avast Eduarda Kučery a Pavla Baudiše, je o něco blíže ovládnutí znojemského výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Největší akcionář Pegasu, fond Wood Textiles Holding, přijal nabídku R2G na odprodej svého bezmála třicetiprocentního podílu v textilce.

V Lucembursku registrovaný fond, který sdružuje investory pod vedením pražské brokerské společnosti Wood & Co., přitom původně svoje akcie za 1010 korun za kus odmítal prodat. Nakonec si ale vše rozmyslel. "V Pegas a jeho úspěch pevně věříme. Po dalším zvážení podmínek dobrovolné nabídky a konzultacích s našimi investory jsme se rozhodli tuto nabídku přijmout a ze společnosti odejít," uvedl ředitel Wood Textiles Holdingu Petr Vošvrda. Fond tak za svoje akcie obdrží zhruba 2,65 miliardy korun.

"Rozhodnutí Wood Textiles svědčí o tom, že nabídnutá cena v dobrovolném odkupu je atraktivní, což potvrdilo i prohlášení managementu Pegasu, který doporučil nabídku využít," řekl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Akcie Pegasu, jež od začátku roku posílily o více než 30 procent, už podle něj nemají prostor pro výrazný růst nad hranici 1010 korun. Stávajícím majitelům je proto doporučuje prodat.

R2G na konci srpna oslovila veřejnou nabídkou všechny současné akcionáře Pegasu. V té době už ve firmě držela bezmála jedenáctiprocentní podíl a jejím cílem je získat až sto procent akcií. Chce tak dlouhodobě investovat peníze svých akcionářů a zhodnotit je. Při nabízené ceně by R2G odkup všech akcií, včetně těch vlastněných fondem Wood Textiles, vyšel přibližně na osm miliard korun.

Pegas Nonwovens

Zda jí svoje cenné papíry prodají i další akcionáři textilky, mezi které patří mimo jiné řada zahraničních investičních a penzijních fondů, bude jasné po 25. září, kdy vyprší lhůta pro závazné přijetí nabídky.

Pro analytiky J&T Banky bylo rozhodnutí Wood Textiles prodat za stávajících podmínek podíl v Pegasu překvapením. "Nečekali jsme, že za tuto cenu nabídku přijme. Nyní předpokládáme, že nabídku akceptují i další akcionáři. Následně by mohla R2G postupně zvyšovat svůj podíl, vytlačit ostatní akcionáře a stáhnout akcie Pegasu z burzy," sdělil analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Důležitou roli v rozhodování akcionářů, zda prodat, nebo ne, by mohly sehrát plány R2G ohledně dividend. Podle R2G je nyní v zájmu Pegasu hromadit hotovost, aby mohla firma nakupovat další konkurenty v oboru. To by znamenalo snížení či úplné pozastavení výplaty dividend. Od svého vstupu na burzu v roce 2006 přitom firma svou dividendu postupně zvyšuje. Ze zisku za loňský rok vyplatí akcionářům 12 milionů eur, tedy přes 300 milionů korun. Na jednu akcii tak připadá v přepočtu téměř 34 korun před zdaněním.

Ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic se k otázce setrvání společnosti Pegas Nonwovens na pražském parketu nechtěl zatím vyjadřovat, aby neovlivnil současné akcionáře textilky v jejich rozhodování. "Mohu jen poukázat na to, že stávající management Pegasu si svoji přítomnost na burze velmi pochvaloval. Vyzdvihoval zejména to, jak mu pomohla při jednáních s obchodními partnery nebo bankami," řekl.

Zatímco loni na pražskou burzu úspěšně vstoupila Moneta Money Bank, letos jí hrozí spíše odchody. Kromě Pegasu jde také o loterijní společnost Fortuna, jejímž menšinovým akcionářům nabízí odkup akcií majoritní vlastník, investiční skupina Penta. Ta na konci května zvýšila nabízenou cenu z 98,69 na 118,04 koruny za akcii. Druhý největší akcionář Fortuny, investiční společnost Templeton, ale uvedl, že i vyšší nabízená cena je "stále výrazně pod férovou hodnotou".