Tuzemské firmy budou nadále rozšiřovat počty svých zaměstnanců a kvůli jejich nedostatku na trhu práce je budou hledat i v cizině. Nabírat však budou mnohem pomaleji než dosud. Ukazuje to průzkum společnosti ManpowerGroup pro čtvrté čtvrtletí roku 2017. 

Ze 750 zaměstnavatelů zahrnutých do průzkumu očekávají nárůst počtu nových pracovníků čtyři procenta z nich, naopak tři procenta podniků hodlají propouštět. Čistý index trhu práce na čtvrtý kvartál tak pro Českou republiku dosahuje úrovně jednoho procenta. Nabírání nových lidí výrazně zpomaluje. V předchozím čtvrtletí dosahoval index dvou procent a před rokem sedmi.

Důvodem je i to, že po nejsilnějším období roku, které trvá od září do listopadu, přichází nejslabší sezona, kdy na přelomu roku firmy tolik nenabírají a zároveň lidé nechtějí ve vánočním období práci měnit.

Přijímat budou hlavně velké firmy nad 250 zaměstnanců (nejvíce automobilový, logistický a maloobchodní sektor), kde čistý index práce dosahuje 27 procent. Střední podniky předpovídají čistý náborový index ve výši dvanácti procent a malé podniky pět procent. Mikropodniky, kterých je v Česku nejvíce a nejsilněji tak ovlivňují celkovou dynamiku pracovního trhu, však naopak hlásí pokles jedno procento.

I tak však bude pokračovat jedno z nejpříznivějších období pro uchazeče o nové místo. Tak nízký počet nezaměstnaných byl naposledy před takřka dvaceti lety. Firmy jsou nuceny o nové lidi bojovat – přidávat jim mzdy a vylepšovat podmínky k jejich práci, což je finančně náročné hlavně pro nejmenší firmy.

"V některých lokalitách ale firmy nemohou ani tak zajistit potřebný personál a začínají dělat nábory v zahraničí jak na kvalifikované, tak i nekvalifikované pracovní pozice," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Nabírání nových lidí se bude v každém odvětví projevovat různě. Z deseti porovnávaných odvětví plánují rozšiřovat personál čtyři z nich (nejvíce ubytování a stravování s indexem 7 % a obchod s indexem 5 %). Největší pokles naopak čeká zpracovatelský průmysl a těžba nerostných surovin.

V regionálním porovnání bude nejvíce nabírat Praha, kde čistý index dosahuje pěti procent. Celkově však v Čechách chuť firem nabírat oslabí o dvě procenta a na Moravě bude stagnovat.

V drtivé většině zahraničních zemí, kde průzkum také proběhl, budou firmy lidi nabírat. Dvaačtyřicet zemí z 43 očekává nárůst počtu pracovních sil. Nejoptimističtější jsou přitom Japonci a Tchajwanci, kde index práce pro poslední čtvrtletí v roce přesahuje dvacet procent. Dalších 14 zemí očekává nárůst nad deset procent.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 23 ze 43 zemí a oblastí očekávají posílení náborových plánů, v 13 snižování a v sedmi beze změny. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 25 ze 43 zemí a oblastí, oslabilo v 15 a zůstalo beze změny ve třech. 

Česko se tak spolu s Brazílií ocitá pouze s jednoprocentním růstem na chvostu světového optimismu. Ještě střízlivější je Švýcarsko, kde firmy v součtu nehodlají nabírat ani propouštět.

Zdroj grafů: ManpowerGroup

Index trhu práce 
Očekávání trhu práce