Podle největší tabákové firmy světa Philip Morris je možné, že cigarety, jak je známe, jednou, a prý docela brzy, skončí. Firmy ve stále přísněji regulovaném odvětví, jehož odhadovaný globální obrat přesahuje tři čtvrtě bilionu dolarů, ale o své příjmy nepřijdou. Doufají, že mají připravenu záchranu nebo minimálně brzdu. Zdrojem příjmů už nemají být cigarety, ale bezdýmné, resp. zahřívané tabákové výrobky. Podle výrobců díky nim kuřák vdechuje až o 95 procent méně škodlivých látek.

Jasná terminologie ve světě ani v Česku pro tuto inovaci v tabákovém průmyslu zatím není. I to ukazuje, že je vše teprve v začátcích.

Od července už je nicméně možné první výrobky tohoto typu, které pracují na principu nikoliv spalování, ale zahřívání tabáku, pořídit i v Česku. Konkrétně jde o systém iQOS od Philip Morris. Firma tvrdí, že do vývoje tohoto výrobku investovala tři miliardy dolarů. Po Japonsku, Itálii a dalších zemích jej postupně rozšiřuje na všechny trhy, kde působí. Od září je pak iQOS ve stále více trafikách nebo na benzinových stanicích v Česku.

"Cigarety" z butiku

S mottem "Přestaňte pálit, začněte nahřívat" Philip Morris slibuje život bez ohně, popela či odéru. Případným zájemcům se ale kouření prodraží. "Doporučená maloobchodní cena elektronického zařízení iQOS je v Česku 2690 korun. Po omezenou dobu bude nyní v prodeji zařízení iQOS s tabákovými náplněmi za 1790 korun," říká mluvčí Philip Morris Klára Jírovcová Pospíšilová. V prodejní síti trafik a dalších odběrových míst je pak možné od září dokupovat tabákové náplně – krabičku s 20 náplněmi za sto korun.

Kouření bez kouře

Heets, jak se alternativní cigarety jmenují, se napíchnou na čepel strojku, ten zajistí nahřátí a pak se jako u cigarety standardně vdechuje. Do budoucna pak podle informací HN zřejmě přibudou i exkluzivní prodejní místa − něco na způsob Apple Storu či butiků Nespresso –, která mají podpořit rozšiřování zařízení iQOS na trh.

Podobné systémy už ve světě rozjíždějí i další konkurenti v tabákové branži − Japan Tobacco International (JTI) a British American Tobacco (BAT). V Česku ale zatím k mání nejsou. "Zatím byl Ploom Tech k dispozici v Japonsku, od léta pak přibylo Švýcarsko. Postupně by se měl dostávat do dalších zemí," říká mluvčí JTI Jiří Hauptmann. BAT momentálně nabízí svoji technologii glo v Japonsku, v Jižní Koreji, Švýcarsku a Kanadě.

Co s nimi?

Philip Morris je se svým systémem iQOS každopádně nejdál. Zařízení se prodává už v desítkách zemí po celém světě. Firma tvrdí, že na tuto alternativu kouření přešlo už přes tři miliony lidí. Společnost proto upravuje stávající či staví úplně nové továrny například v Itálii, Rumunsku nebo v Německu nedaleko hranic s Českem. Očekávaná kapacita výroby cigaret pro systém iQOS by měla být v příštím roce 100 miliard kusů.

S nástupem této technologie ale vyvstává řada otázek. Týkají se možností reklamy, zdravotních varování či zdanění. Ministr zdravotnictví v květnu uvedl, že na to stát v tuto chvíli nahlíží stejně jako na elektronickou cigaretu, u které se vdechuje pára z tekutiny, tzv. liquidu. Co se možné reklamy týče, šlo by například respektovat to, že na nahřívací strojky reklama být může, na náplně už ale nikoliv. Zároveň je dáno, jak velké by mělo být zdravotní varování na krabičkách s náplněmi. U cigaret a tabáku ke kouření dnes představují 65 procent čelní strany krabičky, u doutníků a cigarillos je to 40 procent, bezdýmné výrobky pak tedy momentálně toto varování mají na 30 procentech přední strany balení jako e-cigarety.

S daněmi je to složitější. A konkrétní řešení zatím připraveno není. "V rámci současného zákona o spotřebních daních nelze tyto výrobky zařadit do žádné stávající kategorie tabákových výrobků. Aktuálně nejsou zdaňovány. Budeme ale flexibilně reagovat a do doby, než bude dohodnut harmonizovaný přístup ke zdanění v rámci EU, bude ho řešit národní úprava," říká mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch s tím, že legislativní proces byl již zahájen. "Na podzim by mohlo proběhnout vnější připomínkové řízení, pak bude návrh předložen vládě. Účinnost zákona předpokládáme od 1. ledna 2019," dodává Vojtěch.

"Pro zdanění vnímáme vzhledem ke komplexitě, výrazné odlišnosti a stálému vývoji těchto výrobků jako nejvhodnější zařazení do specifické sazby daně na kilogram tabáku," říká například Hauptmann z JTI. Takto ostatně s bezdýmnými tabákovými výrobky pracuje také většina národních úprav v zemích Evropské unie.

Co je pak zřejmé, zatím se s nimi může normálně sednout do restaurace.

65875660