Kdo by netoužil po pěkném a zároveň praktickém bydlení? Ať renovujete své bydlení z estetického, či funkčního hlediska, vždy se nejprve zamyslete nad možnostmi, ale hlavně omezeními prostoru. Mnoho lidí dělá při rekonstrukci velkou chybu, že prostor nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel domácnosti, ale snaží se v prvé řadě o to, aby byt vypadal reprezentativně. Ve snaze ohromit už nejedna "kreativní" rekonstrukce panelákového bytu skončila nevkusným nezdarem. Uvědomte si, že v bytě budete žít vy, a ne vaše návštěvy. Proto při přemýšlení o chtěném výsledku nepodléhejte představám o luxusním příbytku. Ač se budete snažit jakkoliv, z kozla nikdy nebude zahradník a panelákový byt zkrátka nikdy nepředěláte na honosný. Rozhodně se však může stát pohodlnějším, hezčím a příjemnějším k bydlení.

Platná legislativa

Před začátkem rekonstrukce si zjistěte, zda budete potřebovat stavební povolení, nebo stačí stavbu jen ohlásit. Stavební povolení budete obecně potřebovat, když zasahujete do nosných konstrukcí, což by ovlivnilo stabilitu stavby, požární bezpečnost nebo vzhled stavby, dále při zásazích do rozvodů (voda, elektřina, plyn, topení) a v případě přístavby nebo nadstavby. Nebudete-li zasahovat do nosných konstrukcí, měnit rozvody, nezměníte vzhled domu a nezasáhnete do práv jiných osob (budete například bourat nenosné příčky a stavět nové), stačí vám jen ohlášení drobné stavby.

Lidé často podceňují výšku skutečných výdajů na rekonstrukci. Zřejmě proto, že ji nedělají každý den. Ideální je samozřejmě nastavit rozpočet tak, abyste nemuseli slevit ze svých představ. Pokud však zjistíte, že na jejich realizaci nemáte dost peněz, zvažte, zda rekonstrukci neodložíte. Jste-li nuceni dělat kompromisy kvůli financím, máte tendenci dělat věci svépomocí a kupovat laciné a nekvalitní vybavení, jaké se vám ve skutečnosti nemusí ani líbit. Po čase vás to však může mrzet.

Abyste si uměli udělat co nejpřesnější představu o rozpočtu, proveďte si průzkum trhu. Zjistěte si podrobně, kolik stojí práce, materiál, zařízení, odvoz odpadu nebo i závěrečné uklízení. Při kalkulaci ceny za novou podlahu nezapomínejte, že nestačí vynásobit metry čtvereční cenou v obchodě, a připočítejte cenu za položení podlahy, lišty či jiný materiál. Celková cena se často vyšplhá až na dvojnásobek sumy za samotnou podlahu. Postupujte tak i u ostatních položek. Nezapomeňte na nové vypínače, svítidla a podobně. Budete-li opravdu důkladní, vyhnete se nepříjemným překvapením. Není nic horšího než to, že vám v průběhu rekonstrukce dojdou peníze. A zlaté pravidlo prověřené mnoha zkušenostmi - co neuděláte hned, už neuděláte. Nebo až za několik let, při větším štěstí za několik měsíců. Mnohým dodnes v koupelně trčí dráty s objímkou a žárovkou, protože pozapomněli nebo jim prostě nezbylo na svítidla a při každodenních povinnostech se k tomu už nedostali. Při renovaci stěn můžete zjistit, že omítka dosloužila a budete potřebovat novou. Nikdy nevíte, co se stane, když začnete s bouracími pracemi, ale jedno je jisté - vždy se nějaký neočekávaný výdaj objeví. Pro tyto případy mějte k dispozici minimálně desetiprocentní až patnáctiprocentní rezervu z celkového rozpočtu, jinak vás dofinancování skrytých nákladů může zaskočit. Když ji nevyužijete, můžete si za nepoužité peníze dopřát cokoliv jiného, například závěrečné uklízení od profesionálů, nebo si peníze odložit na horší časy. Budete-li na vyšší výdaje připraveni, nebudete z nich nervózní. A v neposlední řadě - jestli si na rekonstrukci plánujete vzít úvěr, předem si zjistěte, zda vám banka požadovanou sumu půjčí a za jakých podmínek. Porovnejte si nabídky z několika bank, a je-li to možné, počkejte si na výhodnější.

Nepodceňujte plánování

Mít plán, i záložní, je základem úspěchu a bezbolestného průběhu každého procesu. Jakákoliv dodatečná změna v průběhu přestavby představuje vyšší výdaje a časovou ztrátu. Když všechno dobře promyslíte a zorganizujete, máloco vás potom překvapí. Ověřte si dodací lhůty u prodejců materiálu. Konzultujte předem se správcem, zda jsou vámi plánované stavební úpravy možné. Plánujete-li bourat příčky, oslovte statika. V předstihu vyřiďte vše potřebné na stavebním úřadě. Pokud vlastníte družstevní byt, potřebujete písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. Plánujete-li rekonstruovat pronajatý byt, platí totéž. Dohodněte si s majitelem přesné podmínky, slevu z nájemného a podobně. Dříve než vybouráte první příčku, sondujte u svých známých. Ptejte se především na to, co je zaskočilo, jak dlouho rekonstrukce trvala, jaké měli neočekávané výdaje. Čím většího počtu lidí se zeptáte a čím více otázek položíte, tím lépe se budete umět zařídit. Nevynechejte ani internetové diskuse, najdete v nich mnoho zkušeností. I když se říká, že člověk se nejlépe poučí z vlastních chyb, v tomto případě to určitě neplatí. O co více času věnujete přípravě, o to méně starostí budete mít později. Toto pravidlo platí i při započetí prací. Mějte všechno připravené a nespoléhejte se na nákupy na poslední chvíli.

Představte si situaci, že stará koupelna je rozbouraná, řemeslníci už čekají a vy jdete na jistotu pro svou vysněnou vanu. V obchodě však zjistíte, že se musí objednat a nejdřív vám ji dodají za týden (v tom lepším případě). A budete muset dělat kompromisy. Pro co se rozhodnete? Strávit týden (možná i více, když řemeslníci nebudou mít volný termín) v bytě bez koupelny, nebo si vyberete něco, co je právě na skladě, ačkoli ne zcela podle vašeho gusta? Investujete peníze, čas a výsledek stejně nebude podle vašich představ. K zbláznění. Za trochu plánování to přece stojí, ne?

Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, postup prací by měl být následující: bourací práce, čisticí práce a přípravné práce pro stavbu - výměna oken - plyn - vytápění - elektroinstalace - vodoinstalace - zednické a obkladačské práce - malířské práce - elektromontážní práce (vypínače, zásuvky, svítidla) - podlahy - zárubně, dveře - nábytek.

Rekonstrukce svépomocí

Můžete si myslet, že svépomocí ušetříte nemalé peníze. Věřte však, že na přecenění vlastních schopností už ztroskotalo úsilí mnoha šikovných domácích kutilů. Když neodhadnete své možnosti, hledáte zkratky. Napravování chyb vás vyjde mnohem dráž než investice do profesionální práce. A na svou práci nedostanete záruku. Klobouk dolů před těmi, co to zvládnou sami.

Správný výběr řemeslníků

Musíte si být jistí, že řemeslník, kterého si najímáte, je ten pravý. Měli byste mu důvěřovat, protože ho pouštíte do domácnosti. Jednoduchý trik, jak alespoň zčásti odhalit seriózního řemeslníka, je sledovat, jak rychle odpovídá na vaše telefonáty, respektive nepřijaté hovory. Pokud komunikaci nezdržuje, nemá co skrývat. Nepodceňujte reference, ptejte se firmy na její zakázky za poslední dva roky. Seriózní firma nebude mít problém ukázat vám je. Kontaktujte jejich klienty a zeptejte se na jejich názor. Vsaďte na reference od známých. Když si najmete firmu, vyjde vás to samozřejmě dráže, ale vyhnete se neprofesionálnímu výsledku, i když u nás to bohužel ne vždy platí. Výběru realizátora proto opravdu věnujte dostatek času. Využijte poptávací internetové stránky, které podle vašich požadavků osloví dodavatele za vás. Vy si už jen vyberete ze zaslaných nabídek. Je ideální najmout si jednu firmu, protože jednotlivé nezávislé party řemeslníků na sebe musí čekat, navíc instalatéři brblají na elektrikáře a ti zase na zedníky a ti zase na... Vždyť to znáte.

Uvažujete-li o rozsáhlejší rekonstrukci a změně dispozice, není na škodu obrátit se na architekta. Ten najde skryté možnosti dříve než vy. Investice se určitě vyplatí. A nepodceňujte ani výběr stavebního dozoru. Ten vám může ušetřit peníze tím, že dohlédne na kvalitu práce firmy, kterou jste si najali.

Také svépomocná práce může být kvalitní. Na vlastních věcech vám jistě záleží více než cizí firmě. Jedinou nevýhodou je čas.

Nepodceňujte smlouvy

I když je to velmi lákavé z hlediska nižších výdajů, nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná a hlavně existující smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů, jinak se vystavíte riziku zvyšování nákladů a celé řadě nedorozumění. Firma by neměla bez předcházející konzultace a vašeho souhlasu dělat žádná náhradní řešení. Trvejte na tom ve smlouvě. Ta by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.

Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Další rady

Nepodceňujte přípravné práce a dodržujte osvědčené postupy: Dejte si na výsledku záležet, práci dělejte důkladně, neuspěchejte ji a dobře se na ni připravte. Napravováním chyb se řítíte do katastrofy. Přípravné práce jsou často únavné a zdlouhavé, ale mohou ušetřit mnoho času, peněz i trápení.

Používejte správné nářadí: Jsou tři dobré důvody, proč se vyvarovat nevhodného náčiní. Můžete poškodit nářadí, můžete poškodit projekt, na kterém pracujete, a můžete ublížit sobě.

Přizpůsobte se malé koupelně: Nepokoušejte se vtěsnat sanitu běžných rozměrů do malé koupelny - místnost zbytečně přeplníte a ztratí se efekt renovace. Vsaďte na menší velikosti. A pokud je to možné, najděte pračce jiné místo.

Světlo je základ: Častou chybou je, že lidé při rekonstrukci zapomínají na osvětlení svého domova. Přitom světlo je jedním z nejdůležitějších nástrojů k vytvoření atmosféry, modelování prostředí. Pokud rekonstruujete dům a máte možnost vyměnit klasická okna za francouzská či přidat pár střešních, udělejte to. V bytech rozhodně nejprve promyslete rozmístění a typ osvětlení či elektrických zásuvek.

Nepodléhejte trendům: Nezanedbatelným prohřeškem je snaha o co nejmodernější interiér, abychom se jím mohli pochlubit známým. Myslete však na to, že přátele oslníte jen během první návštěvy. Zařiďte svůj příbytek raději tak, aby vydržel dlouhá léta.

Příliš malé otvory pro dveře: Při rekonstrukci myslete na to, aby zárubně dveří, především v exponovaných místnostech, měly dostatečnou šířku - nejen proto, aby se vám jimi pohodlně chodilo, ale abyste do místnosti dostali například i rozměrnější nábytek.

Špatný odhad trvání rekonstrukce: Je důležité správně odhadnout délku trvání renovace. Abyste se co nejrychleji mohli vrátit k běžnému životu a nebyli frustrováni z průtahů, věnujte čas plánování.

Nesprávné skladování materiálu: Dřevo nebo suché směsi na přípravu malty vám déšť často nenávratně poškodí. Nepromokavá fólie zde dokonale splní svou roli. Nářadí a jiné materiály skladujte vždy uvnitř.

Uvažujte nazeleno: Lidé nemyslí na ekologii ze dvou důvodů. Neví, jak na to, nebo se domnívají, že ekologické materiály stojí více peněz. Ne vždy je tomu tak. "Zelené" myšlení je rozumnou investicí do budoucnosti.

Používání nesprávných nátěrů: Každý povrch vyžaduje jiný druh nátěru, výrobci poskytují opravdu širokou paletu. Nezapomeňte na to.

Úzké schody a chodby: Když při rekonstrukci vytváříte novou dispozici, myslete na to, že větší je vždy lepší, hlavně v případě schodišť a chodeb.

Výběr nesprávných oken: Nová okna jsou drahá a mnoho lidí se na nich snaží ušetřit. Tady však pro úspory opravdu není prostor. Nikdy nešetřete na kvalitě oken.

Opomenutí bezpečnosti: Chraňte si oči, uši a noste pracovní rukavice. Neméně důležitá je odolná obuv, při rekonstrukci se často povalují po zemi ostré předměty. Mějte vždy po ruce lékárničku s první pomocí.

Nezájem o stavbu: I když práci svěříte odborníkům, měli byste vědět, co se ve vašem bytě vlastně děje a co řemeslníci právě dělají. Pozorně sledujte jejich práci, abyste včas zabránili nesprávným postupům. Také byste měli mít dostatek informací, abyste řemeslníkům uměli klást správné otázky.

Zapomínání na elektrické rozvody: Lidé často nevěnují pozornost renovaci rozvodů, protože jsou skryté a hlavně drahé. Chyba. Hned na začátku si dobře promyslete i to, kde budete mít umístěné spotřebiče, a tedy kde bude nevyhnutelné instalovat zásuvky.

Ignorování stylu: Aby renovace nepůsobila kontraproduktivně, snažte se zachovat styl nemovitosti, kterou rekonstruujete.

Práce bez povolení: Když se něco vážného stane při rekonstrukci, na kterou nemáte povolení, budete mít problémy nejen s úřady, ale například i s pojišťovnou, která vám případné škody odmítne uhradit.

Dopřejte si soukromí: Během rekonstrukce nezapomeňte utěsnit mezery mezi panely a svislými vedeními (stoupačkami). Už nemusíte mít přehled o tom, kolikrát denně váš soused chodí na toaletu.

Úložných prostorů není nikdy dost: Nemyslete jen na estetickou stránku, ale hlavně na praktičnost bydlení. Jsou-li vestavěné skříně určeny i pro oblečení, pamatujte si, že jejich hloubka by měla být minimálně 60 cm.

Nechejte to na jiných: Pokud vás děsí pomyšlení na vyklízení bytu nebo likvidaci nepotřebných věcí, oslovte profesionály. Ti vám pomohou i s demontáží nábytku, uskladněním věcí do pytlů či krabic a pomohou vám s jejich uložením na vámi vybrané místo.

Neuvážená rekonstrukce

Opravami sice můžete dosáhnout zvýšení hodnoty bydlení, ale ne každá rekonstrukce musí být dobrá rekonstrukce. Přemýšlejte předem, i o několik let. Myslete na to, že svou nemovitost budete možná chtít jednou prodat. Když koupíte stotisícovou nemovitost a dalších padesát tisíc investujete do její obnovy, abyste ji, dejme tomu, výhodněji prodali, myslete na lokalitu. Ve starém paneláku se tato investice nemusí vrátit, protože cenu výrazně ovlivní například zanedbaný vchod či polorozpadlé domy v sousedství.

Než začnete
Zásahy do nosných konstrukcí se bez stavebního povolení neobejdou.

Výběr
Vyplatí se pečlivě vybírat firmy a řemeslníky. Dejte na zkušenosti lidí ze svého okolí.

Cena
je pro každou rekonstrukci důležitá, šetření na nesprávném místě se však může prodražit.

Timing
Špatné načasování projektů může vést ke značným skluzům a způsobit i ekonomické ztráty.

Laciný materiál

Lidé chtějí často ušetřit při koupi materiálu, a tak se neorientují na kvalitnější výrobky. Ty vám však zaručí delší životnost. Jestli si myslíte, že vám nezbyde na koupi materiálu dostatečné kvality, zaměřte se na sezónní výprodeje či množstevní slevy. Když nakoupíte vše u jednoho obchodníka, výsledná suma vás může mile překvapit. Poraďte se o kvalitě materiálu s někým fundovaným ještě předtím, než začnete bezhlavě nakupovat. A naopak, zbytečně nepřeplácejte. Mnohdy se totiž výsledná cena odvíjí spíše od značky než od kvality zboží.

Když si při svépomocné renovaci nebudete dávat dostatečný pozor u přípravných prací, hrozí spíše katastrofa. Vyčištění podkladu od prachu vám usnadní aplikaci nové podlahy.

Nepřesné vyměřování

I půl centimetru někdy způsobí pořádnou kalamitu. Nebudete-li důslední při vyměřování prostoru, snadno se stane, že si naděláte plno starostí. Když si nejste jistí, jak něco změřit, poraďte se nebo to nechte na odbornících.

Špatné načasování

Plánujete-li rekonstrukci několika věcí (oken, koupelny atd.) a finance a vaše možnosti vám to jen trochu dovolují, odstěhujte se z bytu a udělejte vše najednou. Je to ideální, protože "dodělávky" jednak lezou na nervy, jednak vyjdou dráže a často způsobují problémy, protože práce na sebe nenavazují. A když pomyslíte na uklízení po každém odchodu party dělníků... Pokud nemáte dost financí, zvažte, zda raději nepočkáte a nedošetříte. Když opravdu nemáte jinou možnost a budete doma bydlet i během rekonstrukce a vše dělat postupně, připravte se na nepohodlí, hluk, prach, nefunkčnost toalety, koupelny či kuchyně a mějte záložní řešení. Myslete na tento fakt hlavně tehdy, máte-li děti. Pokuste se alespoň naplánovat si renovaci v termínu, kdy vám v práci nehoří uzávěrky, děti nemají prázdniny (nebo mají a vy je pošlete k prarodičům), zkrátka na období, kdy víte, že se budete moci plně soustředit na probíhající práce a budete je moci i kontrolovat. Je samozřejmě lepší je naplánovat v letních měsících, jen si nezapomeňte včas rezervovat termín u stavební firmy.

Při vyměřování buďte precizní. I půl centimetru dokáže u kuchyňského nábytku udělat problémy, nemluvě o vestavěných skříních na míru.

Postřehy čtenářů z praxe

- Sehnat firmu či řemeslníky, kteří pracují dobře, nekradou a je na ně spolehnutí, je velmi těžké. Ideální je rekonstruovat v zimě, pokud tedy neplánujete technologické procesy závislé na teple, například fasády. Ve stavebnictví totiž v zimě není tolik práce, řemeslníci mají více času a jsou ochotní dělat i za méně peněz.

- Způsob, jak ušetřit, je shánět si materiál svépomocí. Mnoho řemeslníků se netají tím, že kdyby měli být placeni jen za odvedenou práci, tak to nedělají. Zákazníky 'oholí' hlavně na materiálu. Ve velkoobchodě ho nakupují s třicetiprocentním až čtyřicetiprocentním rabatem a klientům ho předávají za doporučené ceny. Vsaďte na e-shopy a specializované kamenné obchody. Kontrolujte si ceny. Odměnu za práci neovlivníte, ale náklady na materiál tvoří podstatnou položku a firma skoro nikdy nepřijde s nejlepší nabídkou. Nechejte si předložit ceník materiálů a hledejte levnější.

- Je dobré najít firmu, která všechno zařídí, ale organizovat ji a hlavně dohlížet na ni musíte osobně. Čím častěji budete chodit na stavbu, tím jistěji se vyhnete katastrofám. Nevím, jak moc je to třeba zdůrazňovat, ale firmám se nedá věřit. Nesnáším, když se paušalizuje a říká se o všech řemeslnících jen to negativní, ale osobní mnohonásobná zkušenost potvrzuje, že musíte firmy i řemeslníky neustále kontrolovat a dýchat jim za krk. Je důležité dohlížet i na úplné drobnosti. I ti, kteří se jinak jeví jako profesionálové, mohou zapomenout na něco, co vás bude každé ráno štvát, když kolem toho budete chodit.