Vánoční večeře roku 2009 se v rodině finského programátora Niklase Heda moc nepovedla, protože maminka spálila krocana. Místo aby se jako každý rok věnovala s maximální péčí troubě, tentokrát odbíhala ke svému mobilu a pálila na něm rozzuřenými barevnými ptáčky po hamižných zelených prasátkách. Hra Angry Birds byla tehdy venku jen pár dní a paní Hedová se jí zjevně nemohla nabažit.

"To je skvělé," radoval se syn a vůbec ho netrápilo, že štědrovečerní pochoutka bude mít do pochoutky daleko. Jeho matka, která jinak na počítači ani mobilu nic nehrála, mu svou roztržitostí potvrdila, že Angry Birds, na něž Niklas se svou firmou Rovio tolik sázel, by mohli být hit.

A trefil se. K dnešku mají Angry Birds téměř čtyři miliardy stažení a vznikl kolem nich celý byznysový mikrokosmos. Naštvaní ptáci se prodávají jako plyšové figurky, tisknou se na trička, mají vlastní kanál v televizi i na YouTube, hra přeskočila z mobilů do herních konzolí a za lístky na film Angry Birds loni lidé utratili po světě 350 milionů dolarů, takže už se chystá napřesrok jeho pokračování.

Jenže Rovio, jehož většinovým majitelem je od roku 2004 Niklasův strýc Kaj Hed, se pohybuje jako na horské dráze. Než vydalo Angry Birds, bylo v podstatě na odpis, v letech 2010 až 2012 naopak zažívalo boom, kdy analytici hovořili o ceně až 10 miliard dolarů. Pak nastal opět útlum, protože ne a ne přijít s jiným podobně úspěšným produktem. Dnes jsou Finové kdesi uprostřed − sice se vrátili k zisku, ale jen díky filmu a upravenému obchodnímu modelu, nikoliv proto, že by vydali novou mimořádně populární hru, takže stále jsou odkázáni na různé varianty Angry Birds.

Nyní oznámili, že uvedou na helsinskou burzu část svých akcií. Doufají, že se jim podaří od investorů získat až 400 milionů dolarů na expanzi, o níž neúspěšně sní už dekádu.

Na začátku celého příběhu byla studentská programátorská soutěž z roku 2003, do které se přihlásili Niklas Hed se dvěma kamarády a uspěli. To jim dodalo odvahu, takže založili vlastní společnost Relude, která vyvíjela hry pro třetí strany. Niklas na post ředitele start-upu zlanařil svého bratrance Mikaela, který přivedl i tolik potřebný základní kapitál. Jeho otec, úspěšný finský byznysmen Kaj Hed, poskytl mladíkům milion eur výměnou za dvoutřetinový podíl. Mohl si to snadno dovolit, krátce předtím prodal svou softwarovou firmu Trema Group finančníkům z Wall Street za 150 milionů dolarů.

Tajnůstkářský podnikatel se první roky do chodu společnosti Relude (jež se později přejmenovala na Rovio) moc nezapojoval, jenže jak se Mikaelovi s Niklasem nedařilo navyšovat tržby a museli začít i propouštět, Kaj se rozhodl na svou investici lépe dohlédnout. "Můj otec byl zvyklý mít věci hodně pod kontrolou," řekl magazínu Wired v roce 2011 Mikael, který kvůli otcovým zásahům z firmy načas odešel.

Jenže s Roviem se to ani pod Kajovou patronací moc dobře nevyvíjelo, sázka na intenzivnější zakázkový vývoj frustrovala původní tým, takže na konci roku 2008 mělo Rovio 12 zaměstnanců a bylo na zavření.

Niklas proto zavolal svému bratranci Mikaelovi, aby se vrátil a společně přesvědčili Kaje, že tentokrát má svého syna nechat firmu řídit po svém. On souhlasil, zřejmě i pod tlakem vlastního neúspěchu, takže mladí podnikatelé zahájili záchranu podniku.

"Řekli jsme si, že nejprve musíme dobýt iPhony. To bylo mimořádně konkurenční prostředí, ale bylo nám jasné, že když zabodujeme tam, dostaneme se do konzolí, do televizí, do počítačů," popsal Mikael Hed reportérům New York Times, jaký si nastavili
byznysplán.

Angry Birds tedy nebyli žádná náhoda, ale důmyslně vymyšlený projekt. Mimochodem, při vypuštění hry do App Store v prosinci 2009 sehrála zajímavou roli Česká republika: Rovio si řeklo, že potřebuje nejprve zabodovat na některých menších trzích, kde se snáze dostane do čela žebříčků nejstahovanějších aplikací.

Česko bylo spolu se Skandinávií jednou ze zemí, které tento předpoklad splnily a pomohly firmě k tomu, aby si jí všiml Apple a nasadil ji v USA do výběru programů, jež lidem doporučuje ke stažení. Pak už to šlo ráz na ráz…

Rodina Hedových se opájela vlastním úspěchem, v roce 2011 přišla nabídka od konkurenčního studia Zynga na převzetí Rovia za více než dvě miliardy dolarů. Finové ale odmítli s tím, že si svou firmu cení na víc a že přemýšlejí o vstupu na newyorskou burzu. Už za dva roky se ale dostavily problémy, které byly předzvěstí mnohem větších trablů − příjmy z licenčních poplatků, tvořících polovinu obratu, výrazně klesly. V roce 2014, kdy Rovio ohlásilo razantní propouštění, opustil společnost její spoluzakladatel a šéf Mikael Hed.

Neodešel však úplně − přesunul se do čela firmy Rovio Animation, pod kterou spadaly například přípravy celovečerního snímku na motivy Angry Birds. Právě jeho celosvětový úspěch spolu s přechodem na jiný způsob vybírání peněz od uživatelů hry způsobily, že Rovio se loni vrátilo k zisku. Pod vedením nové ředitelky Kati Levorantové také vydělilo všechny animační a televizní aktivity, které koupila finsko-americká skupina Kaiken Entertainment. V jejím čele nestojí nikdo jiný než Mikael Hed, který tak zůstává klíčovou postavou pro budoucnost Rovia.

Architektem plánu na vstup na burzu ovšem není ani on, ani jeho bratranec Niklas.

Tím, kdo si chce skutečně nechat nacenit svou investici a také ji částečně zhodnotit, je nejzkušenější byznysmen z trojice Hedových − dvoutřetinový vlastník firmy a zároveň do letošního léta i šéf její dozorčí rady Kaj Hed. Pokud se potvrdí odhad investičních bankéřů, že celé Rovio má hodnotu dvou miliard dolarů, jeho podíl by odpovídal zhruba 1,4 miliardy. To není špatné zhodnocení vkladu milion eur a také je to podstatně víc, než kolik vydělal prodejem své starší firmy.

Je to ale zároveň dost riskantní krok. Svět mobilních aplikací je plný příběhů firem, které zazářily jedním velkým úspěchem, jejž se jim pak už nepodařilo zopakovat. Angry Birds sice žijí dodnes, jsou populární, ale Rovio má veškerý svůj byznys postavený v podstatě výhradně na nich. A to je něco, co může investory od obchodování s jejich akciemi odrazovat. Na trhu mobilních her se letos ve světě protočí podle poradenské kanceláře SuperData Research 50 miliard dolarů. Je to ale prostředí s malou loajalitou zákazníků.

Ostatně Kaj Hed se může podívat na osud Zyngy, tvůrce facebookové hry FarmVille, která kdysi chtěla jeho Rovio převzít. Její akcie se v prosinci 2011 při vstupu na burzu Nasdaq prodávaly za více než devět dolarů, nyní mají cenu 3,5 dolaru. Jiné věhlasné studio King Digital Entertainment na burze zase vydrželo jen rok a půl, pak je pohltil herní gigant Activision Blizzard.

jarvis_59b17152498e2987da869fa1.jpeg
Finské Rovio, tvůrce populární hry Angry Birds, se chystá vstoupit na helsinskou burzu.
Foto: Reuters