Před pár dny řekla třiadvacetiletá učitelka Evelin Salgadová z Fairview v Tennessee svému realitnímu agentovi, aby počkal s nákupem vyhlédnutého rodinného domku. Teď v úterý se ukázalo, že obavy ženy původem z Mexika byly oprávněné. Už za několik měsíců jí může hrozit deportace z USA.

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že ukončí program, díky kterému mohla v Americe vystudovat, udělat si řidičský průkaz, nechat se legálně zaměstnat. A který jí zajišťoval ochranu před možným vyhoštěním.

Program DACA, jejž v roce 2012 zavedl tehdejší prezident Barack Obama, dosud poskytoval jistotu bezmála osmi stům tisícům lidí, jako je Evelin. Mladým lidem, kteří do USA přišli ilegálně jako děti se svými rodiči. Program se vztahuje na "dětské přistěhovalce", kterým bylo v době příchodu do země nejvýše šestnáct let, nejméně pět let už žili v USA, měli za sebou nebo studovali střední školu a neměli žádný konflikt se zákonem. Konkrétní data pak ukazují, že nejvíce účastníků programu, více než polovina, přišlo do Ameriky jako šestileté a mladší děti a v USA v průměru žijí už dvacet let.

Amerika, země imigrantů?

◼ Rozhodnutí prezidenta Trumpa ukončit ochranný program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) pro mladé přistěhovalce vyvolalo v amerických městech protestní demonstrace.
◼ V Salt Lake City v Utahu ji svolalo sdružení Comunidades Unidas, podle kterého to poškodí ekonomiku USA.

"Jsem vděčná za všechny životní příležitosti, které mi přinesl program DACA," uvedla Evelin pro New York Times. Už za půl roku se však její život může obrátit vzhůru nohama. Prezident Trump, jehož ústředním volebním tématem byl tvrdý postup proti ilegálním imigrantům, rozhodl, že k březnu 2018 DACA skončí.

Podle prezidenta je na Kongresu, aby do té doby přijal zákon, který postavení dětských uprchlíků v USA jednou provždy legalizuje. "Mám tyto mladé lidi rád a doufejme, že Kongres bude schopen jim pomoct," uvedl Trump.

Evelin či šestadvacetiletý Ricardo Amaya z Virginie, kterému bylo šest, když do USA přišel s rodiči z El Salvadoru a který teď díky programu DACA může legálně vyvíjet počítačové aplikace pro americké námořnictvo, tak ještě mají naději, že nepřijdou o pracovní povolení. A že se nebudou děsit každé dopravní kontroly, kdy pro "ilegála" může přestupek skončit až vyhoštěním.

Ze zkušenosti posledních bezmála třiceti let však vyplývá, že naděje "dreamers" čili "snílků", jak se účastníkům programu DACA v USA říká, nemusí být velká. Téma ilegálních imigrantů je jedním z nejsložitějších problémů americké politiky. Poslední reforma, která upravila i jejich pobyt v USA, byla schválena v roce 1986 za prezidenta Ronalda Reagana.

Všechny další pokusy, vyvolané přílivem přistěhovalců ze Střední a Jižní Ameriky, už ztroskotaly na základním problému. V USA je více než 11 milionů "ilegálů". Každý ví, že je nelze všechny deportovat. Pro část voličů, především republikánů, je ale zároveň nepřijatelné, že by Kongres jejich pobyt legalizoval.

"Snílci" se stali rukojmími tohoto patového stavu. Od roku 2001 se Kongres pokouší schválit zákon, který by jim umožnil legální pobyt v USA. Ale zatím stále neúspěšně, naposledy v roce 2010. Podle amerických médií nelze ani teď předem říct, zda se v Kongresu najde shoda.

"Budu muset za šest měsíců ve svém životě stisknout reset?" uvažuje sedmadvacetiletý Safir Wazed, původem z Bangladéše, díky programu DACA student Kalifornské univerzity v Los Angeles. A tuhle otázku si nyní kladou další statisíce mladých amerických "snílků".

jarvis_59b02ee7498e27ac68f2bb2b.jpeg
Protestní demonstrace v Salt Lake City v Utahu.