Na pročítání programů politických stran a následnou psychoterapii bude ještě času dost, takže se prozatím pozastavme nad názvy jednotlivých předvolebních dokumentů. Nakonec, jak víme z mediální teorie i praxe, titulek stejně bývá nejdůležitější. Buď vydá klíčovou informaci o obsahu, nebo alespoň o autorovi. Přičemž k věci patří, že to v obou případech zhusta bývá průšvih. Partaje se sice snaží tomuhle nepříjemnému efektu zabránit a volí pro programy názvy amorfní či vzletné, ale stejně se jim to moc nedaří. Řeknou toho o sobě vždy víc, než chtějí. A je tomu tak i letos. Takže vezměme názvy programů postupně.

Program ČSSD se jmenuje "Dobrá země pro život". Asi první, co člověka v asociaci napadne, je školní úsloví: "Dobrá − to je za tři!" A je to trefné, protože to tak nějak charakterizuje celou současnou ČSSD. Nic hrozného, nic úžasného, prostě takový Průměrňákov. Jak erudicí, tak drajvem a koneckonců i (ne)zkorumpovaností. Takže ač se nám oranžoví stratégové zřejmě pokouší implantovat, že z Lidového domu vyjde něco skvělého, podprahová zpráva je jasná: S ČSSD sice nezhyneme, jakýs takýs život povedeme (název programu ani neslibuje, že by měl být kdovíjak skvělý, prostě život), ale z průměrnosti se nevyhrabeme.

ODS nám přináší "Silný program pro silné Česko". Název to je, řečeno s legendárním politickým podnikatelem Romanem Janouškem, opravdu "velice kvalitní". Přičinlivě nás upomíná, že s ODS to tady byla v posledních letech její vlády opravdu síla. Býčí šíje se zlatými řetězy, svazky pětitisícovek na baru na kongresech, v garáži audiny s espézetkami končícími na 77-77 a tak dále. Jo, silní chlapi ti ódéesáci byli, o tom žádná. Prý už jsou fuč, ale možná by to přece jen chtělo prozatím něco slabšího. Třeba ještě čtyři roky v opozici, pro jistotu.

Program TOP 09 se jmenuje Úspěšná země − odolná společnost. Člověk si při čtení tohoto vzletného sloganu maně vzpomene na úspěchy Miroslava Kalouska. Třeba na fenomenálně úspěšný státní rozpočet z roku 2009, ve kterém se dnešní předseda TOP 09 sekl o 150 miliard a sociálně slabší část společnosti pak měla co dělat, aby následným škrtům fyzicky odolala. Na druhou stranu to ale byl dobrý celospolečenský trénink, a v TOP 09 tak možná soudí, že společnost je už dost odolná, aby mohla ve zdraví přežít další podobné úspěchy.

Komunisté přicházejí s programem s názvem "Jsme váš hlas". Komentovat to moc nemá smysl, snad jen, že názvem určitě potěší Gottwalda, Nejedlého, Bilaka a Husáka (posmrtně), stejně jako Jakeše (zaživa). Jejich hlasy v programu zní nesporně dost silně. Takže by jeden snad i doufal, že to každého rozumně uvažujícího voliče s elementární pamětí odradí. Ale spoléhejme dnes na rozum a paměť, že ano…

"KDU-ČSL má program nazvaný Zodpovědně pro společný domov. Název vynikne především v kontextu "zodpovědného" chování předsedy Bělobrádka na sociálních sítích. Tohle fakt doma mít nechcete. 

Starostové zase v názvu říkají "Chceme vrátit stát zodpovědným občanům" přičemž zodpovědného občana napadne, jestli toho "vracení státu" nebylo už v tomto volebním období přeci jen až moc. A ke komu že to tedy Starosty táhne, i když mocně tvrdí, že netáhne."

Pro osvěžení na skok do kategorie politický bizár. Realisté mají program s názvem "33 realistických kroků vpřed". Na jednu stranu je znepokojivé ono "vpředkráčení", evokující dřevní komunistické "kupředu levá, zpátky ni krok". Naštěstí ale trefně zvolená číslovka "33" evokuje "třistatřiatřicet stříbrných stříkaček", takže si nakonec můžeme s úlevou říci, že je to celé asi jen taková legrace, podobně jako celá Robejškova partaj.

Nejzábavnější je ovšem letos něco jiného: Partaje, které se snaží předvádět jako nejkreativnější a nejrozevlátější a chytat na to mladé voliče, mají volební programy, které se vůbec nijak nejmenují. Jak u pirátů, tak u zelených čteme jen "Volební program pro období 2017−2021". Je to tak okatě nesexy, že to vlastně přece jen něco o dotyčných partajích prozrazuje: Vůbec nepředpokládají, že by jejich potenciální voliči měli o nějaký program zájem, natož že by se obtěžovali s jeho četbou.

No a pak je tu zlatý hřeb, program hnutí ANO. Jmenuje se "Teď nebo nikdy", což je název nesporně kreativnější než výpotky jiných partají. Jenže obsahuje gramatickou chybu. Aby věta fungovala ve smyslu vylučovacím, musela by obsahovat čárku a znít "Teď, nebo nikdy". Takže i od Babišů nám adresují nechtěnou podprahovou zprávu: "Gramatikou se příliš nezabýváme, takže se nebudeme zabývat ani tím, co jsme vlastně slíbili." Inu, děkujeme za informace, hned je nám líp!