Před volbami platí "slíbit můžeš všechno". Takže předtím, než se člověk začte do detailů programu, je dobré se podívat na celkový rámec, v němž je nám ten či onen program předkládán, a též na osobu předkladatele. Lze si tak ušetřit mnohá zklamání.

V případě hnutí ANO rámec programu nastiňuje osobně Andrej Babiš: "Je to první a poslední pokus zbavit se nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry, která více než dvacet pět let dusí, parazituje a rozkládá celou naši zemi," pravil Babiš při představení programu s názvem "Teď, nebo nikdy".

Velmi impresivní. Jenže počkat, kdopak nám to říká? Není Andrej Babiš náhodou šťastným multimiliardářem? Jakpak se to seběhlo, že on, protikorupční bijec, dosáhl v zemi "rozložené zákeřnou korupční hydrou" tak fenomenálního ekonomického úspěchu? Jakpak to, že nebyl hydrou za těch pětadvacet let, co trpělivě snášel stébélka do svého hnízda, zadušen?

Inu, jsou dvě možnosti: Buď to v Česku není tak hrozné, jak Babiš píše, nebo byl sám zmiňované hydry věrnou součástí... Ať tak nebo tak, v obou případech nás předseda ANO poněkud tahá za nos. A s tímto vědomím se tedy můžeme pustit do čtení jeho programu.

Je to v podstatě skvěle zvládnuté cvičení na téma "slíbím všechno všem".

Daně z příjmů klesnou, zaměstnanci dostanou 500 korun navíc ve formě výdajového paušálu, učitelé dostanou přidáno 15 tisíc, sociální pojištění půjde dolů, důchody nahoru, postaví se stovky kilometrů dálnic, proudem poteče (kvůli nižší DPH) levnější pivo, mléko a strdí... zkrátka zemský ráj to napohled. A hyperbezbečný ráj to samozřejmě bude, neb další peníze dostanou tajné služby, armáda bude mít 35 tisíc vojáků. No a protože se všichni shodneme také na tom, že máme rádi Vánoce, zrušíme EET (mimo jiné) při prodeji vánočních kaprů. Hosana!

Jakpak to ale všechno zaplatíme? Ať hledáme v programu, jak hledáme, nenacházíme.

O dluzích se nemluví, rozpočet má být vyrovnaný. Na stránce úspor vidíme jen zmrazení platů poslanců, zrušení paušálních poslaneckých náhrad a snížení počtu ministrů z 16 na 13 − zkrátka takovou povinnou populistickou jízdu, která se určitě bude líbit, ale potřebné desítky a stovky miliard při jejím provozování opravdu nevyčarujete. Že by se sázelo na zázračný růst ekonomiky někde vysoko nad úrovní Číny? No... Spíš to celé vypadá jako vrcholné dílo v žánru fantaskního populismu.

Jak vážně to všechno od Andreje Babiše brát, ilustruje další slib - omezit byrokracii a dát podnikatelům možnost vyřídit formality elektronicky na jednom místě. Tady jako komentář dobře poslouží tweet ODS: "Byrokracii, kterou zvyšovali, chtějí snižovat. Daně, které komplikovali, chtějí zjednodušovat. Nebyl náhodou Babiš skoro čtyři roky ve vládě?"

Zkrátka program ANO je hezký a to zejména vizuálně − jako knížka.

Ale důvěryhodností zhruba odpovídá úvodnímu statementu Andreje Babiše, kde vykresluje sám sebe jako letitého bojovníka proti "korupční hydře dusící stát". Inu, věř, kdo můžeš. Ale pak se nediv.