Severní Korea provedla zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to v neděli státní televize komunistické KLDR, podle níž byl test "naprosto úspěšný".

Spojené státy v reakci oznámily, že jsou připraveny dostát svým závazkům bránit Japonsko, a to i za použití jaderných zbraní. Tokiu to v neděli sdělil poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Herbert McMaster, uvedla agentura Reuters. McMaster prohlášení učinil poté, co v neděli KLDR provedla pokusný nukleární výbuch.

Severokorejská agentura KCNA uvedla, že inspekci nové vodíkové bomby provedl před testem vůdce země Kim Čong-un. Televize přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. V prohlášení televize byl test označen za "smysluplný" krok v jaderném zbrojním programu.

Agentura KCNA uvedla, že při nedělním testu "neunikl žádný radioaktivní materiál a zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí". Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely. Pchjongjang je blízko stadia, kdy bude moci vyrobit jadernou hlavici pro mezikontinentální balistickou střelu, oznámila také KCNA.

Severokorejská agentura čerpala svou informaci z vládního prohlášení. Uvedla, že test byl s úspěchem proveden ve 12:00 místního času (5:30 SELČ) v rámci plánu Korejské strany práce vybudovat strategickou jadernou sílu. Test měl podle prohlášení prověřit a potvrdit přesnost a schopnost kontroly technologie a konstrukce, jež byla nově použita při výrobě vodíkové bomby, kterou bude možné vložit do hlavice mezikontinentální střely. Bomba měla "bezprecedentní sílu".

Test dále podle prohlášení ukázal, že se podařilo dovést na vysokou úroveň analytickou metodu a propočty složitého fyzikálního procesu.

Plán na použití vodíkové bomby do mezikontinentální rakety v rámci čučche (ekonomické doktríny KLDR) byl doveden do vysoce přesné fáze a je plně zaručena spolehlivost operací s jadernou hlavicí, uvedla KCNA. Vývoj a výroba jaderných zbraní jsou na vysoké úrovni a ničivá síla byla přizpůsobena cílům a úmyslům. Test byl podle prohlášení velmi významným krokem k dosažení konečného cíle, jímž je učinit z KLDR jadernou mocnost. Vedení Korejské strany práce vědcům a technikům zabývajícím se jaderným programem k úspěšnému testu pogratulovalo.

V noci na neděli zaznamenaly seizmologické služby Číny, Jižní Koreje a USA dva otřesy v KLDR, z nichž první měl podle Číny sílu 6,3 stupně a druhý 4,6 stupně. Nové zprávy však uvádějí, že druhý otřes zřejmě nebyl důsledek výbuchu, ale spíš ozvuk první exploze. Japonsko později oznámilo, že KLDR provedla jaderný pokus.

Sousedé kvůli testu provádějí měření radioaktivity. Rusko již mezitím oznámilo, že situace na Dálném východě je v normě a že lidem žádné nebezpečí nehrozí. Severokorejská televize v oficiálním prohlášení sdělila, že po úspěšné zkoušce termojaderné nálože do ovzduší neunikla žádná radiace.

Čínský úřad pro jadernou bezpečnost ohlásil, že u hranic sleduje hodnoty radiace, vlastní měření vedou také Rusko a Japonsko s Jižní Koreou. CNN oznámila, že rovněž Spojené státy vyslaly své letouny WC-135, které jsou uzpůsobeny k měření hodnot radiace v ovzduší.

Američané mají také v oblasti pozemní stanice, jež k monitorování radiační situace používají.

V reakci na další jaderné projevy se ozývá kritika. Podle ruského ministerstva zahraničních věcí je severokorejský test dalším projevem neochoty podrobit se rezolucím Rady bezpečnosti OSN a mezinárodnímu právu. Test důrazně odsoudil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zkoušku považuje za krajně politováníhodnou.

Situace podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vyhrocuje napětí v regionu, ale pořád je možné řešit situaci diplomaticky. Řekl to v neděli v pořadu Partie na televizi Prima.

Do jednání se musí zapojit i Čína, bez jejíž podpory by podle Sobotky nemohl komunistický režim v KLDR tak dlouho přežívat.

Zkoušku zbraně odsoudilo na svém Twitteru i české ministerstvo zahraničních věcí. 

V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se uvádí, že severokorejské vedení akcemi, jejichž smyslem je narušit globální trend nešíření jaderných zbraní, závažným způsobem ohrožuje mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v celé oblasti.

Moskva vyzvala všechny zúčastněné strany k návratu k dialogu, protože to je podle ní jediný prostředek řešení problémů Korejského poloostrova.

Spojené státy zvažují uvalení obchodního embarga na všechny země, které obchodují se Severní Koreou. Na Twitteru to v neděli napsal americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu také odmítl vyloučit útok na KLDR - prý se uvidí.

Podle světových médií už americkému prezidentovi dochází trpělivost s nerozhodným postojem světového společenství vůči KLDR. V jednom ze svých nedělních tweetů poznamenal, že politika "appeasementu" vůči KLDR nebude fungovat.

V pozdějším příspěvku na Twitteru napsal, že USA zvažují možnost přerušit veškerou obchodní výměnu všem zemím, které obchodují se Severní Koreou. Trump v tweetu nejmenoval přímo Čínu, která je příjemcem více než 90 procent veškerého severokorejského exportu.

Trump v neděli také zavítal do kostela poblíž Bílého domu, aby se pomodlil za oběti bouře Harvey na jihu USA. Při té příležitosti podle agentury Reuters odpověděl na otázku, zda USA na KLDR zaútočí, jednou úsečnou větou: "Uvidíme."