Severní Korea v noci na úterý vůbec poprvé odpálila balistickou střelu středního doletu navrženou nést jadernou hlavici, která přeletěla Japonsko. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea v reakci na test KLDR požádaly o svolání mimořádné schůzky Rady bezpečnosti OSN na úterní odpoledne. Americký prezident Donald Trump ohledně dalšího postupu vůči Pchjongjangu prohlásil, že "na stole jsou všechny možnosti".

Podle jihokorejských činitelů Severní Korea s největší pravděpodobností testovala raketu Hwasong-12. Střela odpálená podle jihokorejské rozvědky z mobilního odpalovacího zařízení umístěného na mezinárodním letišti v Pchjongjangu dopadla po přeletu nad Japonskem do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó. Střela urazila přibližně 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů.

Na Hokkaidó poprvé aktivovali poplašný systém pro veřejné ohrožení. Letěla nad nimi raketa z KLDR

Přestože KLDR v minulosti již dvakrát vyslala raketu, která přeletěla japonské území - v letech 1998 a 2009, nikdy nešlo o balistickou střelu vyvinutou oficiálně pro vojenské účely. V obou předchozích případech Pchjongjang tvrdil, že rakety v rámci severokorejského vesmírného programu vynesly na oběžnou dráhu kolem Země satelity.

Typ střely použitý při nejnovějším testu a délka letu byly podle analytiků zvoleny tak, aby podpořily nedávné výhrůžky KLDR, že zaútočí na americký tichomořský ostrov Guam.

Počátkem srpna jeden ze severokorejských generálů podrobně popsal možný útok na ostrov ležící ze všech amerických území nejblíže Korejskému poloostrovu. Čtyři rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu. Na tomto malém ostrůvku žije asi 160 000 obyvatel a je tu rozmístěno na 7000 amerických vojáků.

Japonská armáda uvedla, že se raketu nepokoušela sestřelit. Přelet rakety nad japonským územím ale vyvolal zděšení Japonců, především na ostrově Hokkaidó, kterým úřady poslaly na mobilní telefony varovné textové zprávy vyzývající je, aby se z preventivních důvodů odebrali do podzemních krytů či setrvali ve staticky pevných budovách. V některých oblastech se rozhoukaly sirény a zastavil se provoz vlaků.

Pentagon uvedl, že nejnovější test KLDR nepředstavoval hrozbu pro Severní Ameriku. Japonský premiér Šinzó Abe po severokorejské zkoušce telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se shodl na potřebě zvýšit tlak na KLDR. V prohlášení vydaném Bílým domem Trump uvedl, že Pchjongjang pohrdá všemi sousedními státy i všemi členskými zeměmi OSN.

Severokorejskou raketovou zkoušku odsoudila i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, která apelovala na KLDR, aby "upustila od jakýchkoli dalších provokativních akcí, jež by mohly dále zvýšit regionální a globální napětí". Zdůraznila také, že je klíčové, aby mezinárodní společenství bylo tváří v tvář této hrozbě jednotné.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová slíbili, že jejich země budou pokračovat v nekompromisním tlaku na Severní Koreu. Čína po testu jako obvykle vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti.

Podle předsedy zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Konstantina Kosačova test ukazuje, že Pchjongjang může naplnit své hrozby ohledně útoku na americký ostrov Guam. Zkouška prý také svědčí o tom, poslední rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se severokorejského jaderného programu nesplnila svůj cíl.

Na odpálení severokorejské rakety reagovaly rovněž finanční trhy. Investoři nakupovali aktiva považovaná za bezpečné útočiště v období nejistoty, například zlato či švýcarské franky. Hlavní index japonské akciové burzy se propadl o téměř procento a dostal se na nejnižší úroveň za téměř čtyři měsíce.

Na Hokkaidó poprvé aktivovali poplašný systém pro veřejné ohrožení. Letěla nad nimi raketa z KLDR