Národní divadlo Brno se v nadcházející sezoně musí obejít bez Janáčkovy scény, své největší budovy, přesto neomezí počet novinek.

Plánuje 19 premiér, přičemž baletní West Side Story a operu Faust a Markétka uvede na brněnském výstavišti a činohru Rozmarné léto v šapitó v Lužánkách.

Ostatní produkce najdou zázemí v Mahenově divadle a Redutě, oznámili ve čtvrtek umělečtí šéfové souborů.

Sezonu otevře 6. září open air koncert na Zelném trhu. Lidé se mohou těšit na hudební a taneční ukázky z repertoáru opery i baletu a na úryvky z novinek, včetně choreografie Mária Radačovského na hudbu z West Side Story skladatele Leonarda Bernsteina.

Operní soubor pro nadcházející sezonu kromě Fausta a Markétky od Charlese Gounoda chystá také třeba Čajkovského Pikovou dámu a Nápoj lásky od Gaetana Donizettiho.

První operní premiérou sezony se však stane 15. září úplná novinka – Pravidla slušného chování v moderní společnosti od skladatele Michala Nejtka a režiséra Jiřího Adámka.

Na repertoár činohry přibude jak naprostá klasika, například historické drama Marie Stuartovna od Friedricha Schillera, tak současná dramatická tvorba, třeba aktuální Teror od Ferdinanda von Schiracha.

Tato hra popisuje strhující proces s armádním pilotem obviněným z hromadné vraždy poté, co sestřelil civilní letadlo, s nímž chtěl terorista narazit do plného fotbalového stadionu.

Osud a úděl Věry Čáslavské je námětem nové hry Věra. Pro Národní divadlo Brno ji napsala Simona Petrů.

Českou linii repertoáru udržuje také Zázrak v černém domě od Milana Uhdeho, Vančurovo Rozmarné léto a projekt Hoří v sadě rodném květ, kde se pět významných autorů a režisérů zaměří na různé aspekty češství.

V minulé sezoně Národní divadlo Brno mírně zvýšilo tržby, přiblížily se 60 milionům korun. Návštěvnost klesla zejména kvůli tomu, že se v posledních měsících sezony připravovala rekonstrukce Janáčkovy scény.

Stavbaři sice nakonec nastoupili až o prázdninách, kapacita divadla však na sklonku sezony nebyla plně využitá. "Už jsme hráli méně, počítalo se s tím, že Janáčkovo divadlo bude uzavřené dříve," řekl ředitel divadla Martin Glaser.

Celková návštěvnost se v uplynulé sezoně přiblížila 220 tisícům lidí, v té předcházející soubory baletu, opery a činohry přilákaly 229 405 návštěvníků.

Procentuální zaplněnost hlediště se v době působení ředitele Glasera postupně zvyšuje, naposledy překonala 74 procent.

Finanční plán pro letošní rok počítá s výnosy téměř 386 milionů korun a náklady bezmála 399 milionů korun. Rozpočet Národního divadla Brno stojí na podpoře od zřizovatele, tedy města Brna.

Už nyní je jasné, že probíhající rekonstrukce Janáčkova divadla ekonomickou situaci divadla negativně ovlivní. V příští sezoně Národní divadlo Brno ani jednou nevyužije své největší scény. Našlo sice různé alternativní prostory, to s sebou však nese náklady za nájemné a náročnější produkci.

Divadlo musí také platit za uskladnění věcí vystěhovaných kvůli opravám z Janáčkova divadla.

Opravy Janáčkova divadla budou navíc delší a dražší, než se očekávalo. Stavbaři, kteří nastoupili na začátku prázdnin, objevili nebezpečné azbestové materiály, což ovlivní rozsah prací i schválený harmonogram.

"Nyní vzniká návrh, jak se s takovým množstvím azbestu vyrovnat, bude ho muset zlikvidovat nějaká odborná firma," dodal ředitel Glaser.

Ten očekává, že opravy se prodraží o jednotky milionů a prodlouží se o jeden či dva měsíce.

Divadelníci doufají, že nejpozději na začátek festivalu Janáček Brno v listopadu 2018 bude scéna s největším jevištěm v Česku opravená a připravená pro každodenní provoz.

Cílem oprav je rozšířit sociální zázemí Janáčkova divadla, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměřili také na střechu, jež je ve špatném stavu.

V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nadcházející sezoně čeká provizorium v Mahenově divadle spojené s prozkoumáváním nových míst vhodných k divadelní produkci – třeba brněnského výstaviště.

Monumentální Janáčkovo divadlo se sálem pro 1383 diváků vzniklo v první polovině 60. let minulého století podle projektu kolektivu brněnských architektů. Byli mezi nimi například Ivan Ruller a Boleslav Písařík.

Návštěvnost a tržby Národního divadla Brno
Sezona Návštěvnost Zaplněnost (v procentech) Tržby (v mil. Kč) Průměrná cena vstupenek
2013/2014 232 262 69,1 46,02 198
2014/2015 230 927 70,3 54,45 236
2015/2016 229 405 71,43 58.61 255
2016/2017 218 489 74,22 58,88 269

Zdroj: Národní divadlo Brno

Statistika zahrnuje vlastní výkony baletu, činohry a opery bez festivalu Divadelní svět Brno a akcí zajišťovaných ředitelstvím divadla.