◼ ČESKO
Směrnice EU o zbraních si vyžádá nové zákony

Pokud by Česko muselo přijmout směrnici EU o zbraních, tak se to nestihne do září 2018, kdy vyprší lhůta pro zavedení normy do českého právního řádu. Zavedení směrnice si vyžádá změny nebo vytvoření nových zákonů, které by mohly platit nejdříve v polovině roku 2019. Vyplývá to z analýzy ministerstva vnitra. Více než 150 stránkový dokument se zabývá tím, co se bude muset udělat, kdyby Česko muselo přijmout směrnici, proti které podalo žalobu k Soudnímu dvoru EU.

◼ ČESKO
Za zkreslení Janouškova posudku podmínka 1,5 roku

Za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška uložil soud bývalému dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za zhotovení posudku obdržel. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Včerejší verdikt není pravomocný.

◼ ČESKO
SPO jako superlídr povede Ringo Čech

Stranu práv občanů (SPO) do voleb povede jako superlídr hudebník a výtvarník František Ringo Čech. O hlasy voličů se bude ucházet v čele stranické kandidátky v Praze. Podle průzkumů má SPO nyní daleko k překročení pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny.

◼ ČESKO
Na summitu G20 byli zadrženi i čeští extremisté

Násilných protestů při nedávném setkání zemí skupiny největších ekonomik světa G20 v Hamburku se účastnilo zhruba 30 levicových extremistů z Česka. Část z nich byla zadržena a obviněna v souvislosti s nepokoji a střety s policií v ulicích, uvedlo ministerstvo vnitra. Ve druhém čtvrtletí letošního roku extremisté v Česku uspořádali 145 akcí, o 54 více než loni ve stejném období. Z toho 37 akcí bylo spojeno s extrémní pravicí, 108 připadalo na levicové skupiny.

 

◼ ČESKO
Do Česka by na Světové dny mládeže přijel i papež

V Česku by se v roce 2022 mohly konat Světové dny mládeže, které organizuje katolická církev. Setkávají se při nich katolíci i křesťané z jiných církví z celého světa. Naposledy byly loni v Krakově. Žádostí České biskupské konference o pořadatelství se bude zabývat vláda. Na Světové dny mládeže by mohlo přijet více než 300 tisíc mladých lidí a na závěrečný víkend by mohlo dorazit přes milion osob. Dnů se vždy osobně účastní papež.

◼ ČESKO
V noci na neděli vyvrcholí meteorický roj Perseid

Meteorický roj Perseid, který je na noční obloze viditelný od 17. července, tento víkend vyvrcholí. Maxima dosáhne v sobotu po 23. hodině. Úkaz známý jako padání hvězd způsobuje hoření meteorů, které se dostanou do atmosféry. Částice roje, zpravidla menší než zrnko písku, vstupují do atmosféry rychlostí 60 m/s. Při hoření zazáří jasným světlem, někdy i barevným. V maximu je jich až 80 za hodinu. Perseidy je nejlepší pozorovat okem.

◼ ČESKO
Jurečka: Zástřelné za divočáky se zvýší

Myslivci v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku dostanou za odlov divočáků mimo ohnisko nákazy vyšší zástřelné. Od pondělí se zvýší z dosavadních 2000 na 3000 korun, řekl včera v Lukově na Zlínsku ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

◼ ČESKO
ODS sází na kontaktní kampaň, láká i na filmy

Občanští demokraté budou v srpnu objíždět česká města s letním kinem. Novou formu kontaktní kampaně včera představil místopředseda strany Zbyněk Stanjura. Dodal, že přímá komunikace s lidmi je pro ODS nejsilnější zbraní pro podzimní parlamentní volby. "Chceme to využít k tomu, abychom přímo komunikovali s našimi občany. Občané budou mít možnost potkat se se všemi kandidáty z příslušného kraje," uvedl Stanjura, moravskoslezský volební lídr.

 

"

Proč tedy ve svých firmách v Česku vyplácejí nízké mzdy zaměstnancům?

Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD západoevropským zemím vyčítá, že jim vadí, že pracovníci z Východu dostávají méně peněz, ale na druhou stranu netlačí na zaměstnavatele, kteří pocházejí z jejich zemí, aby na Východě přidávali.

◼ ČESKO
ČSSZ: Exekucí na důchod dál přibývá

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Na konci června je kvůli dluhům mělo bezmála 88 tisíc lidí. Bylo jich tak skoro o 3000 víc než na konci loňského roku. Od roku 2009 se počet téměř zdvojnásobil. Suma, kterou Česká správa sociálního zabezpečení letos za první pololetí ze starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dlužníkům strhla a poslala věřitelům, činila 1,1 miliardy korun.

◼ ČESKO
Egypt se brání odškodnění rodiny zemřelé Češky

Egypt se brání odškodnění rodiny Češky, která byla zavražděna na pláži v Hurgadě. Obává se vzniku precedentu pro podobné případy. Hledá ale jinou formu gesta, řekl včera ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká turistka zemřela na následky útoku na konci července. Česká diplomacie v souvislosti s útokem požádala Egypt o vyšetření útoku, pitevní zprávu a také odškodnění pro pozůstalé.

◼ Z TWITTERU
Dle Klause je zvolení Kisky (člověka mimo systém) varováním. Řekl bych, že raději jeden Kiska než x Klausů a Zemanů. Nebo aspoň trochu Kisky?
 

@Telicka

Pavel Telička, europoslanec za ANO

◼ ČESKO
Pelta odešel z dozorčí rady dopravního podniku

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, který čelí trestnímu stíhání, rezignoval na místo v dozorčí radě Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ). Pelta byl v dozorčí radě DPMLJ za menšinového vlastníka, kterým je Jablonec. Městské zastupitelstvo včera vybralo jeho nástupce, v dozorčí radě by měl Peltu nahradit zastupitel za KSČM František Pešek.

 

◼ KEŇA
Volební komise přiznala neúspěšný pokus hackerů

Keňská volební komise přiznala, že hackeři se po úterních prezidentských a parlamentních volbách pokusili proniknout do její databáze. Podle ní se jim to ale nepodařilo. Keňská opozice přitom od středy tvrdí, že hackeři upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty. Komise dosud pokus o napadení svých počítačů popírala. Včera také oznámila, že volební výsledky zveřejní nejdříve dnes v poledne.

◼ SLOVENSKO
Mečiara stíhat nebudou, případ je promlčený

Bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara nebudou trestně stíhat kvůli zneužití pravomocí veřejného činitele v souvislosti s kontroverzními amnestiemi. Podle slovenských zákonů je případ promlčený. Amnestie, které Mečiar vyhlásil v době, kdy dočasně vykonával i funkce hlavy státu, znemožňovaly vyšetřit únos syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 a zmaření referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta.

◼ Z TWITTERU
Můžeme si dovolit vyhlašovat "válku levné práci"? Jen abychom se nestříleli do vlastní nohy.
 

@David_Marek

David Marek, hlavní ekonom Deloitte ČR

◼ ČESKO
Zemřel fotbalový funkcionář Baťa

Ve věku 89 let zemřel bývalý hokejový rozhodčí a fotbalový funkcionář Rudolf Baťa. Do roku 1977 rozhodoval hokejové zápasy, poté se přesunul k fotbalu. Do 1996 působil jako generální sekretář fotbalového svazu. Posledních 21 let strávil ve Spartě.

 

"

Pokud se Hamás rozhodne jít do války kvůli této bariéře, bude nám to stát za to a bariéru přesto postavíme.

Ejal Zamir

izraelský generálmajor k plánované urychlené výstavbě betonové nadzemní i podzemní bariéry kolem Pásma Gazy

◼ TURECKO
Turecko vystavilo zatykače na 9 novinářů

Turecko vydalo 35 zatykačů, mimo jiné i na devět novinářů. Podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat. Agentura dále uvedla, že zátah míří na mediální část Gülenovy sítě. Pro údajné napojení na loňský puč přišlo o práci zhruba 150 000 zaměstnanců státního i soukromého sektoru.

◼ USA
Snímky pušek propagovaly školní potřeby

Sociální sítě v USA obletěla fotografie prosklené vitríny s palnými zbraněmi v americkém maloobchodním řetězci Walmart, která kvůli příslušnému reklamnímu poutači působila jako součást nabídky pro nadcházející školní rok. Snímek vitríny plné zbraní, na níž stála reklamní cedule nabádající školáky, aby prožili školní rok "jako hrdinové", vzbudila na internetu velké protesty a odsudky. Společnost se v prohlášení omluvila.

◼ Z TWITTERU
Tuzemské firmy hledají cestu, jak expandovat do Alžírska. Hospodářská komora vypraví misi.
 

@Hokomora

Hospodářská komora ČR připravuje v alžírském hlavním městě a ve městě Oran podnikatelská fóra, během kterých se setkají čeští a alžírští podnikatelé. Komora si od těchto akcí slibuje návrat české značky do této frankofonní země, která spolu s Egyptem a Libyí byla už od dob první republiky po desetiletí tradičním obchodním partnerem Československa.

◼ FINANCE
PayPal vstupuje na trh s většími úvěry

Společnost PayPal Holdings. Inc. se dohodla na akvizici firmy Swift Financial, která poskytuje úvěry obchodníkům prostřednictvím internetu. Podmínky obchodu, který ještě musí schválit regulační úřady, společnost nezveřejnila. PayPal doufá, že tím rozšíří záběr svého podnikání o poskytování kapitálu obchodním firmám. Půjčky hodlá nabízet jak firmám, které její platební bránu používají, tak i těm ostatním.

◼ MEZINÁRODNÍ OBCHOD
Dovoz čínské oceli zatíží nová evropská cla

Evropská unie uvalila předběžná dovozní cla ve výši až 28,5 procenta na dovoz některých výrobků z nerezové oceli z Číny. Evropská komise záležitost vyšetřovala osm měsíců a dospěla k závěru, že někteří čínští výrobci dostávají nespravedlivé dotace. Komise reagovala na stížnosti evropského ocelářského sdružení Eurofer. Rozhodnutí mohou čínské firmy napadnout do 25 dní. Komise uvedla, že uvalení cel pomůže producentům v 15 zemích unie.

◼ FARMACIE
Lékárenský velkoobchod Phoenix zvedl tržby i zisk

Distributor léčiv Phoenix lékárenský velkoobchod v minulém finančním roce, který skončil na konci ledna, zvýšil meziročně zisk o 85,6 procenta na 258,7 milionu korun. Tržby stouply o 5,2 procenta na 24,1 miliardy korun. Phoenix lékárenský velkoobchod je s tržním podílem přes 42 procent lídrem trhu farmaceutické distribuce v Česku. Patří do skupiny Phoenix Group, která je jedním z největších evropských farmaceutických velkoobchodů.

◼ POHONNÉ HMOTY
OMV překonala odhady analytiků

Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV ve druhém čtvrtletí zdvojnásobila očištěný provozní zisk na 662 milionů eur (17,3 miliardy korun). Firma uvedla, že zisk podpořil pokles produkčních nákladů na barel, který se snížil o pětinu. Očištěný zisk nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob. Výsledek překonal očekávání analytiků.

 

"

Máme obrovský problém s tím, že nám nevycházejí vstříc dopravci. Nepřizpůsobí jízdní řády našim požadavkům.

Ivo Pavelec

Ředitel elektrotechnického závodu Siemensu v Drásově nedaleko Brna, který hledá nové zaměstnance.

◼ AUTA
BMW má rekordní odbyt, Mercedes jej ale dohání

Německý výrobce luxusních automobilů BMW v červenci prodal rekordních 180 700 aut. Meziročně se prodej zvýšil o 0,4 procenta, v Evropě a v USA ale klesl. To však kompenzoval růst v jiných zemích, včetně Mexika a Číny. Nejrychleji nyní roste prodej elektrických aut, zatím je ale stále na nízké úrovni. BMW podle počtu prodaných aut zůstává jedničkou na trhu luxusních vozů, konkurenční Mercedes-Benz však roste rychleji a lídra dohání.

◼ POHONNÉ HMOTY
Benzin a nafta po čtyřech měsících podražily

Ceny pohonných hmot začaly zhruba po čtyřech měsících poklesu a stagnace stoupat. Benzin Natural 95 za uplynulý týden podražil v průměru o 11 haléřů na 29,66 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 28,56 koruny za litr. Ukazují to údaje firmy CCS, která ceny sleduje. Ceny pohonných hmot v Česku postupně klesaly od konce dubna. Nejdražší pohonné hmoty zůstávají v Praze, nejlevněji natankují benzin řidiči v Libereckém kraji.

◼ Z TWITTERU
Členství v eurozóně investoři už zase berou jako punc kvality. Bojím se, že poučení z dluhové krize v Evropské unii časem vyprchá.
 

@SkorepaMichal

Michal Skořepa, analytik České spořitelny

◼ POTRAVINY
Vejce z Belgie se budou prodávat až po testech

Čeští dovozci vajíček a produktů z nich z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. Dnes to přikázala v mimořádném veterinárním opatření Státní veterinární správa. Do negativních výsledků testů nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

 

◼ ENERGETIKA
Gascade hledá investory pro plynovod do Česka

Německý provozovatel plynovodů Gascade Gastransport jedná s investory o financování nového plynovodu Eugal, který má přivádět plyn potrubím Nord Stream 2 do Polska a České republiky. Firmu Gascade vlastní ruská společnost Gazprom a německý BASF. Investory hledá v době, kdy americké sankce proti Rusku ohrožují energetické projekty včetně plynovodu Nord Stream 2. Tím má přes Baltské moře do Německa proudit ruský plyn.

◼ AUTA
Škoda ukončila jednání s Indy o společné výrobě aut

Automobilka Škoda Auto ukončila jednání s indickými Tata Motors o společné výrobě aut v rámci strategického partnerství. Firmy se shodly, že nemohou spolupracovat ve společně požadovaném rozsahu. Nevyloučily ale možnost budoucí spolupráce. Škoda jednala s Tata Motors od letošního března, při jednáních zastupovala celý koncern Volkswagen. Výsledkem měl být společný levný vůz. Tata Motors jsou největší indickou automobilkou.

◼ INTERNET
Facebook nabízí nová videa, láká tak diváky televize

Sociální síť Facebook chce přilákat diváky televize a rozšíří nabídku videí o televizní programy, od profesionálního ženského basketbalu po přírodovědné ze safari a rodičovské programy. Pro firmu je to zatím největší expanze do oblasti televize. Produkt, který je přepracovanou videonabídkou firmy, se jmenuje Watch. Nejprve bude k dispozici omezené skupině ve Spojených státech na mobilní aplikaci, internetových stránkách a televizních aplikacích.

◼ DOPRAVA
FlixBus propojí Prahu s Brnem a dalších 15 měst

Konkurence na autobusových vnitrostátních linkách v Česku vzroste. Německý dopravce FlixBus oznámil, že od 17. srpna propojí svými spoji 17 tuzemských měst. Další spojení nasadí od 3. září. Na lince Praha−Brno plánuje denně vypravit 28 spojů, v některých případech budou intervaly činit jen 30 minut. Firma, která působí v Česku od roku 2014, propojí také Prahu s Karlovými Vary nebo Brno s Ostravou.