Od konce intervencí uběhly už čtyři měsíce, díky nimž máme představu o tom, co od návratu tržních sil do hry ve vztahu k české měně čekat. Na první pohled je to vlastně idylka. Koruna po uvolnění pout, která ji držela u 27 korun za euro, začala systematicky posilovat, přičemž žádné dramatické výkyvy nepřišly.

Na temná varování, že koruně hrozí i oslabení, nedošlo. Tato varianta byla ve hře v případě, kdy by se spekulanti pokusili zbavit korun nakoupených za intervenční kurz příliš rychle a stádovitě. Nad sedmadvacítku se však křivka znázorňující cenu eura v korunách dostala jen krátce a už ji tam zřejmě neuvidíme. Minimálně pokud ekonomika, česká či evropská, neutrpí nějaký dramatický šok.

Peníze spekulantů a jejich záměry jsou ale i dnes velkou neznámou. Stále mají značný vliv na dluhopisový trh a tím i případný dopad na kurz. Na prodej připravené stamiliardy (či dokonce balík větší než bilion) jsou teď tedy mnohem důležitější než aktuální výše úroků a to, zda se ještě letos dočkáme jejich dalšího zvýšení. Ovšem i tak jde o propojené nádoby.

Stav setrvalé nejistoty

Se sazbami Česká národní banka pohnula minulý týden, a přesto, že je zvýšila jen o 0,2 procentního bodu, byla to zásadní událost. O českých centrálních bankéřích psala světová média, protože v Evropě v posledních pěti letech nikdo ke zvýšení úroků nesáhl. Vlivný list Financial Times dokonce přinesl názor, podle kterého je ČNB první jestřábí (tedy protiinflačně zaměřenou) centrální bankou v Evropě.

Protože zhruba polovina trhu na srpnové zvýšení sazeb nesázela a čekala je buď v září, nebo ještě o dost později, mělo se zvýšení úrokového diferenciálu vůči eurozóně projevit posílením koruny. Už jen proto, že odpadlo hned několik nejistot: zda se v Rusnokově bankovní radě opravdu najde většina ochotná se sazbami pohnout tak, jak naznačovala prognóza ČNB, i jak silná bude (nakonec bylo rozhodnutí jednomyslné, k čemuž mohla přispět i absence viceguvernéra Mojmíra Hampla).

Koruna však posílila jen na chvilku a nyní je na úrovni, k níž se dopracovala už na konci jara. Samotné zvýšení sazeb, tedy krok jestřábí, zastínil holubičí komentář, z něhož vyplynulo, že se ČNB do dalšího zvyšování sazeb hrnout nebude. Příležitost prodat koruny s kurzem začínajícím číslicí 25 minulý čtvrtek tak trvala jen desítky minut.

Významná část zahraničních hráčů čeká ještě vyšší zisk, než umožňuje pointervenční posílení nyní mírně přesahující tři procenta. Pro ty, kdo nakoupili v prvním čtvrtletí, kdy sázky na korunu vrcholily, sice nejde o špatný obchod, ale ze zisku jim ukusují záporné úroky z dluhopisů, do nichž museli získané koruny uložit.

V poslední době cena dluhopisů s delší splatností klesla, a výnosy se tak i u dvouletých a pětiletých bondů dostaly nad nulu, ale krátkodobé pokladniční poukázky ministerstvo financí stále dokáže prodávat se záporným výnosem. To ukazuje na možnost, že spekulanti stále vyhlížejí o něco silnější korunu. Nebo na to, že zbavit se korun za výhodný kurz není vůbec snadné. Nejspíš na obojí.

Nejistota týkající se záměrů spekulantů je obrovská. Dokonce ani ČNB nechce odhadovat, jaké balíky se mohou dostat na trh. K tomu se rozjíždí dividendová sezona a s ní spojená potřeba směnit desítky miliard korun na eura. I to limituje potenciál koruny vrátit se na posilující trajektorii.

Banky v čele pelotonu vítězů

Vítězem nové éry jsou vedle zahraničních spekulantů také banky. Jednak výhodně prodaly svoje dluhopisy zájemcům zlákaným výhledem na posílení koruny, jednak se k nim znovu začali hrnout klienti snažící se pojistit proti výkyvům měny. I to spolu s dobrými výkony ekonomiky a s ním spojeným malým podílem špatných úvěrů přispělo k rekordnímu pololetnímu zisku českých bank.

A bude líp. Balíky peněz, které si ukládají u centrální banky, se během krize zvýšily na tříapůlnásobek a nyní už zase nesou úroky. Malé, ale vlastně za nic. A v objemu, který se v celkovém součtu počítá v bilionech, je i to znát.