Stačilo pár ranařských řečí a náhle se zdá, jako by svět byl na pokraji nového, nyní dokonce atomovou zkázou zavánějícího konfliktu.

Prezident Donald Trump vzkázal, že si severokorejský diktátor Kim Čong-un zahrává s ohněm a že může přijít drtivá a všezničující odveta. Načež KLDR pohrozila, že raketami zasáhne americkou námořní základnu Guam v Tichém oceánu.

Trump pak své hrozby o tom, že odveta bude hrozná, zopakoval.

USA a Severní Korea vyhrocují konflikt. Riziko jaderného střetu stoupá

Což, dodejme, asi není moc daleko od pravdy, tedy přesně řečeno, by od ní nebylo daleko, pokud by severokorejský krutovládce opravdu něco takového udělal.

Jenže zkušenost s ním, jakož i s jeho otcem a dědou, tedy s celou kimovskou dynastií, praví, že dokud si bude KLDR s ohněm jen zahrávat čili v realitě pouze pokusně odpalovat rakety směrem do moře a všechny jaderné testy provádět pouze na
svém území, žádná odveta se konat nebude.

Kim Čong-un to ví, Trump taky.

Tahle linie nebyla překročena, vše jsou stále jen a pouze řeči. Či cynicky řečeno, je to starý známý folklor, jen s pár novými prvky, jako je nikdy předtím takto specificky deklarovaný záměr namířit střely na Guam, ostrov z poloviny obsazený americkou armádou a z druhé poloviny turisty.

Nutno připomenout jednu věc. Než Spojené státy zahájí válku, předcházejí tomu dobře čitelné manévry.

V daném případě by se jednalo především o evakuaci několika desítek tisíc Američanů žijících v Jižní Koreji, neboť ta by se především − včetně svého hlavního města Soulu − stala terčem konvenční raketové a dělostřelecké palby z mnohých baterií, které mají Severokorejci umístěné podél hranice.

Evakuace by byla nutná, protože tyhle Kimovy baterie by nešlo vyřadit z provozu naráz, nýbrž až soustavnými, třeba i pár týdnů trvajícími americkými nálety. Stačí zkrátka vzpomenout na to, jak Washington postupoval za válek v Zálivu či na Balkáně.

plán útoku na americký Guam vypracujeme do poloviny srpna, hrozí KLDR

To vše ale za předpokladu, že by Kim střet nevyvolal zásahem rakety s jadernou hlavicí. Pokud by tak učinil, byla by to jiná, sarkasticky řečeno hned globálnější káva. Jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mladý tyran chtěl spáchat okamžitou kolektivní severokorejskou sebevraždu.

Spíše se jen ve své zemi snaží upevnit svou moc starým totalitním trikem, tedy našleháváním pocitu ohroženosti, k čemuž mu ovšem Trumpovy ostré řeči náramně dobře slouží.

Kim od svého otce a děda dobře pochytil, že čím víc svět jeho zemi hrozí, resp. se jí děsí, tím klidněji může spát.