Pokud ještě někdo považoval digitální měnu bitcoin za vhodný nástroj pro investování, musely ho poslední dny vyděsit. Ne že by měna označovaná efektním symbolem dvakrát přeškrtnutého B prošla dramatickým propadem. Naopak, dostala se ke třem tisícům dolarů za jeden bitcoin. I pro majitele bitcoinů ale musí být trochu strašidelné, co vlastně kryptoměnu hnalo vzhůru tak rychle, že od ledna podražila téměř o 300 procent.

V posledních týdnech byla poptávka − a teď pozor, to je ve světě financí docela unikátní − do velké míry hnána nejistotou z toho, co přijde, až se bitcoin rozdělí. Nikdo neví, jak si odštěpená novinka bitcoin cash povede. Ovšem kaž­dý majitel bitcoinu dostane jeho mladší verzi zdarma, a tak nadšenci propadají dojmu, že se to přece musí vyplatit. Nějakou cenu mít bude a to je podle nich důvod zběsile nakupovat. Ovšem po pravdě řečeno, nepříjemně se vnucuje srovnání s prodejní akcí, kde každý, kdo koupí hrnce za 30 tisíc, dostane salám zdarma…

Ještě přesnější může být analogie s tulipánovou horečkou ze 17. století. Tehdy vlastnictví cibulek, z nichž bylo možné vypěstovat ceněné květiny a ještě získat nové sazeničky, udělalo z řady lidí boháče. Cena vyskočila na tisícinásobek a kdo včas naskočil a včas prodal, mohl slavit. Jenže na každého šťastlivce připadala řada těch, kdo prodělali. I na bitcoinech se dalo vydělat, dokonce ještě vyšší tisícinásobky než kdysi na tulipánech. A teď se ještě bitcoiny "otelily" a z ničeho vzniklo další platidlo. Skoro jako by cibulky v době největší slávy podražily kvůli nápadu oloupat z nich část slupek a prodávat je zvlášť. V případě digitální měny je pikantní i to, že "analytici" současně čekají, že nové "slupkové" platidlo hned propadne, protože většina majitelů ho hned prodá. Ale i tak bitcoin roste. Přitom velká část lidí, kteří na bitcoin spekulují, motivům vedoucím k rozštěpení valně nerozumí a už vůbec netuší, co se děje v zákulisí, v jakém spěchu se pravidla upravovala a jak chaoticky je vývojáři implementují.

To vše samozřejmě neznamená, že kryptoměny nemají budoucnost. Naopak, technologie jako blockchain se jistě uplatní, objeví se ale i nové přístupy a k současným sedmi stovkám virtuálních měn přibudou další. Jako při všech zlatých horečkách v historii i nyní mají zaručený výdělek ti, kdo zlatokopům, tedy "bitcointěžařům" či spekulantům, poskytují služby. Dostane se i na podvodníky či přímo zloděje a i to kryptoměny přežijí. Ale investovat do nich majetek je nerozum.