Výraz "bombardovat Voroněž" se v ruském internetovém slangu používá pro situaci, kdy nějaká akce přinese větší škodu útočníkovi než jeho oběti. Odvetné sankce Ruska proti americkým diplomatům patří přesně do této kategorie. Povedou pouze k prodloužení už tak obtížné procedury získání amerického víza. Současně jde o návrat k praktikám pozdního Sovětského svazu.

Kreml nařídil, aby počet zaměstnanců americké ambasády v Rusku byl stejný jako té ruské v USA, tedy 455 lidí. "Takže nějakých 755 lidí pro ně bude muset přestat pracovat," prohlásil v neděli ruský prezident Vladimir Putin. Což vyvolalo mírné pozdvižení, protože by z toho vyplývalo, že na ambasádě v Moskvě a konzulátech v Petrohradu, Jekatěrinburgu a ve Vladivostoku pracovalo přes dvanáct stovek amerických diplomatů.

Jenže brzy se ukázalo, že Moskva tím míní všechny zaměstnance, včetně místních. "Ať si sami určí, koho propustí, to není naše věc," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Čas na odjezd mají zaměstnanci do 1. září. Americké ministerstvo zahraničí zatím neoznámilo, koho propustí, je ale jasné, že se to určitě dotkne konzulátů.

"Nemyslím, že by se některý konzulát měl uzavřít, ale konzulární sekce je prostě největší, tudíž tam se bude škrtat nejvíce. Takže se Rusové mohou připravit na prodloužení vyřizování víz," řekl moskevskému deníku Kommersant bývalý americký velvyslanec v Moskvě Michael McFaul. Už nyní americké úřady doporučují žádat o vízum nejméně tři měsíce před plánovaným odjezdem.

Člen zahraničního výboru vrchní komory ruského parlamentu Igor Morozov v reakci na jeho slova prohlásil, že v tom případě ruské konzuláty recipročně prodlouží vyřizování ruských víz.

Diplomatičtí veteráni se při sledování nejnovější roztržky nemohou zbavit pocitu déjà vu. To všechno totiž zažili v roce 1986. Tou dobou sice již začala jednání mezi generálním tajemníkem KSSS Michailem Gorbačovem a americkým prezidentem Ronaldem Reaganem, mezi tajnými službami ale zuřila válka. CIA zásluhou dvojitého agenta Aldriche Amese přišla prakticky o všechny své agenty v Rusku a FBI si stěžovala, že nestačí sledovat sovětské diplomaty akreditované při misi OSN v New Yorku. USA tehdy nařídily snížit jejich počet na sto osob.

Sovětský svaz zareagoval tím, že zakázal svým asi 260 občanům pracovat pro Spojené státy. Velvyslanec Arthur Hartmann tak musel sám řídit svou limuzínu a jeho manželka připravovala pohoštění na recepce. Američtí diplomaté si museli vařit nebo opravovat techniku sami až do roku 1988. Je ale otázkou, zda se historie, která tehdy skončila perestrojkou, bude opakovat.