Mitsubishi UFJ Financial Group si vybrala Amsterdam jako základnu pro své evropské operace. Největší japonská finanční skupina tam z Londýna přestěhuje své oddělení investičního bankovnictví, informoval britský deník Financial Times s odvoláním na dva zdroje. Sama banka své rozhodnutí nechce komentovat.

V nizozemském hlavním městě začne Mitsubishi UFJ pracovat proto, aby se pojistila, že v případě takzvaného tvrdého brexitu neztratí kontakt s klienty ze zemí Evropské unie. Momentálně zaměstnává japonská banka v Londýně 2100 pracovníků, první etapa stěhování by se měla týkat zhruba stovky osob.

2100 pracovníků

zaměstnává nyní Mitsubishi UFJ Financial Group v Londýně. V první fázi by se stěhování týkalo asi stovky z nich. 

Mitsubishi UFJ se tak zařadila po bok dalších finančních domů, které usoudily, že nebudou čekat na to, jak jednání o vystoupení Velké Británie z EU dopadnou, a raději alespoň část svých zaměstnanců z Londýna přesunou.

Poslední kapkou pro ně mohl být požadavek britské centrální banky, která po bankách chce, aby jí dodaly své plány pro případ nejhoršího scénáře − tedy ztráty možnosti pracovat v unii.

Mezi velkými evropskými městy panuje velká konkurence, všechna se snaží z Londýna přitáhnout co nejvíce dobře placených zaměstnanců finančních ústavů.

Kam z Londýna

◼ Frankfurt: Německou finanční metropoli, kde sílí i Evropská centrální banka, si vybrala například americká Citigroup, Morgan Stanley nebo Standard Chartered.

◼ Dublin: Irské hlavní město láká především na nízké daně. Stěhuje se sem Bank of America a Barclays.

◼ Paříž: Nový prezident Emmanuel Macron už také pozval londýnské bankéře. Zatím se tam ale bude stěhovat jen banka HSBC

Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce lobboval za Paříž při své návštěvě City. Zatím se mu však podařilo přesvědčit jen banku HSBC. Britská Barclays a některé další si vybraly Dublin. Jednak pro kulturní blízkost, ale především pro nízké daně.

To byl problém Amsterdamu. V Nizozemsku platí přísnější pravidla pro vyplácení bonusů než ve zbytku Evropské unie.

Podle místních pravidel bonusy mohou dosáhnout maximálně dvaceti procent pevné mzdy.

Pravidla EU umožňují dávat zaměstnancům bonusy ve výši dvojnásobku jejich základní mzdy, pokud s tím souhlasí investoři.

Nizozemská vláda ale přicházející bankéře ujistila, že mohou využít výjimku v zákoně. Ta říká, že omezení neplatí pro společnosti, jež mají více než tři čtvrtiny zaměstnanců v zahraničí. Což je přesně případ největší japonské finanční instituce Mitsubishi UFJ, která po celém světě zaměstnává přes sto tisíc lidí.

Společnost už dříve do Amsterdamu přestěhovala svou evropskou centrálu pro korporátní a retailové bankovnictví.

Podle Financial Times konečné rozhodnutí o dalším stěhování nepadlo, Amsterdam je ale jasným favoritem.