Pod peticí za zrušení zákona o evidenci tržeb je už zhruba 20 tisíc podpisů. Na středečním veřejném slyšení v Senátu k této petici to řekl její iniciátor a majitel Bezejmenné čajovny v Šáhlavicích na Plzeňsku Ivo Hucl. Mezi 20 tisíci podpisy je podle něj 14 podpisů senátorů, 24 starostů, živnostníků, ale i řemeslníků, hospodských nebo daňových poradců a hodně podpisů připojily i rockové kapely. Petici obdržel Senát loni v prosinci, kdy pod ní bylo 11 500 podpisů. Peticemi, které mají více než 10 tisíc podpisů, se Senát musí zabývat na své schůzi.

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) uvedl, že peticí by se měl Senát zabývat až na své přespříští schůzi, nikoliv na té nejbližší 16. srpna. Senátor Pavel Štohl (ČSSD) chce připravit pozměňovací návrh, který by ulevil nejmenším podnikatelům. "To znamená, že by se stanovila například hranice roční tržby půl milionu korun a tito podnikatelé, kteří by nepřekročili tento obrat, tyto tržby, by byli vyňati z elektronické evidence tržeb," řekl. Chce o návrhu ještě jednat se svými senátorskými kolegy. Případné přijetí návrhu je podle něj reálné až po sněmovních volbách.

Senát už se návrhem na zrušení EET zabýval loni v prosinci. Senátní většina tehdy zamítla návrh skupiny senátorů z ODS a STAN a Ivo Valenty (za Soukromníky), kteří chtěli EET zrušit. Proti jejich návrhu se tehdy postavili především senátoři ČSSD, ANO a část lidovců.

Hucl na středečním veřejném slyšení EET zkritizoval, uvedl například, že sleva na dani pět tisíc korun na zavedení evidence je nedostačující, protože náklady jsou mnohonásobně vyšší. Snížení daně z přidané hodnoty podle něj pomohlo jen velkým firmám, ale malým provozovnám nikoliv. Zákon byl špatně připraven a již první vlny přinesly jen zmatek a nejistotu, zákon si plete tržby a příjmy, s problémy se potýkají e-shopy i stánkaři na trzích, popsal Hucl.

"Naši podnikatelé se se zavedením EET vyrovnali úspěšně," nesouhlasila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Systém už podle jejích informací zaznamenal kolem dvou miliard tržeb v celkovém objemu řádově stovek miliard korun. Ocenila, že zákon je jednoduchý a krátký. Je podle ní možné debatovat o tom, jestli existuje prostor některé věci upravit, zdůraznila však, že jde o účinný nástroj a správnou cestu.

Ředitel sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství Jiří Fojtík řekl, že apeluje na své lidi, aby se při kontrolách chovali rozumně a při prvním prohřešku ukládali sankce, které odpovídají samotnému přestupku. Finanční správa už uskutečnila 48 tisíc kontrol a zjistila kolem 16 procent pochybení. Podle něj to svědčí o tom, že většina podnikatelů si s evidencí tržeb uměla poradit.

Bývalý náměstek ministra financí Ladislav Minčič, který vystupoval za Hospodářskou komoru ČR, prohlásil, že o nějaké podobě fiskalizace tržeb se na úřadu uvažovalo dlouhá desetiletí, a to i v době vlády premiéra Petra Nečase (ODS), kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Opatření však nevstoupilo v život, protože se úředníci snažili v maximální míře vypořádat s námitkami a principy, které musí správa věcí veřejných zohledňovat a brát na vědomí, popsal Minčič.

Kritiku si zákon vysloužil od předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka. "Je to paskvil, je bezohledný, což si nesmí zákony dovolit, a je zjevně nepotřebný," pronesl. Řekl mimo jiné, že ministerstvo financí tento záměr nepodepřelo žádnými věrohodnými argumenty. Jediné, co EET přinesla, jsou likvidované provozovny, zdražení, udávání a otevřená nenávist nepodnikající veřejnosti proti malým živnostníkům, tvrdí Bábek.

Přidal se k němu i Pavel Havlíček, předseda Asociace živnostníků. Podle něj je správnou cestou boje proti šedé ekonomice snižování daňové zátěže a regulace ze strany států. "Čím více je regulace, tím více energie lidé vydají na to, aby ji mohli obejít a přesunout se do zóny šedé ekonomiky. A EET je toho typickým příkladem," řekl Havlíček.

Evidenci tržeb ocenila naopak prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. "Jsme přesvědčení, že tento zákon pomohl do jisté míry narovnat podnikatelské prostředí," uvedla. Prokazuje se podle ní, že personálu v restauracích vzrostly mzdy až o 30 procent v důsledku toho, že restaurace začaly evidovat tržby.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Po nich se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Třetí fáze má začít 1. března příštího roku a týká se občerstvení nebo farmářských trhů, čtvrtá fáze zahrne řemeslníky a má začít v červnu 2018.