Euro se v úterý vůči dolaru poprvé od loňského května vyšplhalo nad hranici 1,15 dolarů. Americká měna je v posledních dnech pod silným tlakem kvůli pochybnostem o dalším zvyšování úrokových sazeb v USA a v úterý ji oslabil také další neúspěch prezidenta Donalda Trumpa nahradit systém zdravotního pojištění svého předchůdce Baracka Obamy jiným. To prohloubilo obavy o osud plánovaných rozpočtových opatření na podporu hospodářského růstu.

Euro během úterka vystoupilo až na 14měsíční maximum 1,1583 USD a v 17:40 SELČ bylo na 1,1575 USD se ziskem 0,85 procenta. Dolar se ke koši šesti hlavních světových měn propadl na další desetiměsíční minimum pod 94,50 bodu a proti pondělí přicházel o 0,6 procenta.

Proti republikánskému návrhu na změnu amerického zdravotního systému se v pondělí postavili další dva senátoři této strany, což by zákon o náhradě systému zvaného Obamacare odsoudilo k neúspěchu. Republikánské vedení v úterý rozhodlo, že Senát bude nyní hlasovat jen o odvolání Obamacare s odkladem platnosti pro čas na vypracování náhrady. Zrušení a náhrada Obamovy reformy pojištění byly jedním z hlavních předvolebních slibů republikánů i Trumpa samotného.

Vývoj kolem reformy zdravotnictví posiluje pochybnosti ohledně Trumpovy schopnosti prosadit plány na investice do infrastruktury a na snížení daní. "Realizace Trumpovy rozpočtové politiky bude obtížná," řekl agentuře Reuters analytik Bart Wakabajaši ze společnosti State Street.

Dolar sestoupil na desetiměsíční minimum ke koši měn už počátkem týdne. Jeho pokles odráží pochybnosti, zda americká centrální banka (Fed) vzhledem k situaci ekonomiky ještě do konce roku zvýší základní úrokovou sazbu. Pravděpodobnost tohoto kroku se snížila zejména po páteční zprávě o červnové stagnaci inflace v USA.