Firma Liglass Trading CZ Michaela Smelíka usiluje v Kyrgyzstánu o šanci investovat zhruba 11,5 miliardy korun do výstavby vodních elektráren. Společnost už podepsala smlouvu s tamní vládou, a to i díky podpoře hradního kancléře Vratislava Mynáře, prezidenta republiky Miloše Zemana a také ministerstva průmyslu a obchodu. Problém je, že Smelíkova společnost není v oboru příliš známá. Ministerstvo ani kancléř si podle svých slov neprověřovali, zda má Liglass na tak obrovskou akci prostředky. O důvěryhodnosti firmy pochybovali kyrgyzští diplomaté.

Jak máte dojednané finance na investici v Kyrgyzstánu? Podpoří vás investor, půjčíte si? Jak to máte vyřešené?

Odpovídal bych na obdobné otázky asi tak sto padesáti reportérům a chci být ke všem korektní, protože informace jsou důležité a některé články jsou trochu zavádějící. Během jednoho dne či dvou vydáme oficiální prohlášení, kde se doberete těchto základních odpovědí. Prohlášení pak budeme v čase aktualizovat. Nemohu odpovídat jednotlivým reportérům zvlášť.

Můžete říci alespoň to, jakou částku máte zaručenou? Jde o stovky milionů, miliardy?

Máme zaručené všechny peníze. Neexistuje možnost, aby transparentní firma s transparentním majitelem, která vyhrála transparentní výběrové řízení, do kterého se mohl přihlásit kdokoli, byla technicky a finančně nezpůsobilá. Počkejte si na oficiální prohlášení.

Kyrgyzské úřady byly skeptické. Jeden z nich napsal dopis, že Liglass Trading není důvěryhodný. Můžete to vysvětlit? 

Nevím, kde tyto informace vznikají, proč vznikají a za jakým účelem. Znovu opakuji: Účastnili jsme se transparentního výběrového řízení, kde bylo dvacet nezávislých členů komise, kteří všechno prověřovali. U každé firmy, která se tam přihlásila - a nebyli jsme tam sami - hodnotili komplexnost jejích nabídek.

A my jsme vyhráli. Žádné domněnky o možném ovlivňování ze strany prezidentské kanceláře… Pana Mynáře jsem nikdy nepotkal, neznám ho. Poslal jsem jeden dopis, ale jejich podpora byla irelevantní, protože vláda (Kyrgyzstánu, pozn. red.) se rozhodla vyhlásit výběrové řízení. Není možné vyhrát bez toho, aby dotazy, které tu nyní kolují, nebyly přesně zodpovězeny.

Prověřovali jsme si spolupráci s firmami, kterými jste se chlubili na webových stránkách, než jste je z internetu stáhli. A některé firmy popírají, že by s vámi úzce spolupracovaly.

Nevím, která firma a co popřela. Nevím, o kterých firmách hovoříte.

Jde třeba o Povodí Labe, vltavskou kaskádu a další.

Například s Povodím Labe máme konzultační smlouvu a ta je vyvěšená na portálech, kam je státní firmy musí dávat. Tak si to tam najděte.

Ale Povodí Labe má podle našich informací radit vám. Je to pravda?

A jaký je v tom u velkého projektu problém, že máme konzultační smlouvu?

Informace o firmě má podle vašeho kolegy Juraje Pavola podávat pouze Jiří Vojtěchovský. Proč má nedostupný telefon a nelze ho kontaktovat?

Vzhledem k neutuchající a vzrůstající mediální kampani vydáme, jak jsem už říkal, prohlášení a v dalších dnech pak zvážíme další postup.

Mluvíte o mediální kampani proti vaší firmě. Pracujeme pouze s otevřenými zdroji a klademe otázky, na které nám nikdo ze společnosti neodpovídá. Pan Vojtěchovský má třeba neustále vypnutý telefon. Proč?

Pan Vojtěchovský je v současné době v Kyrgyzstánu. A dělá to, co je hlavní náplň jeho práce. Dodělává technická řešení s našimi kontraktory na dané projekty. Proto se k tomu nemůže nyní vyjadřovat. Pan Pavol je také na cestách. Tendr nás zavazuje k časovým krokům, které musíme naplnit, ať se děje, co se děje.

Vzbuzuje to ale řadu otázek…

To je v pořádku. Proč to ale nevzbuzuje i otázky pozitivní? Třeba jak toto soukromá firma dokáže? Jak je to možné? Možná jsme kreativní, možná není nic pravda, co si vymýšlíte a dáváte do médií.

Pane Smelíku, nic si nevymýšlíme. Všechny údaje, které jsme psali, lze dohledat z otevřených zdrojů a dáváme vám možnost se vyjádřit.

Je to jednoduché. Znovu to říkám: Bude všeobecné vyjádření, čemu na tom nerozumíte? To je vše, co vám k tomu řeknu.