Necelých třináct měsíců po onom ránu 24. června 2016, kdy probleskla zpráva, že se obyvatelé Spojeného království rozhodli opustit Evropskou unii, se jde na věc. Začala druhá, nyní už konkrétní, tedy nikoliv pouze jen oťukávací fáze vyjednávání o podmínkách kolosálního rozvodu.

Oproti době před rokem tu je však jeden rozdíl. Zatímco ve Francii letos v prezidentských volbách zvítězil eurounijní optimista Emmanuel Macron a v Německu to vypadá na brzké znovuzvolení kancléřky Angely Merkelové, tahounky kontinentální integrace, vstupuje britská vláda do jednání dost oslabená.

Premiérka Theresa Mayová, která v březnu oficiálně uvedla do chodu článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z Evropské unie, si v červnu vylámala zuby v předčasných volbách. Místo aby získala pevnější mandát před zahájením jednání s EU, ostrouhala do té míry, že musela vstoupit do koalice se severoirskými probritskými nacionalisty. Voliči se zkrátka ve volbách houfně přidali nikoliv k ní, nýbrž spíše na stranu socialistického fantasty Jeremyho Corbyna z Labouristické strany. Ten ovšem navrhoval brexitová jednání vést co nejvstřícněji a nejpokorněji. Čili vnucoval se dojem, jako by Britové tváří v tvář svému loňskému rozhodnutí chtěli zařadit zpátečku.

Jenže pozdě bycha honit, bylo-li to tak. Vrátit věci už nejde.

Vláda v Londýně, nutno dodat, působí lehce nejistě už minimálně od počátku roku, když ze zoufalství nad chaotickými přípravami na brexit odstoupil ostrovní velvyslanec při Evropské unii sir Ivan Rogers. Jak tenkrát tento diplomat sdělil v nepřímé narážce přímo na Mayovou a její kabinet, v Londýně je problém říkat věci tak, jak jsou, protože by to mohlo být pro leckoho nepříjemné.

Trefná připomínka, lze nad tím říct i kvůli tomu, co se děje nyní. Jedním ze tří bodů k projednání v této fázi jsou peníze, které Británie dluží na základě závazků přijatých po dobu svého členství. Neoficiálně se jedná o sumu ve výši úctyhodných 100 miliard eur, což je, pro srovnání, více než polovina českého ročního HDP. Ministr zahraničních věcí Boris Johnson minulý týden jen vyprskl smíchy, když se jej na to novináři ptali. Požadavek rázně odmítl jako nějakou fantasmagorii. O pár dní později, v pátek, britská vláda už ale vydala prohlášení, v němž vůbec poprvé explicitně řekla, že závazky dodrží.

Kromě dlužných peněz, nepřesně někdy popisovaných jako "cena za brexit", se řeč povede i o budoucím režimu na pozemní hranici s Irskem, z níž se stane vnější hranice Evropské unie. Vtip je v tom, že naprostá, vlastně až jakoby schengenská propustnost této dělicí čáry patří mezi pilíře velkopáteční mírové dohody, která před dvěma dekádami ukončila brutality páchané severoirskými probritskými loajalisty a proirskými radikály v čele s teroristickou organizací IRA. Připomeňme, že když je něco vnější hranicí EU, znamená to především zostřené vstupní kontroly. Co tedy s tím, když nikdo samozřejmě nechce, aby v Severním Irsku znovu vypukly násilnosti?

Nabízí se samozřejmě idea, aby tedy hranice zůstala propustná jako dříve, leč kontroly by se posunuly do přístavů, z nichž se ze Severního Irska cestuje do Británie. Jenže proti takové čáře, posunuté de facto do vnitrozemí, se samozřejmě ostře postaví nacionalisté, kteří dnes, nezapomínejme, patří přímo do vládní koalice. Nebude lehké tohle nějak vyřešit.

A nakonec tu je otázka, jaké postavení budou mít tři miliony evropských občanů žijících dnes trvale na území Spojeného království. Londýn si nárokuje, aby jim mohl právo na pobyt odebrat, pokud by třeba byli dlouho pryč. Vyjednavači EU to nechtějí připustit.

Tahle druhá fáze by měla podle odhadů trvat zhruba do podzimních měsíců letošního roku, než se přejde na fázi třetí, v níž se budou hledat recepty na podobu budoucí hospodářské spolupráce. Jistě mezitím atmosféra nad vyjednávacím stolem zhoustne černými bouřkovými mraky a obě strany se budou obviňovat, případně si hrozit "tvrdým brexitem", tedy náhlým rozchodem a tím, co neblahého by pro lidi a třeba i mír v Severním Irsku přinesl.

Snad to tak nedopadne, byť britská strana připomíná člověka s kocovinou, jenž vrávorá ode zdi ke zdi.