Přes 81 000 českých společností je přímo ovládáno jednotlivci či společnostmi ze zahraničí, což je meziročně o 12 000 více. Více než 13 000 přímých zahraničních vlastníků českých firem je z Ruska, téměř 10 000 ze Slovenska a 9000 z Ukrajiny. Za poslední rok přibylo nejvíce společností s majoritním zahraničním vlastníkem ze Slovenska, Velké Británie a z Ukrajiny. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Ruští vlastníci tak ovládají více než 16 procent firem, které jsou vlastněny zahraničními právnickými a fyzickými osobami, 12 procent firem se zahraničním vlastníkem ovládají subjekty ze Slovenska, téměř 11 procent tvoří ukrajinští vlastníci a devět procent němečtí.

Počet společností, u nichž má zahraniční fyzická či právnická osoba podíl více než 50 procent, meziročně vzrostl o 12 000, což je přibližně o 17 procent. Největší podíl na tomto nárůstu měly společnosti s majoritním vlastníkem ze Slovenska, kterých meziročně přibylo 1813, dále z Velké Británie (1123 firem) a z Ukrajiny (806).

"Pokud se podíváme na delší časové období let 2011 až 2017, zjistíme, že počet ruských vlastníků v posledních šesti letech již roste pomaleji než počet vlastníků z jiných zemí a rozdíly v jejich počtu se tak mírně snižují. Za období posledních šesti let přibylo 5000 společností ovládaných ze Slovenska, po 2000 společností s ukrajinskými a polskými vlastníky, zatímco počet společností ovládaných ruskými osobami vzrostl o 1300," uvedl vedoucí datového oddělení CRIF Jan Cikler.

Nejdynamičtěji rostl počet společností ovládaných rumunskými vlastníky, kterých je jedenáctkrát více než před šesti lety. Počet společností ovládaných z Bulharska vzrostl o 377 procent, z Polska o 236 procent a z Maďarska o 214 procent. Za poslední rok také přibývaly nejrychleji společnosti s rumunskými vlastníky, jejichž počet se téměř zdvojnásobil na 1211 firem. O 55 procent vzrostl počet společností s lucemburskými vlastníky a o polovinu počet firem ovládaných z Velké Británie.

Zatímco zahraničními vlastníky z Ruska či Ukrajiny a dalších východních zemí jsou téměř výhradně fyzické osoby, u zahraničních vlastníků ze západních zemí častěji převládají právnické osoby. Mezi ukrajinskými, ruskými či běloruskými zahraničními vlastníky je více než 98 procent fyzických osob, zatímco u vlastníků z daňových rájů jako Kypr či Lucembursko jsou to pouze čtyři, respektive dvě procenta všech majitelů z dané země. Mezi další země, ve kterých mezi vlastníky českých společností výrazně převládají právnické osoby, patří například Velká Británie, Švýcarsko, Nizozemsko či USA.

Především u společností z daňových rájů jako Kypr, Lucembursko či Nizozemsko, ale také například u společností z Velké Británie však často nejde o společnosti, jejichž kapitál pochází z dané země. "Často jde o takzvané off-shore společnosti s českým kapitálem či společnosti s kapitálem ze třetí země. Například mezi deseti největšími britskými firmami podle základního kapitálu, které v ČR působí, lze pouze u čtyř tvrdit nebo se alespoň domnívat, že jejich kapitál pochází přímo z Velké Británie," upozornil Cikler.