Těžké časy na ruském trhu jsou pro Home Credit možná minulostí. Česká splátková společnost opět ožila a nyní se rozhodla v Rusku spustit svůj vlastní internetový obchod.

E-shop bude zpočátku prodávat na splátky domácí spotřebiče a elektroniku. V budoucnu chce ovšem rozšířit svůj sortiment o nábytek nebo kožichy, které jsou v Rusku velmi populární.

Home Credit, jenž patří do investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, nyní spolupracuje s třemi internetovými prodejci − Eldoradem, Eurosetem a Technoparkem. Do dvou týdnů pak prostřednictvím e-shopu budou moci své zboží prodávat i další obchodníci.

17 miliard

korun poskytl v Rusku Home Credit na nových úvěrech v letošním prvním čtvrtletí. Je to o polovinu více než na začátku roku 2016.

Eldorado přitom Kellner vlastnil od roku 2008. O šest let později prodal pětinový podíl Jiřímu Šmejcovi a jeho skupině EMMA Capital. Loni v prosinci však oba Češi své podíly v druhém největším prodejci elektroniky v Rusku prodali tamní investiční firmě Safmar.

Zástupci Home Creditu odhadují, že nový e-shop se na celkovém objemu úvěrů na ruském trhu bude do roka podílet až patnácti procenty.

"Home Credit je pravděpodobně první bankou, která v Rusku spustí svou vlastní obchodní platformu pro prodej zboží," řekl serveru Vedomosti Jurij Gribanov, generální ředitel společnosti Frank RG, která se zabývá analýzou ruského finančního trhu.

Rozjezd nového byznysu Home Creditu ukazuje, že se poskytovateli spotřebitelských úvěrů v Rusku opět začíná dařit. V prvním čtvrtletí letošního roku poskytla firma na nových půjčkách téměř 17 miliard korun. To je o 56 procent více než ve stejném období loni. Podle lidí z PPF by navíc čísla za druhý kvartál měla být ještě lepší a objem úvěrů by mohl vyšplhat na předkrizovou úroveň.

Home Credit přitom v posledních letech v Rusku spíše ztrácel. Nízké ceny ropy a slabý rubl se promítly do zvýšeného počtu nesplácených úvěrů. Ztráty donutily společnost k uzavření několika tisíc prodejních míst a propuštění přibližně 10 tisíc zaměstnanců. Situaci se však loni díky úsporným opatřením podařilo zlepšit a firma se opět dostala do kladných čísel.

Home Credit není jedinou podnikatelskou aktivitou Petra Kellnera na ruském trhu. PPF tam podniká také v zemědělství, pojišťovnictví nebo realitách. Kromě kancelářského centra Metropolis v Moskvě vlastní rovněž největší obchodní centrum v Rjazani, městě uprostřed evropské části Ruské federace.

Nejbohatší Čech je navíc druhým největším akcionářem v tamní společnosti Polymetal. Za svůj 13procentní podíl v těžaři zlata a stříbra získal v květnu na dividendách zhruba 260 milionů korun.