Ostrá Honda Civic Type-R jde do prodeje

České zastoupení japonské automobilky začalo na našem trhu nabízet nejostřejší verzi svého hatchbacku Civic. Model označený Type-R pohání benzinový dvouválec s přeplňováním, který disponuje výkonem 320 koní. Ten posílá pouze na přední kola. Slibuje zrychlení z nuly na 100 km/h za 5,8 sekundy, maximálně může jet až 272 km/h. Vůz je vybaven také sadou sportovních doplňků, jako jsou speciální sedadla, volant nebo aerodynamický bodykit. Honda Civic Type-R jde do prodeje za 929 900 korun v základní výbavě a 999 900 korun ve vyšší variantě Type-R GT.

Možný konkurent Tesly má finanční problémy

Společnost Faraday Future, která slibovala vyrábět elektromobily konkurující vozům Tesla, je ve finančních problémech. Čínská banka totiž kvůli vysokým dluhům majitele firmy Ťia Jëu-tchinga zmrazila jeho účty. Faraday Future tak nemůže pokračovat ve výstavbě továrny v Nevadě. Značka přitom už v lednu 2016 ukázala první model elektromobilu, šlo o sportovní model FFZero1. Později následovalo SUV FF91, to mělo jít také jako první do výroby. Stavba továrny měla vyjít na miliardu dolarů, teď společnost zvažuje výstavbu menšího a levnějšího závodu.

Elektromobil uháněl rychlostí 379 km/h

Dalšímu konkurentovi Tesly se naopak daří. Inženýři kalifornské společnosti Lucid spustili testování elektrického sedanu Air. Ten se předvedl na oválu v Ohiu, kde jel rychlostí 235,44 mil za hodinu, tedy téměř 379 km/h. Auto využívající baterie Samsungu by mělo jít do prodeje už příští rok. Nabízet se bude v několika výkonnostních verzích včetně nejsilnější o výkonu 1000 koní, jež zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 2,5 sekundy. Vůz by se měl vyrábět v nové továrně, která se staví v Arizoně.

Model Countryman SE je první elektrické Mini

Značka Mini uvedla na český trh první model, který může jezdit na elektřinu. Vznikl na základě nové generace rodinného SUV Countryman. Jde o takzvaný plug-in hybrid. Elektromotor o výkonu 65 kW pohání kola zadní nápravy, benzinový tříválec s objemem 1,5 l a výkonem 100 kW nápravu přední. Oba motory mohou fungovat společně i nezávisle na sobě. Baterie vydrží podle laboratorních výsledků až na 42 km jízdy. HN s ním ujely v letním počasí klidným tempem 35 km. Mini Countryman SE se prodává od 968 500 korun, jde tedy o nejlevnější plug-in hybridní SUV v Česku.

LaFerrari Aperta vznikne i jako model

Model jednoho z nejdražších nových aut na světě LaFerrari Aperta vznikne v měřítku 1 : 8. Do výroby ho chystá společnost Amalgam, která staví luxusní zmenšeniny aut. Vůz přednostně nabídne majitelům opravdového LaFerrari Aperta, ti si budou moci objednat model přesně podle auta, které mají v garáži. Série je ale přísně limitovaná jen na 209 kusů. Cena zatím zveřejněna nebyla, podle odhadů by ale model měl vyjít na víc než běžné levné auto. Očekává se částka okolo 400 tisíc korun.