Ruská agentura pro pojištění bankovních vkladů se připravuje na nejvyšší výplatu ve svých dějinách. Ve zkrachovalé bance Jugra měli Rusové uloženo téměř 200 miliard rublů. Podle prvních reakcí centrální banky aktiva Jugry zdaleka nepokryjí její závazky.

Centrální banka zavedla v pondělí v Jugře nucenou správu a vyhlásila tříměsíční moratorium na výplatu vkladů. Jugra byla na 12. místě mezi ruskými bankami podle vkladů fyzických osob, což podle pozorovatelů bylo důvodem, proč centrální banka dlouho váhala se zavedením nucené správy. Ruská média také spekulují, že druhou příčinou byla politická podpora hlavního majitele banky Alexeje Chotina.

Ruská centrální banka se znepokojením sledovala situaci v Jugře již delší dobu. V dubnu loňského roku bance zakázala přijímat vklady od obyvatel. "Během posledních dvanácti měsíců jsme Jugře uložili deset příkazů k vytvoření rezerv v hodnotě desítek miliard rublů. Banka to ovšem splnila ryze formálně, když zrušila rezervy jiné," prohlásila na tiskové konferenci šéfka bankovního dohledu Anna Orlenková.

188 miliard

rublů (téměř 90 miliard korun) tvoří pojištěné vklady klientů banky Jugra. Fond pojištění vkladů takovou částku nemá, bude si muset vzít půjčku od centrální banky.

Jugra zároveň obcházela zákaz přijímání nových vkladů. "Asi všichni jsme viděli její agresivní reklamní kampaň. Přitom banka nesměla peníze přijímat," uvedla Orlenková.

Mechanismus byl v zásadě prostý. Klient, který uložil peníze na termínovaný vklad, dostal jako "dárek" několik akcií banky. Tak se stal akcionářem a na ty se omezení centrální banky nevztahovalo. Tímto způsobem Jugra získala prostředky ve výši minimálně 16,5 miliardy rublů. Centrální banka má ovšem podezření, že zdaleka ne všechny peníze banka regulátorovi přiznala.

Zatímco vklady obyvatel prudce rostly, peníze právnických osob urychleně odtékaly. Podle Orlenkové objem prostředků firem během června klesl ze 47 miliard rublů na pouhých 21,2 miliardy.

V drtivé většině případů peníze dostaly společnosti patřící majitelům banky. Centrální banka má podezření, že až sedmdesát procent úvěrů šlo firmám kontrolovaným vlastníky. Což je také proti bankovním regulím.

Nyní má centrální banka dvě možnosti. Buď banku sanovat, nebo ji nechat zbankrotovat. Většina expertů se shoduje, že pravděpodobnější je druhá varianta. "Ušetří to čas a peníze daňových poplatníků," řekl moskevskému deníku Kommersant Kirill Jakovenko ze společnosti Alor Broker.

Zadarmo to ale nebude, naprostá většina vkladů je pojištěna. "Lidé jsou již zkušení a jen málokdo překračuje maximální pojištěnou částku 1,4 milionu rublů," dodal Alexandr Danilov z Fitch Ratings.