Slyšet jazzovou kapelu, která vstřebává vlivy rockové nebo hiphopové hudby, už dávno není nic ojedinělého. Pro kytaristu Johna Scofielda, který z jazzu neustále vybočuje do jiných žánrů, tento trend začal v 60. letech minulého století.

"Tehdy jsem poprvé slyšel kytaristu Jimiho Hendrixe a trumpetistu Milese Davise. V důsledku tohoto objevu jsem se rozhodl stát jazzovým kytaristou, ale nikdy mě neopustila láska k hraní rocku a blues," říká v rozhovoru pro HN.

Letos pětašedesátiletý Scofield se od té doby stal jedním z nejvýznamnějších současných jazzových kytaristů, kterého neopouští chuť experimentovat. Proto vede kapely jako funkový Überjam, s nímž vystoupí zítra na pražském Staroměstském náměstí a ve středu v Plzni.

Oba koncerty jsou součástí festivalu Bohemia Jazz Fest. Ten na Staroměstském náměstí začíná už dnes, kdy budou hlavními hvězdami basista Miroslav Vitouš, kytarista a zakladatel festivalu Rudy Linka a bubeník Roberto Gatto s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma.

Scofieldova kapela Überjam vznikla okolo roku 2000 poté, co kytarista vydal album Bump − to bylo založené na groovech a kombinaci rocku, jazzu, elektroniky a funku. Studiovou nahrávku však se Scofieldem pořídilo osm přátel, což se ukázalo jako problematické, když chtěl kytarista s projektem vyrazit na turné.

"Na desku jsem zpětně dotáčel spoustu rytmické kytary. Když jsme pak měli odehrát první koncerty, uvědomil jsem si, že musím najít vhodného hráče, který by tuto část obstaral naživo," vysvětluje, jak přišel k dnešnímu členovi sestavy Avimu Bortnickovi.

Tento kytarista roky působil v americkém San Francisku okolo takzvané acidjazzové scény, jak se přezdívá odnoži jazzové hudby se silným zapojením elektroniky. "Bortnick je skvělý funkový kytarista. V 80. a 90. letech hrál v R&B kapelách a později roky doprovázel jednu nigerijskou afrobeatovou sestavu. Když mi řekl, že ho zajímá elektronika, hned jsme našli společnou řeč," popisuje Scofield.

Roku 2002 se k nim přidali ještě bubeník Adam Deitch a basista Jesse Murphy. Natočili první album pod hlavičkou Überjamu a následující čtyři roky koncertovali. "Od té doby se k Überjamu s přestávkami vracím," vysvětluje Scofield, jenž už s kapelou několikrát vystoupil také v Česku − naposledy roku 2014 právě na Bohemia Jazz Festu.

"Nejsme rockeři, ale máme srovnatelně silný zvuk i drajv. Myslím, že na venkovní pódium se Überjam hodí," podotýká kytarista před nynějšími koncerty na českých náměstích.

Pro Scofielda prý sestava představuje především tvůrčí volnost − k Überjamu si odskakuje od jiných projektů a vyhovuje mu, že funkový či rockový doprovod přenechává kytaristovi Bortnickovi. Díky tomu se sám může soustředit na sólování.

"Nerad nálepkuji. Pokud nějaký styl hudby, kterému se věnujete, příliš zaškatulkujete, začnete se omezovat. Mně se líbí dělat obojí, hrát několik měsíců klasický jazz a pak pro změnu vyrazit na šňůru s Überjamem," dodává.

V současné sestavě dále figurují basista Andy Hess, známý z kapel The Black Crowes či Gov't Mule, a bubeník Dennis Chambers. Ten má s funkovou hudbou zkušenosti ze slavné sestavy Parliament/Funkadelic kapelníka George Clintona.

Také na programu českých koncertů budou původní skladby od kytaristů Scofielda i Bortnicka. "Bude to velmi živočišné. Jiné než typický jazz, ale jazzové budou naše improvizace," dodává John Scofield.