Státní správa chce zúročit bohatství, které se skrývá v nashromážděných datech a jejich propojení. K tomu nově využije ve vyspělých státech běžný typ akce s názvem hackathon − tedy maraton v programování. Zhruba sto dobrovolníků přijde v září za 48 hodin s novými nápady, jak nejlépe vytěžit nasbírané informace.

Podobné akce už v Česku sice proběhly, ještě nikdy se ale nestalo, aby se tam najednou přihlásila ministerstva, úřady, neziskové organizace i školy. V dubnu si hackathon pro své potřeby vyzkoušel Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a nabyté zkušenosti nyní vložil i do zářijové akce, jíž je spolu s Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) garantem.

Do aktuálního hackathonu se připojilo například ministerstvo financí, ministerstvo vnitra, Český statistický úřad, Vysoká škola ekonomická či Fond Otakara Motejla.

100 vývojářů

zkusí za 48 hodin najít způsob, jak využít data, která stát nashromáždil.

"Stát disponuje obrovským množstvím nashromážděných dat, která neumí využít. Zúčastnit se hackathonu může kdokoliv. A nemusí přitom nutně pracovat ve státní správě," řekl šéf ČTÚ Jaromír Novák.

"Všechny informace státní správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, by měly být veřejné a veřejnosti snadno dostupné," doplnil Miloslav Kala, prezident NKÚ.

Cílem státní správy je také hledat nové talenty, které by se na programovacím maratonu mohly objevit. I proto je jednou z hlavních cen stáž ve státní správě.

Podle aktivisty Michala Bláhy, který stojí za projektem Hlídač smluv, mohou podobné akce pomoci změnit uvažování státních institucí.

"Úřady ještě nepochopily, že se musí kvůli novým technologiím změnit. Hackathon pomůže úřadům zjistit, že je lepší data, která stát vygeneruje, uvolnit veřejně. Lidé dokážou najít způsoby, jak z nich vyčíst víc informací, než dokáže stát sám," sdělil Bláha.

Jako příklad uvedl hackathon, na němž se podařilo využít otevřená data z pražského dopravního podniku a vytvořit aplikaci, která sleduje pohyb autobusů v reálném čase.

I když je na programování limit pouze 48 hodin, dají se podle Bláhy stihnout vypracovat zajímavé věci. "Je to takový start. Vytvoří se koncept, co s daty udělat, a ověří se, jestli je myšlenka správná," dodal Bláha.

Největším hackathonem v Česku je HackPrague, který se konal v polovině června a podporovala ho řada světových IT firem. Na akci dorazili i zástupci Facebooku či Googlu.

Jako první se na něm letos umístila aplikace Whadoo, která kombinuje data ze sociálních sítí a start-upů. Doporučuje cestovatelům, jak trávit volný čas podle toho, co je jim nejbližší. Jinými slovy, co nejvíce vyhledávali na internetu.