Plzeňské Divadlo Alfa vyjíždí na několik zahraničních i domácích festivalů.

Fakt, že se účastní všech vrcholových českých festivalů a výběrových přehlídek v zahraničí, jen dokazuje skvělou formu divadla a jeho pevné postavení na špici domácí i evropské produkce, tvrdí ředitel Alfy Jakub Hora.

Do soboty 24. června jsou plzeňští loutkáři na mezinárodním festivalu Metamorfozy Lalek v polském Bialystoku. Předvedou tam inscenaci CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

"Program je na špičkové úrovni. S Alfou zde hostuje například vynikající francouzský soubor La Pendue, který mimochodem připravuje v příští sezoně novou inscenaci se souborem Divadla Alfa, nebo kultovní brazilský loutkář Duda Paiva," uvedl ředitel Hora a dále zmínil špičkové soubory z Polska, USA, Bulharska a Ukrajiny.

Bialystok je jedním z center polského loutkářství, působí zde výborné divadlo i výborná divadelní univerzita.

S adaptací známých televizních Pohádek ovčí babičky se Alfa vypraví na Divadlo evropských regionů do Hradce Králové, konané od pátku 23. do 30. června.

Na 66. ročník Loutkářské Chrudimi, jež se uskuteční ve dnech 30. června až 6. srpna, poveze Cestu do středu Země (sopouchem Milešovky).

Kromě inscenace představí interaktivní projekt Paleontologie naživo navazující na divadelní kus. Tento přístup k nabídce pro školy považují loutkáři za neobvyklý a inovativní.

V září pojede Alfa do německého Frankfurtu nad Odrou a v listopadu do dánského Silkeborgu na prestižní mezinárodní festival, který Alfě vyhradil speciální prostor a vybral si Tři mušketýry i CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

Na podzim bude Alfa hostem Mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni, kde předvede Gazdinu robu. Zúčastní se také výběru nejzajímavějších inscenací na pražském festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem a mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě.

Alfa v končící 50. sezoně nabídla přes 20 titulů a čtyři premiéry. Šlo o Cestu do středu Země, inspirovanou dílem Julese Vernea, a snímky režiséra Karla Zemana. Vznikla technikou kombinující loutkové divadlo a film.

Další novinkou byly Kosprd a Telecí, tedy hrdinové stejnojmenné knížky Evy Papouškové, Gazdina roba Gabriely Preissové, která přiblížila klasické dílo českého venkovského realismu dospívajícímu publiku, a pohádka O třech silácích, připravená na těla siláků souboru.