Půl roku poté, co tenistka Petra Kvitová ohlásila na policii, že byla ve svém prostějovském bytě napadena a pořezána na levé ruce, policie vyřadila většinu vyšetřovacích verzí. Ve hře je nyní podle zdroje seznámeného s výsledky pátrání už jen jediná. A policii příliš šancí na úspěch nedává.

"Nejpravděpodobnější je, že na Kvitovou zaútočil osamělý, zoufalý, ale svéprávný člověk v tíživé životní situaci. Potřeboval peníze a přepadení v jiném městě, než žije, si dobře naplánoval. Mohl už něco takového provést na jiných místech předtím," uvedl zdroj, jehož jméno redakce zná, nepřál si však být jmenován.

Muži, kterého Kvitová policii poměrně podrobně popsala a pomohla vytvořit jeho identikit, je zhruba 35 let, je vysoké štíhlé postavy, měří asi 180 cm a má světlou pleť a hnědé oči. V béžové bekovce, okrové bundě a s taškou přes rameno na Kvitovou zazvonil a představil se jako kontrolor plynu.

Na tenistku záhy vytáhl nůž, začal jí vyhrožovat a chtěl peníze. Kvitová se násilníkovi bránila a utrpěla při tom ošklivé poranění prstů na levé ruce, v níž drží raketu. Měla přeříznutých všech pět šlach a na dvou prstech i nervy.

Muže však v třípatrovém obytném domě v Jezdecké ulici, který vznikl rekonstrukcí bývalých kasáren, nikdo neviděl. Samotný objekt kamerami hlídaný není, nezachytily ho žádné jiné kamery na ulicích, nespatřil ho ani nikdo v okolí. A to přes to, že policie oslovovala všechny, kteří 20. prosince od osmé do deváté hodiny ráno procházeli nebo projížděli okolo. Vyzvali ke spolupráci také řidiče s kamerou ve vozidlech, kteří se pohybovali i sousedními ulicemi Dolní, Ječmínková či Studentská.

Video: Měla jsem i myšlenky, že se k tenisu nevrátím
Hlavní hvězda

Jenže útočník měl nejspíš více štěstí než rozumu. O jeho amatérismu svědčí to, že při přepadení na sobě neměl rukavice a nechal na místě činu otisky. Z bytu Kvitové si přitom nic neodnesl. Podle zdroje navíc nemusel vůbec tušit, koho napadl. "Bylo ráno, byla neučesaná, neupravená. Vše mu mohlo dojít až večer u zpráv a lekl se, co vlastně udělal," řekl zdroj.

Pokud by byla taková úvaha správná, vyšetřování by to zkomplikovalo. U člověka, který se zločinu dopustil výjimečně a v tísni, by se mohlo docela dobře stát, že už jej nebude nikdy opakovat.

Podle zdroje byly původně ve hře další dvě verze. První prověřovanou byla teorie, že tenistku napadl zoufalý člověk na společenském dně, který má však kolem sebe skupinu lidí s podobným sociálním zázemím. Typově jeden ze skupiny bezdomovců nebo party drogově závislých. "Tam se však očekávalo, že by zapůsobila vypsaná odměna sto tisíc korun. Že by ho jeden z nich za ty peníze udal," podotkl zdroj.

Půlmilionová odměna za vydání komplice

Druhou možností byla organizovaná zločinecká skupina, která lupiče odveze na místo, poskytne mu zázemí a umožní mu rychle zmizet. I ta však padla. "Kromě jiného i proto, že se předpokládalo, že tady by zabralo navýšení odměny anonymním dárcem na půl milionu. Samotného lupiče, který je tady jakýmsi otrokem, by zločinecká parta za takové peníze nejspíš vydala," míní zdroj.

V médiích i v samotném Prostějově si však lze přečíst nebo se doslechnout i další teorie. Podle jedné se měla Kvitová nešťastnou náhodou pořezat sama při krájení zeleniny, další spekuluje o zhrzeném sázkaři, který se tenistce pomstil za prohrané peníze.

V bulvárním tisku se objevila také informace o dopise od útočníka, který v něm tvrdí, že má důkazy o dopingu Kvitové. Prý za ní přišel proto, aby z ní vymohl dva miliony dolarů za mlčení. Dokud detektivové věc nevyšetří a útočníka nezatknou, lze očekávat, že se podobně divoké verze budou objevovat i dál.

Samotná policie oficiálně informuje o případu jen velmi kuse. Žádnou variantu komentovat nechce. "Z taktických důvodů nelze veřejnosti sdělit podrobnější informace ke stanoveným a prověřovaným vyšetřovacím verzím. Skutek je prověřován pro podezření ze zvlášť závažného zločinu vydírání, kdy v případě prokázání viny pachateli hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let. Úspěšné vyřešení případu a dopadení pachatele je pro nás stále prioritou," ujišťuje tisková mluvčí olomouckého policejního ředitelství, které kauzu šetří, Jitka Dolejšová.

Důležitá může být každá drobnost

Podle Dolejšové se kriminalistům dosud ozvaly desítky lidí. Detektivové všechny informace důsledně prověřili, k dopadení konkrétního pachatele však nevedly. "I nadále uvítáme jakékoliv poznatky, které se vztahují k uvedenému případu. Občané se nemusí soustředit pouze na popis pachatele, ale i na informace, které se v souvislosti s napadením sportovkyně dozvědí, byť by se mohlo jednat z jejich pohledu o drobnost," vyzvala mluvčí.

Kvitová už se mezitím úspěšně vrátila k tenisu. Náročná operace v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou byla zjevně úspěšná. Téměř čtyři hodiny trvající výkon vedl chirurg Radek Kebrle, který se specializuje na obor chirurgie ruky a ve světě patří k absolutní špičce. Premiéru si Kvitová odbyla už v květnu na grandslamovém French Open, kde vyhrála první kolo a ve druhém vypadla.

Nyní se na turnaji v anglickém Birminghamu připravuje na Wimbledon. V prvním kole v úterý nastoupí proti Češce Tereze Smitkové, která postoupila z kvalifikace. "Petra je v pořádku, po Roland Garros se bez jakýchkoliv komplikací připravovala na tvrdém povrchu na přechod na trávu a cítí se výborně. Už se těšila na svůj nejoblíbenější povrch," řekl Karel Tejkal, tiskový mluvčí společnosti Česká sportovní, která Kvitovou marketingově zastupuje.