Už před deseti lety sepsal Radek Sárközi Etický kodex učitele. Když se letos na jaře začal řešit případný vznik Pedagogické komory, zapojil se do diskuse, vytvořil webovou stránku a facebookovou skupinu. "Říkal jsem si, že když bude mít skupina tak 150 členů, založím občanské sdružení nebo spolek. Už máme tři a půl tisíce diskutujících," mluví o vznikající komoře Sárközi.

Vzápětí přišel mnohem větší úspěch. Pod hlavičkou vznikající Pedagogické komory se pustil do kritiky kariérního řádu pro učitele, který před třemi týdny projednával Senát. Napsal všem senátorům, s deseti se osobně sešel, vystoupil na senátním školském výboru i na jednání senátorského klubu TOP 09, Starostů a lidovců. Výzvu k zamítnutí zákona šířil po školách, na webu ji podepsalo 7300 učitelů.

Senátoři nakonec zákon odmítli schválit a poslali ho zpátky do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy, které Sárközi navrhl. On sám tvrdí, že hlavním cílem Pedagogické komory je umožnit učitelům vyjadřovat se k připravovaným změnám ve školství. Máloco totiž učitele štve víc, než když v médiích o školství mluví lidé, kteří sami neučí. Často ani nevěří asociacím složeným z ředitelů škol.

Kariérní řád

+ Víc peněz učitelům

◼ Ministerstvo školství představilo kariérní řád jako nástroj, který má zajistit kvalitní učitele a těm dobrým také zvýšit platy.
◼ Zavádí například takzvané uvádějící učitele, kteří pomohou čerstvým absolventům. Dostanou za to příplatek, stejně jako třeba výchovní poradci.
◼ Nejlepší učitelé by po složení atestace mohli získat příplatek tři tisíce korun, ale až po 15 letech praxe a nejdříve v roce 2022.
◼ Součástí zákona jsou i příplatky za třídnictví či snížení úvazku při výkonu jiných funkcí.

- Vyšší platy nepřinese

◼ Podle kritiků kariérní řád většině učitelů zvýšení platu nepřinese. "Ministryně lže," říká Radek Sárközi za vznikající spolek Pedagogická komora.
◼ Nelíbí se mu, že kariérní řád bude nabíhat postupně. Raději by vyjednal plošné přidání učitelům o 25 procent bez bobtnající administrativy a atestačních řízení, která s sebou kariérní řád nese. Ministerstvo školství tvrdí, že peníze navíc jsou vázány na přijetí kariérního řádu.

Sám Sárközi už ale také zhruba pět let neučí. Jako češtinář a dějepisář působil na gymnáziích v Praze, na základní škole učil informatiku. Práce za katedrou se vzdal právě kvůli nízkému platu. Nyní se živí jako lektor se zaměřením na čtenářskou gramotnost a pomáhá školám připravovat vzdělávací programy.

Kritici mu vyčítají, že mluví za Pedagogickou komoru, která ale fakticky neexistuje. Zatím pouze dokončil stanovy a na konci června požádá soud, aby ji zapsal jako spolek. K tomu, aby vznikla skutečná komora, jakou mají například lékaři, by musel být zákon. Prosadit si ho u politiků je záležitost na několik let s nejistým výsledkem.

Jak bude Pedagogická komora fungovat, není zatím jasné. Učitelé se o tom stále dohadují v již zmiňované facebokové skupině. Přestože se Sárközi ohání podporou 7300 učitelů, kteří podepsali výzvu k zamítnutí kariérního řádu, formulář pro zájemce o členství v komoře zatím vyplnilo jen 800 učitelů.

"To ale bylo ještě před výzvou. Věřím, že se budou chtít zapojit všichni," míní Sárközi. Na školeních učitelů potkával stovky pedagogů a všichni prý byli naštvaní. "Tak jsem si řekl, že s tím můžeme něco udělat," vypráví.

Teď upíná všechny síly ke shromáždění podpisů pod novou petici, aby kariérní řád příští týden shodili i poslanci. "Na to, co se nám podařilo, se mi zdálo, že jsme byli v médiích málo vidět," postěžoval si.