Český premiér Bohuslav Sobotka se plánuje vzdát postu lídra ČSSD, uvedla to slovenská tisková agentura TASR. Agentuře to potvrdil zdroj blízký vedení strany. Sobotka by ale do voleb zůstal premiérem. Sociální demokracii poslední měsíce strmě klesají preference. 

komentář: ČSSD se chce inspirovat labouristy. Jenže Sobotka není Corbyn

"Je to v rovině spekulací. Nebudeme to komentovat," řekl redakci mluvčí strany Mikuláš Klang. Podobně reagoval i mluvčí vlády Martin Ayrer. "Nemám k tomu žádné informace, proto to nebudu komentovat," napsal.

O rozhodnutí nevěděla ani ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. "Na pátečním grémiu jsme o tom vůbec nejednali, slyším to pořád jen od novinářů," sdělila redakci.

Tlak na Sobotku i volebního manažera strany Jana Birkeho se zvýšil po sérii průzkumů, které ukazují na klesající podporu ČSSD. 

"Nemám žádné takové informace. To, co řeknu budou jen spekulace. Nemohu mít radost z toho, že preference jsou takové jaké jsou. Ale nemyslím si, že tyto spekulace, možná dnes potvrzené i nějakým slovenským serverem, jsou blízké reálu, protože si myslím, že žádná strana si nemůže dovolit teď čtyři měsíce před volbami něco takového udělat. Nemyslím si ani, že by se úvahy pana předsedy Sobotky ubíhaly tímto směrem a spíš je to přání otcem něčí myšlenky," řekl bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola.

"Když jsme se k tomu neodhodlali na sjezdu a když se delegáti pro něco takového nerozhodli, tak teď už není zbytí, než v tom pokračovat a všichni společně táhnout zajeden provaz a pokusit se o co možná nejlepší výsledek ve volbách. Já jinou cestu nevidím. Úvahy, které tu nyní někdo vyvolává, jsou pro tu stranu možná ještě smrtelnější a daleko zásadnější," dodal Zimola.

Sobotka: inspirujme se britskými labouristy

"Německé řešení"

O tom, že se ve straně debatuje o výměně lídra, psaly HN ve čtvrtek. Podle informací HN existuje v ČSSD krizový scénář, podle kterého se mělo počkat na výsledky červnového průzkumu. Pokud i ony potvrdí pád preferencí, mělo by dojít na "německé řešení". Tedy na výměnu předsedy podle vzoru německé SPD, kde necharismatického Sigmara Gabriela nahradil neokoukaný expředseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Straně pak preference rázem vyletěly, ale vzápětí zase začaly klesat.

"Odpovědnost se přebírá za volby - primárně. Výzkumy veřejného mínění jsou jiná věc. Ale nikdy jsem se nebránil odpovědnosti," řekl v pátek HN Sobotka. 

Přestože premiér vyhrál květnovou vládní krizi a dokázal z kabinetu odstranit šéfa konkurenčního ANO Andreje Babiše, ČSSD to v očích voličů nijak nepomohlo. Od března se snížily preference ČSSD o osm procentních bodů, podle průzkumu TNS Kantar by v posledních volbách první sociální demokraté skončili dokonce čtvrtí za KSČM a ODS - na rozdíl od Babišova hnutí, které v průzkumech jasně vede. 

Sociální demokracii zjevně škodí i hádky jejích členů o místa na kandidátkách, které se po utichnutí krize ve vládě opět rozjely naplno. Nejvíc je to vidět v Jihočeském kraji. Tamní sociální demokraté se bouří proti rozhodnutí špiček strany v čele se Sobotkou odstranit z kandidátky Jiřího Zimolu, který skončil jako hejtman kvůli kauze se stavbou své chaty na Lipně.

Sobotka byl pověřen vedením strany v roce 2010, předsedou ČSSD se poprvé stal 18. března 2011.

CVVM provedla průzkum ve dnech 8.-18. 5. 2017, volební model vychází z odpovědí 488 respondentů, kteří vyjádřili ochotu jít k volbám a zároveň měli vybranou stranu, které chtěli dát svůj hlas.

Zdroj: CVVM

Zdroj: CVVM