Zájem investorů žene nahoru akcie kanadské technologické společnosti BlackBerry, která v předchozích letech přežila krizi způsobenou propadem zájmu o její chytré telefony pověstné svým špičkovým šifrováním a zabezpečením. V současnosti se BlackBerry opět daří, když vydělává především na prodeji bezpečnostního softwaru. Od začátku tohoto roku si cenné papíry připsaly již více než 60 procent. Úterní obchodování zakončily na 15,27 kanadských dolarech.

Společnost, jejíž dřívější název byl Research in Motion, prošla výraznou přeměnou. V minulosti bývala průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Později ale firma podobně jako třeba finská Nokia nezachytila nástup iPhonů od Applu a také mobilů s operačním systémem Android a postupně jí klesaly prodeje a s tím i příjmy a zisky, až se propadla do ztrát. Z toho důvodu byla firma nucena propouštět a o práci přišly hlavně v letech 2012 a 2013 tisíce zaměstnanců.

V minulém roce rozhodlo vedení firmy o úplném ukončení výroby vlastních mobilů. Ty se pod názvem BlackBerry vyrábějí už jen na základě licencí. Společnost TCL letos v únoru představila model KEYone, který pracuje na platformě Android. I přesto prý patří mezi nejbezpečnější na trhu, protože operační systém je měsíčně aktualizován bezpečnostními záplatami, což nebývá u Androidu zvykem.

Místo mobilů se vedení firmy naopak rozhodlo vsadit mimo jiné na software pro korporace. I z toho důvodu například BlackBerry na podzim 2015 koupilo za 425 milionů dolarů firmu Good Technology, která vyvíjí a dodává software pro zabezpečení a řízení mobilních zařízení v podnikových sítích. Klienty Good Technology jsou třeba americké námořnictvo či banka Barclays.

Impulsy k prudkému růstu ceny akcií daly v tomto roce byly tři události. Na konci března firma oznámila výsledky hospodaření, které předčily očekávání analytiků. “Jsem velmi rád, že naše výsledky za čtvrté čtvrtletí vyšly lépe, než se čekalo. Pokračoval růst příjmů ze služeb a softwaru,” řekl tehdy k výsledkům ředitel firmy John Chen. V den oznámení výsledků (31. března) akcie Blackberry posílily o 11 procent a překonaly hranici 10 dolarů. 

Vývoj ceny akcií BlackBerry za poslední dva roky

Graf akcií BlackBerry za poslední dva roky (cena v CAD)

Další důležitá zpráva přišla v dubnu, kdy arbitrážní soud rozhodl o tom, že výrobce mikroprocesorů Qualcomm musí BlackBerry vrátit téměř jednu miliardu dolarů, kterými si kanadská společnost v minulosti předplatila patentové licenční poplatky za využívání technologií Qualcommu ve svých mobilních telefonech. Vzhledem k následným propadům v prodejích však firma BlackBerry podle arbitráže zaplatila více než měla. Rozhodnutí mělo za výsledek vzestup ceny akcií během jediného dne (12. dubna) o 15 procent.

Cena akcií BlackBerry pak pokračovala v růstu, když vzpruhou byly i celosvětové útoky vyděračského počítačového viru WannaCry. Ještě významnější impuls však přišel v závěru minulého týdne, kdy americká automobilka Ford oznámila, že při aktualizaci softwaru ve svých vozech hodlá využívat bezdrátové technologie od Blackberry.

A analytici věří, že příkladu Fordu budou následovat i další automobilky. Z toho by podle analytiků mohlo díky své moderní technologie profitovat právě Blackberry. V reakci na to akcie BlackBerry připsaly v pondělí během obchodování v USA dalších devět procent. V Torontu se neobchodovalo kvůli státnímu svátku, nahoru tak v Kanadě akcie povyskočily až v úterý.

Kromě toho také BlackBerry podle analytika investiční banky Macquarie Guse Papageorgioua spolupracuje s Aston Martin a Range Rover na testech bezpečnostního softwaru pro vozy těchto automobilek. Služba od BlackBerry, která by měla vozy a jejich software chránit před viry, má být podle Papageorgioua spuštěna příští rok.