Šéf ANO Andrej Babiš se chce podruhé formálně odstřihnout od "svých" médií. Uvažuje, že společnost Mafra, pod kterou spadají i deníky MF Dnes a Lidové noviny, převede do neziskové společnosti nebo ještě spíše do nadace.

Babiš oznámil změny v Mafře krátce potom, co se na veřejnost dostaly nahrávky jeho hovorů s nyní již bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem. Na záznamu zveřejněném anonymním zdrojem na internetu šéf ANO jedná s novinářem například o tom, kdy má deník psát o kauzách některých členů vlády za ČSSD. Šéf ANO přitom v minulosti opakoval, že svá média neovlivňuje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) z toho vyvodil, že Babiš lhal, což je jeden z důvodů, proč navrhl jeho odvolání z vlády. Šéf ANO je kvůli vlivu na "svá" média pod tlakem kritiky i většiny poslanců parlamentu. Vztahem Babiše k médiím a hrozbou jejich politického zneužití se 1. června budou zabývat také europoslanci.

Andrej Babiš hodlá vyvést Mafru ze svěřenského fondu, kam svůj majetek kvůli zákonu o střetu zájmů na jaře přesunul. "Budu přemýšlet o tom, jak naložit s médii, která jsou ve fondu, aby byla mimo dosah fondu," uvedl Babiš. Přestože mu to třeba kolegyně z ANO a eurokomisařka Věra Jourová radí, nechystá se Mafru prodat. Podle informací HN hledá inspiraci v cizině a zvažuje, zda z Mafry vytvoří nadaci. Ministr odmítá, že by zasahoval do obsahu MF Dnes. Jako důvod pro změnu uvedl něco jiného − podle něj tak zabrání napadání novinářů Mafry kvůli vazbám na ANO. "Jsem přesvědčen, že novináři Mafry nebyli nikdy tak svobodní jako za mě," řekl Babiš.

Oponuje mu však mediální expert Tomáš Trampota. Podle něj na formální podobě společnosti Mafra nezáleží tolik jako na lidech, kteří její chod v praxi ovládají. "Vždy to závisí také na míře personálního propojení, protože velice často pak firmě vládne někdo tak blízký bývalému vlastníkovi, že se de facto nic moc nemusí měnit − a nemění. Jsem tady skeptický," uvedl k plánům Babiše Trampota z New York University in Prague.

Pokud se Babiš více než dosud odstřihne od médií, využije to jako argument ve střetech s politickými oponenty, kteří ho viní z ovlivňování zpravodajství. Jedním z prvních bude Sobotka, který už ve čtvrtek prohlásil, že Babišovi nevěří. "Mám problém věřit čemukoliv, co v souvislosti s tiskem říká Andrej Babiš. Čemu máte věřit, když v roce 2013 na zdraví svých dětí sliboval, že nebude zasahovat do Mafry, a pak novináři, kteří z deníku odešli, potvrdili přesný opak," uvedl premiér.

Budoucí podoba Mafry není známá. "Žádné konkrétní kroky nejsou rozpracovány, a proto nemůžeme mít v tuto chvíli bližší komentář," uvedl mluvčí Karel Hanzelka za Agrofert, pod který média spadají.

Noviny ve formě nadace nejsou v zahraničí neobvyklé. Deník The Guardian fungoval od 30. let do roku 2008 jako nadace. Podle Trampoty je to časté i ve Francii. Jde o právní formu, která zakladateli umožňuje zasahovat do chodu jen omezeně. Při jejím vzniku může třeba vybrat členy správní rady. Ta by pak měla rozhodovat sama.