Koupit si dnes už můžete i projektory s UltraHD rozlišením. Jejich cena se ale pohybuje mezi 80 tisíci až půl milionem korun. Když chcete utratit výrazně méně a spokojíte se jen s FullHD rozlišením, můžete mít za 20 tisíc třeba Epson EH-TW5350. Nemusíte na něm sledovat jen hokej, výborně se osvědčil i při hraní.

Levný projektor od Epsonu za­ujme propracovaným designem. Nenarazíte na žádné víčko objektivu, které by se mohlo ztratit − objektiv se odkrývá posunutím malé páčky na horní hraně projektoru. Výškové nastavení obrazu má teleskopická přední nožka, která je tenká, ale lehký projektor bez problému udrží v nastaveném sklonu. Projektor má automatickou korekci lichoběžníkového zkreslení a manuálně lze korigovat výraznější deformaci způsobenou promítáním mimo jeho osu.

Bezdrátový bonus

Epson ve své cenové kategorii za­ujme nadstandardní funkcí v podobě technologie Miracast. To znamená, že na projektor můžete vysílat obraz z mobilního telefonu. Epson má pro tento účel vlastní aplikaci, která usnadňuje spárování zařízení prostřednictvím QR kódu. Tato funkce je ale vhodná hlavně pro fotografie nebo prezentace, ne pro video.

Bude se líbit

◼ Skvělý obraz
◼ Rychlá odezva pro videohry
◼ Snadné nastavení

Primárním zdrojem obrazu tak budou dva HDMI konektory. V mém případě jeden konektor zabral Shield od Nvidie, ve druhém jsem střídal herní konzole s Chromecastem, který se pro zajištění bezdrátového přehrávání osvědčil přece jen více než omezené integrované funkce. To platí i pro USB port, který zvládá zobrazit jen fotografie − je to spíše dědictví pokroku, které Epson udělal v korporátní sféře.

Osm metrů ve velkém pokoji

Primárním důvodem pro pořízení projektoru je velikost obrazu. Malé modely, jako je TW5350, zvládnou i osmimetrovou úhlopříčku, při vzdálenosti šest metrů od plátna nebo zdi. To je extrém, u kterého už bude vadit nižší rozlišení. Optimální je promítat na vzdálenost kolem čtyř metrů, kdy má obraz čtyřmetrovou úhlopříčku. Ve většině domácností se ostatně bude větší volná plocha hledat těžko.

Může vadit

◼ Omezené bezdrátové funkce
◼ Vyšší hluk mimo Eco režim

Projektor má světelnost 2000 lumenů. Obraz je uspokojivý i ve dne se zataženými roletami, ale skutečně vynikne až při nočním sledování filmů nebo hraní her. Použitá technologie 3LCD netrpí duhovými efekty v kontrastních scénách, ale jako výsledek zobrazuje světlejší černou. Vynahrazuje to ale věrným podáním barev a velmi nízkou dobou odezvy, což oceníte speciálně při hraní videoher.

Projektor je také relativně tichý v režimu Eco, při plném výkonu už hučí. Jen nouzový je také integrovaný reproduktor.

Ve srovnání s konkurencí Epson obstojí, možná je ale lepší oželet Miracast a koupit verzi TW5300, levnější asi o 2500 korun.