Avast, který patří k lídrům světového trhu s antiviry, loni dosáhl rekordních tržeb a rychle mu roste i zisk. Po svém červencovém spojení s brněnským konkurentem AVG firma utržila 17,1 miliardy korun (714 milionů dolarů), nejvíce ve své historii. Oproti předloňským výsledkům dříve samostatných společností navíc provozní zisk EBITDA vzrostl o celých 36 procent z 5,4 na 8,4 miliardy korun (353 milionů dolarů).

Podle šéfa Avastu Vince Stecklera jeho firma zažila skvělý rok. "Když se podíváte na finanční výsledky samotného Avastu za posledních pět let, uvidíte nejsilnější růst v našem oboru podnikání," říká. "Naším dalším cílem je stát se světovou jedničkou z pohledu tržeb."

Avast se s AVG spojil kvůli mobilům

Avast je už nyní nejsilnějším antivirem světa z pohledu počtu uživatelů, kterých má přes 440 milionů. V tržbách je stále dvojkou za americkým Symantecem. "V příštím roce ovšem hodláme utržit asi 764 milionů dolarů a do dvou až tří let se stát jedničkou i z hlediska tržeb," plánuje ředitel Avastu. Nad konkurenty chce česká firma uspět především posílením na mobilním trhu. Právě to bylo hlavním důvodem loňské akvizice dalšího z původem tuzemských antivirů - AVG. Za ten Avast zaplatil 1,3 miliardy dolarů (přes 31 miliard korun) a stáhl ho z newyorské burzy, aby měl nad brněnskou firmou větší dohled. AVG bylo silnější právě v oblasti antivirů pro mobilní telefony.

"Účty dnes platí spotřebitelé na počítačích, budoucnost ovšem patří mobilům. Avast se soustředil na trhy druhého a třetího světa, AVG bylo zase silnější v USA a západních zemích. Když tohle dáte dohromady, získáte větší a stabilnější společnost," zdůvodňoval Steckler koupi konkurenta v loňském rozhovoru pro HN.

Jeho firma se teď více soustřeďuje také na trh s antivirovou bezpečností pro malé a střední podniky, pro něž chystá novou verzi produktů. Do svého antiviru navíc přidá funkci, která má zabránit hackerům špehovat uživatele přes jejich webové kamery. "K tomu chceme dále vytvářet inovace, které za pomoci umělé inteligence zastaví hrozby v reálném čase, jako se nám to povedlo minulý pátek zablokováním WannaCry, největšího ransomwarového útoku v historii," upřesňuje Steckler.   

Číňané nás nekupují

Avast se loni s AVG spojil také proto, aby čelil rostoucím čínským konkurentům, jako jsou firmy Qihoo a Cheetah Mobile. Podle zprávy webu MotejlekSkočdopole.cz ze začátku května mají Číňané o koupi Avastu zájem a s firmou již jednají o jejím převzetí. To ale ředitel Steckler popírá. "Není pravda, že jsme obdrželi nabídku na převzetí od potenciálního kupce, ani od kupce z Číny. V tuto chvíli nejsme v procesu prodeje společnosti, ani nemáme zájem ji prodávat," řekl HN Steckler.

Podle něj nadále probíhá spojování produktů Avastu a AVG. Od letošního ledna Avast spustil jednotnou antivirovou platformu, kterou ovšem nadále nabízí pod obchodními značkami sloučených firem. "Integrovaný produkt již využívá 75 procent našich uživatelů. Podobně je to se slučováním týmů Avastu a AVG," uvádí ředitel antivirové společnosti.

Postupné slučování dlouholetých antivirových rivalů se ale neobešlo bez odchodu některých zaměstnanců, zvláště z někdejšího AVG. V důsledku akvizice mělo v Avastu skončit zhruba 700 lidí, tedy asi třetina jeho globálního počtu zaměstnanců.

Avast Software v roce 1988 v Praze založili Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří ho vlastní spolu s fondem CVC Capital Partners. Část akcií drží též zaměstnanci firmy. AVG vzniklo v Brně o tři roky později a u jeho vzniku stáli inženýři Jan Gritzbach a Tomáš Hofer. V roce 2012 AVG vstoupilo na newyorskou burzu NYSE, z té ji ale nový vlastník Avast začátkem letošního roku stáhl. Na převzetí konkurenta si pražská firma půjčila celkem 1,69 miliardy dolarů od investičních bank Credit Suisse, Jefferies a UBS.