Vládní krize se přiblížila k rozuzlení. Vedení hnutí ANO vybíralo v noci na středu ze tří kandidátů, kteří by mohli nahradit Andreje Babiše na postu ministra financí. Nominaci potvrdil poslanec Ivan Pilný. Dalšími kandidáty jsou podle České televize ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ve středu by měl Babiš premiéru Bohuslavu Sobotkovi jméno kandidáta ANO, zřejmě již posledního, oznámit.

Sobotka začátkem týdne odmítl Babišův návrh, aby se novou ministryní stala dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Trojici nových kandidátů lze chápat jako vstřícné gesto ANO, byť poslední. Bývalý zakladatel české pobočky Microsoftu Pilný by ČSSD jako ministr nemusel vadit, protože nebyl svázán s koncernem Agrofert. Totéž platí i pro Šlechtovou a Pelikána.

komentář: Sobotkův symbolický útok na Zemana

Pokud by Sobotka a ČSSD s novým jménem ministra financí souhlasili, vyřešil by se klíčový problém sporu. Zároveň by se zúžil manévrovací prostor pro prezidenta Miloše Zemana, jenž by byl po návratu z Číny postavený před hotovou věc.

"Chceme, aby ještě před příjezdem pana prezidenta z Číny bylo jasno, že v rámci koalice máme dohodu a vláda po výměně ministra financí může pokračovat," řekl Babiš.

Že je překonání krize reálné, potvrzují informace, podle nichž mají ČSSD i ANO zájem na pokračování koalice. "Všichni chtějí co nejrychleji uklidnit situaci, pokračování v konfliktu by v dlouhodobé perspektivě nikomu nepřineslo body. Samozřejmě, každá strana chce být v dané chvíli vítězem, ale vědí, že musí být konstruktivní," řekl HN zdroj patřící do úzkého kruhu premiérových poradců.

Sobotka mnohé překvapil, když ve vypjatých chvílích projevil odolnost, předvedl nečekané tahy s návrhem na demisi, jejím zpětvzetím a následným návrhem na odvolání Babiše. Zároveň stmelil svoji stranu vůči Zemanovi a dočkal se toho, že proti oběma jeho soupeřům vyšly do ulic demonstrovat tisíce až desetitisíce lidí. Odmítnutím dalšího kandidáta ANO na ministra financí poté, co odmítl Richarda Brabce a Alenu Schillerovou, by ale Babišovi nedal jinou možnost než úplně odejít z koalice. Podle lidí kolem Sobotky chce šéf ČSSD místo toho dovládnout až do říjnových voleb a snažit se těžit z role "zodpovědného" premiéra. Cílem je být teprve třetím předsedou vlády – po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi –, který by vydržel ve funkci celé čtyřleté volební období.

Na bojovnosti v posledních dnech ubral také šéf ANO, byť donedávna sveřepě odmítal, že by měl z vlády odejít. Ještě včera po poledni ho poslanecký klub hnutí vyzval, aby trval na jmenování své náměstkyně Schillerové, zhruba ve stejné době už ale Babiš oznámil, že má místo sebe další tři kandidáty.

Proč ani Babiš nechtěl pokračovat v ostrém kurzu proti svému odvolání a pasoval se tím, jak napověděl prezident, do role "mučedníka"? Zjevně mu došlo, že spojenectví se Zemanem v boji proti Sobotkovi nemusí být pro hnutí ANO výhodné, zvlášť když na prezidentovi ulpěla nálepka toho, kdo se odmítá držet ústavy.

vše o vládní krizi na jednom místě
velkahra2

Navíc je zřejmé, že špičky ANO nechtějí ze Sobotkova kabinetu odejít. Přiznávají také, že nechtějí ČSSD vyklidit prostor, aby se ukázala těsně před podzimními volbami v co nejlepším světle. "Například ministerstvo financí by pod správou ČSSD navrhlo takový rozpočet, aby voličům mohlo slibovat, co všechno pro ně chystá, pokud by jim lidé dali hlasy," řekl vysoce postavený zdroj v ANO.

Je třeba počítat s tím, že mezi ČSSD, ANO a také Hradem to bude dál jiskřit. Vládní krize se může přelít jen do křehkého příměří.

Tím, kdo by získal, je na první pohled Babiš. Odchodem z vlády by se mu otevřel ještě větší prostor, aby nebral ohledy na koaliční partnerství a zintenzivnil marketingovou palbu proti Sobotkovi a ostatním. Na druhou stranu nevymizela vyřčená podezření, jako jsou zdroje na nákup korunových dluhopisů Agrofertu nebo ovlivňování koncernových médií, kterými Sobotka zdůvodnil Babišovo odvolání. Včerejší hlasování poslanců ČSSD pro návrh, aby šéf ANO znovu vysvětlil svoje kauzy před dolní parlamentní komorou, potvrzují, že vzájemné půtky nekončí.

S přispěním Kateřiny Frouzové a Radka Bartoníčka

Přímý přenos z poslanecké sněmovny, jednání se mimo jiné účastní i Ivan Pilný, pravděpodobný kandidát na ministra financí:

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny
PRIMY_PRENOS_Jednani_Poslanecke_snemovny.jpg