Zákaz prodeje o některých státních svátcích se části obchodních řetězců negativně promítá do celkových tržeb, útraty v okolních dnech jim je nevykompenzují. Například řetězec Datart proto zvažuje otevření menších prodejen s plochou do 200 m2, které mohou zůstat otevřené. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. Pondělí 8. května je dalším svátkem, kdy musí být velké prodejny, podle nové legislativy, zavřené.

Každý den, kdy je zavřeno, pro Datart znamená ztrátu v řádu desítek milionů korun. "Během dní, kdy musíme mít zavřeno, vidíme rostoucí poptávky zákazníků na e-shopu. Je tedy patrné, že zákazníci mají zájem nakupovat i o svátcích. Chceme jim vyjít vstříc, a také proto začneme otevírat menší prodejny," uvedla mluvčí řetězce Iva Pavlousková.

"Zákazy prodejů se do tržeb samozřejmě promítají. V okolních dnech pozorujeme mírné navýšení, ale ušlé tržby celého dne nenahradí," potvrdila mluvčí elektroprodejen Euronics Lenka Mastešová.

Podobně odpověděl i řetězec dm drogerie. "Zaznamenali jsme nárůst obratů ve dnech předcházejících nebo následujících po státních svátcích, kdy jsou naše prodejny povinně zavřené, ale tento nárůst nevykompenzuje celkovou ztrátu z propadu tržeb v tyto dny," řekl mluvčí Jiří Peroutka. Menší prodejny ale otvírat společnost nechce.

"Co se týká dopadu zákazu prodejů na celkové tržby, tak i v segmentu zahradní techniky a bazénů ho vnímáme. Nicméně tržby se celkově vyvíjejí pozitivně. Samozřejmě že během zavřených dnů máme o určité procento tržeb méně, ale v celkovém součtu nehraje toto procento zásadní dopad," odpověděla Kateřina Böhmová z Mountfieldu.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Podnikatelské svazy už kvůli normě podaly ústavní stížnost.