Slovenská policie obvinila již druhého poslance krajně pravicové strany Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) za xenofobní výroky. Po poslanci Stanislavu Mizíkovi, kterého vyšetřovatel obvinil ve čtvrtek, byl o den později obviněn i Mizíkův stranický kolega Milan Mazurek. S odvoláním na vyjádření šéfa elitní policejní jednotky Petera Hraška to v sobotu napsal portál pluska.sk.

"Dopustit se měl trestného činu podněcovaní, hanobení a vyhrožování osobám pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, barvě pleti, etnické skupině nebo původu rodu," uvedl Hraško k obvinění poslance Mazurka.

Policie ho podle portálu stíhá za výroky v pořadu soukromé rozhlasové stanice, ve které poslanec loni hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, sociálních výhodách, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Za odvysílání Mazurkových vyjádření slovenská licenční rada tento týden uložila rozhlasové stanici pokutu 15 000 eur (403 800 korun). Regionální soukromé rádio podle rady porušilo zákon, který mu zakazuje šířit obsah, jenž podněcuje nenávist na základě příslušnosti k národnosti či etnické skupině nebo na základě víry a náboženství.

Mazurkovi podle portálu hrozí přísnější trest než dalšímu poslanci Mizíkovi, který byl obviněn za to, že na sociální síti kádroval podle židovského původu osobnosti, jimž slovenský prezident Andrej Kiska letos v lednu udělil vysoká státní vyznamenání.

Slovenské poslance už téměř pět let nechrání poslanecká imunita před trestním stíháním. Zákonodárci v zemi pod Tatrami nesmějí být trestně stíháni pouze za hlasování a za výroky přednesené ve sněmovně.

Mizík i Mazurek jsou známí svými kontroverzními vyjádřeními. Sněmovna na začátku dubna odhlasovala oběma poslancům uložení pokuty shodně ve výši 1000 eur (26 920 korun) za jejich hanlivé výroky, které ve sněmovně pronesli na adresu islámu.

LSNS pod vedením předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů, a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také vymezila vůči Romům a rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU a NATO.